Graf ukazuje rozložení sil ve čtvrtek 19. dubna v 18:30.

Graf ukazuje rozložení sil ve čtvrtek 19. dubna v 18:30. | foto: iDNES.cz

GRAFIKA: Mají vládní strany s lidmi Karolíny Peake sněmovní většinu?

  • 29
Premiér Petr Nečas ponechal ve hře prakticky už jen dvě možnosti: buď spolehlivá většina ve Sněmovně, nebo nové volby. Někteří poslanci VV se dosud nerozhodli a váhají. Jaký je aktuální poměr sil v dolní komoře parlamentu, přehledně ukazuje grafika portálu iDNES.cz.

Povolební rozložení sil vypadalo pro koalici zcela bezpečně, se 118 hlasy měla nad opozicí výraznou převahu. Jenže ta se postupně scvrkla až na většinu velmi těsnou a nejistou.

Kteří poslanci se během volebního období rozešli se svými stranami?

  • Karolína Peake a její spojenci (VV): S vicepremiérkou se z Věcí veřejných trhlo dalších šest poslanců - Viktor Paggio, Lenka Andrýsová, Dagmar Navrátilová, Jana Suchá, Jiří Rusnok, Martin Vacek.
  • Jiří Paroubek a Jiří Šlégr (ČSSD): Někdejší předseda sociální demokracie a vlády se pro nedostatek vlivu ve straně rozzlobil a založil si vlastní stranu. Nazval ji Národní socialisté - Levice 21. století. Jiří Šlégr, který Paroubkovi vděčí za politickou kariéru, šel s ním.
  • Michal Doktor (ODS): Odešel po výběru Martina Kuby ministrem průmyslu. Doktor byl jedním z mužů, o nichž se v souvislosti s výběrem nástupce odcházejícího Martina Kocourka mluvilo. Opustil stranu i poslanecký klub, v klíčových momentech hlasuje s vládou.
  • Pavel Bém (ODS): Po provalení odposlechů rozhovorů mezi tímto bývalým primátorem Prahy a lobbistou Romanem Janouškem požádal o pozastavení členství v ODS. Kvůli aféře čelil tlaku současného vedení ODS.
  • Stanislav Huml (VV): Byl zvolen za Věci veřejné, ale přešel k sociálním demokratům a nyní hlasuje s nimi.
  • Kristýna Kočí (VV): Ambiciózní poslankyně byla šéfkou klubu Věcí veřejných, vyjednávala i vznik vládní koalice. Ve straně skončila za dosud nejasných okolností - Bártovo křídlo tvrdí, že organizovala puč, ona, že se ji Vít Bárta snažil uplatit. "Proslula" nahráváním politiků ve svém okolí. V posledním hlasování o nedůvěře vládě se postavila na stranu opozice.
  • Jaroslav Škárka (VV): Skončil stejně jako Kristýna Kočí, dokonce (prozatím) hůř - soud ho poslal na tři roky do vězení za to, že se snažil dokázat úplatkářství Víta Bárty podvrženou nahrávkou. Stejně jako Kočí je nezařazený, soudce mu uložil zákaz činnosti. Není zatím jasné, jak se to na jeho poslancování projeví.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video