Většina světa Ameriku podpořila

  • 3
Krátce po začátku odvetných útoků Spojených států na Afghánistán vystoupil jako první zahraniční představitel se svým projevem britský premiér Tony Blair. Ten potvrdil účast britských sil na útocích na Afghánistán. Postupně začali přicházet i vyjádření ostatních světových vládních představitelů.

Tony Blair uvedl, že Velká Británie nasadila do akce i ponorky schopné odpalovat řízené střely. Britská válečná letadla se mají k akci připojit v příštích několika málo dnech. "Vojenské akce proti Afghánistánu se účastní také Německo, Francie, Austrálie, Kanada," dodal Blair.

ON-LINE reportáž
ZDE.

Odvetný útok USA proti Talibanu

Česko nabízí USA letadlo

Češi zůstávají v klidu

Britský premiér neupřesnil, na jaké cíle spojenci útočí. "Nemohu říci jak dlouho bude operace trvat, budeme jednat s rozumem a rozvahou a budeme se snažit maximálně vyvarovat civilních obětí," řekl Blair.

"Poskytli jsme Američanům svou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu a poskytujeme jim i logistickou podporu, dodal Blair.

Francie se bude podílet na odvetné operaci
Francouzské vojsko se bude podílet na protiteroristické odvetné operaci proti afghánskému hnutí Taliban, řekl v projevu prezident Jacques Chirac. Podle něj půjde o boj, který bude trvat dlouho.

Většina francouzských politických stran podporuje odvetnou vojenskou operaci. Údery kritizuje část levice, podle níž jde o počátek nebezpečné války.

Německo podpořilo americký útok v Afghánistánu
Německý kancléř Gerhard Schröder bezvýhradně akce proti teroristickým objektům podpořil. I přes zvýšené bezpečnostní ohrožení podle něj nemají úřady konkrétní poznatky o možných útocích teroristů v Německu.

Prezident USA George Bush předem kancléře Schrödera o odvetné akci proti Talibanu informoval. "K tomuto střetu, který musíme vyhrát a vyhrajeme, není alternativy," prohlásil šéf spolkové vlády na tiskové konferenci.

Pákistán doufá v krátké trvání odvetných akcí
Naději v "urychlené ukončení operací" Spojených států a jejich spojenců v Afghánistánu v neděli vyjádřilo pákistánské ministerstvo zahraničí. Pákistán zároveň vyjádřil politování, že se diplomatickým úsilím nepodařilo přesvědčit vůdce afghánského vládního hnutí Taliban, aby odpovědělo na mezinárodní požadavky.

Izrael: Je to válka proti ďáblovi
Izraelský premiér Ariel Šaron opět nabídl všemožnou pomoc Izraele Spojeným státům. "Izrael poskytuje pomoc americké ofenzivě, ale války se nezúčastní," praví se v prohlášení úřadu izraelského premiéra.

Ministr zahraničních věcí Izraele Šimon Perez řekl, že bin Ládin je ďábel. "Ten člověk je ďábel a toto je válka proti ďáblovi, který zabil šest tisíc nevinných lidí," řekl. Spojeným státům vzkázal: "Stojíme na vaší straně nikoliv proto, že máte navrch vojensky, ale protože mát navrch morálně," uzavřel.

Rusko podporuje operaci proti Talibanu
Ruské ministerstvo zahraničí podpořilo útok USA proti afghánskému hnutí Taliban. V oficiálním prohlášení uvedlo, že teroristé musí vědět, že spravedlnost je dostihne, ať jsou v Afghánistánu, Čečensku, nebo na Balkáně. Ministerstvo potvrdilo, že Rusko bylo informováno o operaci USA a Velké Británie před jejím zahájením.

EU: odveta USA je legitimní
Evropská unie stojí jednoznačně na straně Spojených států, považuje jejich nedělní odvetné údery za oprávněné a lituje, že hnutí Taliban nevyužilo času k vydání Usámy bin Ládina, reagoval jménem "patnáctky" belgický premiér Guy Verhofstadt.

Írán považuje americké údery za nepřijatelné
Írán odsoudil americké vojenské údery v Afghánistánu jako nepřijatelné. "Tyto rozsáhlé útoky jsou nepřijatelné," zdůraznilo íránské ministerstvo zahraničí. "Útoky byly zahájeny bez ohledu na světové veřejné mínění, zvláště mínění muslimských zemí. Uškodí nevinnému a utiskovanému lidu Afghánistánu. Jsou nepřijatelné," podotklo ministerstvo. Írán dále varoval Spojené státy před narušením íránského vzdušného prostoru a výsostných vod.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video