Většina lidí je proti stávce učitelů

  • 248
Učitele v jejich pondělní stávce podporuje necelá třetina rodičů žáků základních a středních škol. Skoro polovina z nich uznává, že kantoři mají nízké platy a mělo by se jim přidat. Ukázal to průzkum, který exkluzivně pro MF DNES zpracovala agentura Sc&C.

Šetření se zúčastnilo 213 učitelů a 216 rodičů dětí. "Práce učitelů si víc cení vysokoškoláci a rodiče, kteří se stávkou souhlasí," řekla analytička Sc&C Jana Hamanová.

Se stávkou nesouhlasí 57 procent lidí. "Toho jsem se obával. Stávka učitele v očích veřejnosti poškodí," konstatuje předseda Asociace základního školství Karel Bárta. Kantoři stávkují v době, kdy jim vláda slíbila, že dostanou výrazně přidáno.

Učitelé s tím nejsou spokojeni: chtějí záruku, že kabinet najde peníze i na polovinu třináctých a čtrnáctých mezd pro státní zaměstnance.

Více než polovina učitelů (51 procent) v průzkumu uvedla, že stávkovat bude. Protest se kantorům možná vyplatí: ministr financí Bohuslav Sobotka v rozpočtu objevil jedenáctimiliardovou rezervu.

O osudu peněz kabinet rozhodne příští týden. Odboráři chtějí v pondělí přesvědčit vládu, aby peníze uvolnila právě na platy. Ministr práce Zdeněk Škromach je v tom podle svého mluvčího podpoří.

Lidovci a unionisté jsou naopak proti. Suma by podle nich měla být použita na snížení státního dluhu. Sobotka věří, že podělí každého. "Nelze si myslet, že použijeme na platy všechno," řekl.

Odborářům zatím nic neslíbil ani premiér. "Zda půjdou peníze na platy? Nemůžu říct ani ano, ani ne. Rozhodne o tom celá vláda," řekl Vladimír Špidla ČTK.

Většina učitelů chce plat do dvaceti tisíc korun
Tři ze čtyř učitelů nejsou spokojeni s výší platu a chtěli by brát víc. Jejich požadavky se přitom drží celkem při zemi. Z průzkumu, který exkluzivně pro MF DNES zpracovala agentura Sc&C, vyplynulo, že jen desetina učitelů si své práce cení na víc než 25 tisíc korun měsíčně.

Průměrný plat učitele základní školy se dnes pohybuje kolem 15 tisíc korun, středoškolští kantoři si přijdou na víc: na výplatní pásce vidí každý měsíc v průměru šestnáct a půl tisíce korun.

"Každému třetímu učiteli by stačil plat do sedmnácti tisíc korun. Jde o vysokoškolsky vzdělané lidi, takže jejich požadavky rozhodně nejsou nijak přehnané," upozorňuje Jana Hamanová ze společnosti Sc&C. "Stávka se zdá pochopitelná," dodala.

Museli si najít přivýdělek
Za vyšší plat bude v pondělí stávkovat například i učitelský sbor ze základní školy v pražské Mikulandské ulici. "Manžel je také pedagog, takže je náš domácí rozpočet napjatý. O dovolených v Alpách či u moře, kam běžně jezdí moji žáci, nebo o koupi nového vozu si můžeme nechat jenom zdát," nastiňuje realitu kantorských domácností tamní francouzštinářka Markéta Šafránková.

Dětem se věnuje už osmnáct let. "Museli jsme si ale oba s manželem najít přivýdělek. Vyučuji i ve Francouzském institutu a on publikuje," říká Šafránková. Rodiče jejích žáků si na pondělní stávku nestěžují. Naopak tamní kantory podpořili peticí.

"Dokud budou platy ve školství tak nízké, nebudou mít mladí pedagogové o tuto práci zájem," podotýká předseda Asociace základního školství a ředitel jedné z turnovských základních škol Karel Bárta.

Se sháněním kvalifikovaných kantorů má potíže i on. "Pamatuji se, jak se tu o místo ucházela mladá učitelka španělštiny. Když jsem jí řekl, kolik bych jí mohl měsíčně dát, zeptala se, jestli by to bylo za hodinu," dodal Bárta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video