Václav Pecha (na snímku vlevo) při odletu do Afghánistánu

Václav Pecha (na snímku vlevo) při odletu do Afghánistánu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Většina Afghánců českou pomoc vítá, říká šéf civilních expertů v Lógaru

  • 8
Český provinční rekonstrukční tým, složený z vojáků a civilních odborníků, působí v afghánské provincii Lógar už celý rok. Jak Češi pomáhají při obnově a rekonstrukci Afghánistánu? Na otázky čtenářů odpovídal šéf civilních expertů Václav Pecha.

OTÁZKY A ODPOVĚDI ZDE

Odpovídal šéf českých expertů v Lógaru Václav Pecha

Když před rokem Václav Pecha jako šéf civilní sekce do Afghánistánu odlétal, tvrdil, že česká pomoc v Lógaru by měla být takzvaně udržitelná.

"Nechceme jim pouze předat klíče od školy a odejít," uvedl tehdy Pecha s tím, že čeští odborníci chtějí dosáhnout toho, aby Afghánci jejich pomoc přijali za svou a také se o ni dále starali.

Od počátku mise Češi v Lógaru nastartovali asi 60 projektů, z nichž je 14 již dokončeno a slouží místním lidem. K dnešnímu dni tým utratil a rozdělil na rekonstrukční a rozvojové projekty zhruba 100 milionů korun.

Konkrétně Češi například staví vězení a opravili policejní stanoviště, rekonstruovali jedinou funkční přehradu v provincii, zavlažovací jezy a karézy, vystaví sběrná mlékařská centra, podílejí se na zalesňování, zvýšili kapacity hlavních nemocnic, zajistili dodávky léků či topného dřeva. Díky projektům českého týmů má v Lógaru práci téměř tisícovka lidí.

Kromě výstavby škol nebo nemocnic český rekonstrukční tým zavádí elektřinu, buduje zavlažovací kanály, učí místní zemědělce sušit ovoce nebo se podílí na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

Na americké základně Shank působí český provinční rekonstrukční tým složený z 200 vojáků a devíti civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. - více o rekonstrukční misi čtěte zde

"Je to běh na dlouhou trať, ale jsem optimista, že má svůj cíl. Určitě to chce více prostředků kontrolovaně investovat do rozvoje, aby místní obyvatelé poznali, že mohou žít lépe," konstatoval velitel vojenské části Pavel Lipka. - V ohrožení jsme každý den, říká velitel rekonstrukčního týmu v Afghánistánu

Armáda letos rekonstrukční tým posílí. Nový kontingent, který do poloviny března vystřídá ten stávající, bude tvořit 275 osob, včetně desítky žen. Jádro tvoří vojáci ze 41. mechanizovaného praporu z Žatce a ostatních útvarů 4. brigády rychlého nasazení. Civilní část pak tvoří deset expertů, které do mise vysílá ministerstvo zahraničí.

, natoaktual.cz

Video