Větší opatrnost s hormony

Gynekologové ve světě jsou na nohou kvůli zjištěním, že hormony v menopauze jsou rizikové. České úřady radí: zachovejte klid, ale buďte opatrní. Lékaři budou muset asi bedlivěji než dosud vážit, které ženě nasadí na překonání obtíží v menopauze (laicky "přechodu")hormonální léčbu. A zda jí hormony budou předepisovat déle než čtyři roky. V Česku užívá hormonální léčbu dvě stě tisíc žen.

Studie zjistila rizika
Nová americká studie, považovaná za kvalifikovanou, totiž dospěla k závěru, že rizika hormonální léčby jsou vyšší, než se dosud uvádělo. Hrozí rakovina prsu, onemocnění srdce či mrtvice. A přestože se naopak potvrdil přínos hormonů k prevenci osteoporózy a rakoviny tlustého střeva, americký Národní zdravotní institut předčasně ukončil studii byla pro sledované ženy riskantní.

Studie, jíž se zúčastnilo 1600 žen, zkoumala vedlejší účinky kombinované hormonální léčby, kdy se užívají dva typy hormonů: estrogeny a gestageny. Vědci zjistili, že riziko rakoviny prsu je vyšší o 29 procent (při užívání delším než čtyři roky), riziko infarktu o 29 procent a riziko mrtvice o 41 procent.

Studie však nijak nehodnotila, a tedy ani nezpochybnila, efekt hormonů pro zmírnění potíží menopauzy jako takové. Ženy při ní často trpí nepříjemnými návaly horka, pocením, mají sklon k depresi, jsou podrážděné, bolí je hlava, nespí.

Podle zástupců společnosti Wyeth Pharmaceuticals, jednoho z předních výrobců hormonálních pilulek, přinesla studie "nové údaje s významnými důsledky". Je však podle nich třeba uznat i hodnotnou roli v léčbě potíží menopauzy, které jsou hlavním důvodem, proč ji ženy zahajují.

"Tento přínos léčby nikdo nezpochybnil," uvedla Lenka Poleková, ředitelka české pobočky farmaceutické společnosti. Přesto je pravděpodobné, že pod vlivem nových zjištění lékaři přehodnotí své názory na to, po jak dlouhou dobu je bezpečné užívat hormonální přípravky.

Tvrdá rána pro hormony?
I představitelé farmaceutického průmyslu mluví o studii jako o něčem, co "dosavadnímu nadšení pro hormony zasazuje tvrdou ránu". "Budeme víc individualizovat," řekl docent Jaroslav Feyreisl, vedoucí katedry gynekologie a porodnictví Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví.

Státní ústav pro kontrolu léčiv uklidňuje české lékaře i pacienty: Není důvod k velkému zneklidnění. Například o rizicích rakoviny prsu se vědělo, proto také ženy užívající hormony chodí na pravidelná vyšetření na mamografu.

Přesto ústav připustil: "Studie vznesla otázku, nakolik je opodstatněné užívat hormony jako prevenci." Některé ženy, ač neměly potíže, užívaly hormony, aby předešly jiným zdravotním neduhům, třeba právě osteporóze. "Toto nadšení pro masové nasazování pilulek však už v posledních letech postupně opadávalo," uvedl docent Feyreisl.

Státní ústav pro kontrolu léčiv současně doporučil lékařům, aby pečlivě posuzovali, které ženě hormony předepíší, a více sledovali případné komplikace. Lékaři zatím reagovali na studii zdrženlivě, mnozí o ní neměli podrobné nebo žádné informace. "Vím jen o závěrech starých tři roky, že riziko nádoru rakoviny prsu je dvě až tři procenta," uvedl Jan Žaloudík z Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Je to jen jedna z mnoha studií," řekl přední onkolog Pavel Klener.

Sama farmaceutická firma Wyeth přesto apeluje na lékaře, aby u každé pacientky individuálně zhodnotili přínos a riziko, zvláště pokud chtějí v kombinované hormonální léčbě pokračovat déle než čtyři roky. To je hranice, nad níž bylo ve studii zjištěno zvýšené riziko rakoviny prsu. V České republice užívá hormony sedmdesát procent žen méně než pět let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video