Na rozdíl od jiných měst a obcí Hranice z větrníků žádné peníze nemají. Ty navíc stojí načerno.

Na rozdíl od jiných měst a obcí Hranice z větrníků žádné peníze nemají. Ty navíc stojí načerno. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Elektrárny u Hranic stojí načerno, proud už však přesto vyrábí

  • 11
Postavit načerno se dá leccos. A nemusí to být jen dům. U Hranic v Ašském výběžku od loňska vyrábí proud dvě větrné elektrárny, které nemají povolení.

Firma APB Plzeň je kvůli silničnímu obchvatu vztyčila o pár desítek metrů dál, než původně plánovala. Nepočkala však na dodatečný souhlas stavebního úřadu v Aši.

Ašský stavební úřad předem věděl o záměru APB elektrárny posunout. Nic nenamítal, protože by větrníky jinak zasahovaly do tehdy chystaného silničního obchvatu Hranic. Úřad tedy vydal i souhlas se změnou stavby před jejím dokončením. Zásadní chybu ovšem firma udělala, když větrníky sestrojila předčasně. Nepočkala, až úřední rozhodnutí nabude právní moci.

"Porušila zákon, takže jsme s ní zahájili správní řízení o odstranění stavby. Na elektrárny musíme hledět jako na černou stavbu," řekl vedoucí stavebního úřadu v Aši Pavel Grisník.

Firma zaplatila pokutu, požádala o dodatečné povolení

Společnost APB Plzeň dostala pokutu, kterou už i zaplatila. Výši sankce nelze podle Grisníka zveřejnit. Firma na dotazy MF DNES neodpověděla. "Po projednání s vedením společnosti oznamujeme, že se k této věci nebudeme vyjadřovat," uvedla Gabriela Šilhavá ze sekretariátu APB Plzeň.

APB zřejmě věří, že její uspěchanou milionovou investici už nikdo nezarazí. V nepříjemné situaci proto požádala o dodatečné povolení. To také od stavebního úřadu dostala. "Nebyl důvod elektrárny nepovolit," vysvětlil Grisník.

Jenže řízení o dodatečném povolení oproti plánu neběželo hladce. Zadrhlo se na tom, že jeden z účastníků řízení, zřejmě majitel některého sousedního pozemku, se odvolal. Teď celý případ v odvolacím řízení zkoumá Krajský úřad Karlovarského kraje.

"Mimo jiné se může řešit i dodatečné povolení stavby. V září by mohlo být rozhodnuto," odhadla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Byť firma elektrárny posunula o desítky metrů, územní plán města Hranice neporušila. Starosta Miroslav Picka se k případu vyjadřuje diplomaticky. "Pokud firma překročila zákon, tak budu souhlasit s jakýmkoliv rozhodnutím. I kdyby mělo vyústit v nařízení stavbu odstranit."

Načerno postavené elektrárny fungují. Hranice na rozdíl od jiných měst a obcí nedostávají od APB žádný příspěvek za to, že na svém území vrtule trpí. "Na jednu elektrárnu jsou stížnosti, protože pravděpodobně vzdáleností neodpovídá hygienickým normám," zmínil Picka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video