Starostka Libčevsi radí: nevětrejte a nevycházejte.

Starostka Libčevsi radí: nevětrejte a nevycházejte. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Větrat se v Libčevsi nedá, všude létají saze

  • 21
Starostka Libčevsi umytými okny letos Velikonoce nevítala. "Stejně je saze umastí," říká rezignovaně Vlasta Staňková. Její vesnička je od ledna jednou z nejsledovanějších v Česku. Mazaní obchodníci schovali do zchátralého statku na okraji tisíce tun odpadu z Německa. Kdosi ho navíc zapaluje. V sobotu o půlnoci už potřetí.

ČTĚTE TAKÉ:
Ambrozek: Odpad zlikvidujeme a Němcům pošleme fakturu
Odpad z Německa vzplál v Libčevsi potřetí

"Je to vlastně taková smutná věc. Odpad tu leží, smrdí a hoří. Jinak nic. Pořád se o něm mluví, ale jako by nikoho nezajímal. Kromě těch požárů se neděje nic," konstatuje Anna Sáčková. Mluví "nosem" a jakoby nakřáple. Občas si utře slzu. Nepláče, dráždí jí kouř. Pracuje v těsném sousedství hořící skládky jako čerpadlářka.

"Jsem tu obden. Nejdřív mě bolela hlava, na to jsem si nejspíš zvykla. Od ledna mám ale ucpaný nos. Že bych se cítila dvakrát dobře, to ne. Nejvíc mi je ale líto dětí. Proč mají žít v něčem takovém," ukazuje na šedočerný dým povalující se nad spáleništěm. Vítr ho nese jakoby nad vesnici, je to ale jen zdání. Stačí se tu chvilku procházet a že je něco ve vzduchu brzy poznáte. Štiplavý nasládlý pach pálených petlahví je nezaměnitelný.

"Cítím to v puse. Jako by se tam něco umělého lepilo," popsal svou zkušenost policista, který u areálu s hořícím odpadem hlídkuje.

Starostka Staňková kvůli nepříjemnému zápachu a špíně z dýmu, který se v neděli ráno držel nad Libčevsí, vyhlásila místním rozhlasem, že nedoporučuje větrání ani vycházení. V tu chvíli připomínaly plameny rudooranžovou duhu klenoucí se mezi skládkou a okolním polem. Kouř byl vidět i ve čtyřicet kilometrů vzdálené Peruci nebo na silnici mezi Prahou a Louny.

"Vylezl jsem na kopec a viděl dýmovou deku, která se táhla od Libčevsi k Teplicím a také směrem na Litoměřice. Ti lidé okolo Libčevsi to možná ani nevědí," upozornil muž, který upravoval jeden z hrobů na libčeveském hřbitově. Hustý dým ho ale brzy vyhnal do auta a zpět domů, desítky kilometrů od Libčevsi.

Třetí požár vzplanul v sobotu kolem půlnoci. Hasičům ho oznámili místní přesně v 0.09. Když areál kontrolovala hodinu před tím policejní hlídka, vše bylo v pořádku. Hořely plasty, hadry a další odpad v silážní jámě dlouhé několik desítek metrů. Hasiči sledovali, zda se plameny nerozšíří i na okolní stráň a kvůli snížení nebezpečí vzniku jedovatých zplodin nechávali vše vyhořet.

V pondělí ráno se pokusili ohořelé hromady rozbít vojenští specialisté z Rakovníka na menší části, aby je hasiči mohli prolít vodou a uhasit. Žár byl tak silný, že museli přestat.

"Musíme ještě počkat, až se žár zmírní. Vojáci pak přijedou s kolovým nakladačem a budeme likvidovat požár třeba po půl kubíkách odpadu. Jak rychle to půjde, je těžké odhadnout," vysvětlil odpoledne Petr Klíma, velitel hasičského zásahu v Libčevsi.

Že by se odpad samovznítil, je podle něj nepravděpodobné. Místní jsou přesvědčení, že se chtějí majitelé statku zbavit zodpovědnosti. "Dělají to ti, co dostali za ten odpad zaplaceno. Za tisícovku to pak klidně zapálí nějaký místní dement," rozčílila se v pondělí odpoledne pětašedesátnice, která se byla s kamarádkou projít. „Co tady dýcháme a v čem žijeme, je každému jedno. Když otevřete okno, máte všude černé tečky sazí. Obec by nám měla koupit respirátory," prohlásila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video