Mražené drůbeží řízky dovezené z Německa mohou být závadné. Ilustrační foto

Mražené drůbeží řízky dovezené z Německa mohou být závadné. Ilustrační foto | foto: Maso Planá, a.s.

Veterináři stále hledají většinu rizikové zásilky masa

  • 3
Zástupci Státní veterinární správy našli zatím jen necelou polovinu rizikového drůbežího masa z Německa. V současné době je pozastavena distribuce zhruba 3250 kilogramů. Rizikovou zásilku objevili ve skladech čtyř krajů.

Na dovoz podezřelého masa upozornili Státní veterinární správu němečtí kolegové na přelomu minulého a tohoto týdne. Varovali české veterináře, že drůbeží prsní řízky dovezené z Německa mohou být závadné nebo špatně označené. Zásilka totiž pochází z tamní firmy zapletené do skandálu kolem obchodů se zkaženým masem.

Do České republiky se dostalo 7200 kilogramů podezřelého zboží. Nalezena byla zatím necelá polovina. "Objevili jsme ho v Praze, ve Středočeském, Olomouckém a Jihomoravském kraji," řekl iDNES.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Víme, do jaké české firmy riziková zásilka přišla a také kam se dále distribuovala," vysvětlil Duben. "Maso, které jsme našli, se tak zatím dostalo pouze do skladů a ne na pulty prodejen."

Odebrané vzorky ale podle něj neprokázaly, že je maso závadné. V tuto chvíli probíhá proto další šetření.

"Pokud se ukáže, že je maso špatně označené nebo má prošlou záruční lhůtu, může být buď posláno zpět dodavateli, nebo zničeno v asanačním procesu," dodal Duben.

Podle jeho slov by se zbytek podezřelé zásilky měl najít nejpozději do tří dnů. V žádném případě ale podle něj nehrozí, že by se maso dostalo do prodejen.

"Pokud prodejce zjistí, že obdržel závadnou zásilku, je jeho povinností tuto skutečnost okamžitě nahlásit," doplnil mluvčí.

Skandál se zkaženým masem
Německá policie zajistila u mnichovského dodavatele na 80 tun podezřelého masa minulý týden. Datum jeho trvanlivosti bylo v některých případech prošlé už čtyři roky, napsal německý list Bild na svých internetových stránkách.

"Po rozmrazení bylo maso zelené a vzbuzovalo odpor," prohlásil mluvčí okresní hygienické správy. Podle listu existuje podezření, že podnik u masa měnil etikety s datem trvanlivosti a následně ho prodával.

Zkažené maso se údajně vozilo do devíti zemí Evropské unie včetně České republiky. Staré maso z Bavorska prý mimo jiné putovalo do Itálie, Dánska, Francie a zemí Beneluxu.

Vyšetřování proti bavorskému obchodníkovi zatím ukázalo, že už v prosinci 2005 měnil etikety na starém mase a označoval je jako čerstvé.
 
V úterý se navíc "vynořilo" další podezřelé maso v podniku v Hesensku. V asijském podniku v Porýní nalezli vyšetřovatelé 136 kilogramů zřejmě prošlého drůbežího masa, které podezřele páchlo a prodejce jej nabízel se slevou.

V Německu teď údajně roste tlak na bavorského ministra pro ochranu spotřebitelů Waltera Schnappaufa. Bavorské úřady totiž prý už měsíce věděly o obchodování s prošlým masem a neinformovaly veřejnost.

Čtyřiasedmdesátiletý mnichovský velkoobchodník, v jehož firmě bylo prošlé a zkažené maso nalezeno, se ve středu oběsil. Německé úřady uvedly, že byl nalezen mrtev ve svém bytě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video