Ptačí chřipka už dorazila i na sousední Slovensko. Ilustrační foto.

Ptačí chřipka už dorazila i na sousední Slovensko. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Veterináři chystají sčítání českých slepic

  • 53
Nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 se stále více přibližuje k České republice. Podle úřadů je objevení jeho výskytu pouze otázkou času. Právě proto se chystají mimořádná ochranná opatření.

SPECIÁL: Ptačí chřipka

Starosta Vladimír Šareš se modlí, aby se první pták nakažený ptačí chřipkou neobjevil zrovna v jeho Dobvi u Písku.

V opačném případě ho totiž čeká nelehký úkol. Musel by sečíst veškerou drůbež nejen v obci, ale navíc v dalších třech "podřízených" osadách. "Máme tu zhruba sto padesát rodin. Odhaduji, že tak polovina nějaké slepice doma má," vypočítává Šareš.

Pokud by se ptačí chřipka v obci či okolí objevila, vyhlásí povinné sčítání slepic místním rozhlasem. "Potom tak den počkáme, jestli nám je lidé a jejich sousedé přijdou nahlásit. Když to neudělají, budeme to muset obejít dům od domu," říká Šareš.

O pomoc se sčítáním drůbeže, kterou mají doma lidé pro vlastní potřebu a není nikde evidovaná, se starosty obcí chystají požádat veterináři. Přesný postup dnes dojednají šéfové krajských veterinárních správ na společné schůzce.

"V okruhu tří kilometrů od místa nálezu opeřence nakaženého ptačí chřipkou se dosavadní zákaz pobytu drůbeže venku rozšíří i na lidi, kteří mají doma slepice pro vlastní potřebu. Proto je musíme sečíst," vysvětluje šéf středočeské veterinární správy Zdeněk Císař.

Veterináři budou ve vymezené oblasti všechny chovy přísně kontrolovat. Jakmile se objeví nákaza i v některém z nich, bude drůbež vybita. Bez pomoci starostů a mysliveckých svazů se sčítání nepodaří.

"Postupně obce oslovujeme a odezva je vstřícná. Příští týden by už měli být všichni představitelé obcí speciálně zaškoleni, aby se to administrativně zvládlo," podotýká Božek Vejmelka z krajské veterinární správy na Vysočině.

Do Bělotína na severu Moravy zatím žádost od veterinářů nedorazila. "Máme tu šestnáct set obyvatel a asi polovina určitě drůbež doma chová. Nějak bychom si s tím museli poradit, je to přece pro dobrou věc," říká Zdeněk Kettner z bělotínského obecního úřadu.

Vypomohou dobrovolníci
Český statistický úřad odhaduje, že nějakou drůbež chová doma milion až 1,5 milionu domácností. Kolik jich je přesně, neví nikdo.

"U nás na úřadě jsem zaměstnaná jediná a spadá pod nás 327 popisných čísel. Asi by se to muselo obejít přes víkend nebo bychom museli najmout na sčítání nějaké dobrovolníky," strachuje se Dana Tůmová z obecního úřadu v jihočeské Štěkeni.

Poté, co se ptačí chřipka objevila ve všech sousedních zemích s výjimkou Polska, je podle veterinářů otázkou několika hodin či dnů, kdy se vyskytne i v Česku. Veterináři proto mají v posledních dnech napilno.

Kontrolují velkochovy ptactva a vyjíždějí ke všem uhynulým labutím, kormoránům a bažantům. Těla pošlých opeřenců se za přísných hygienických opatření svážejí do Národní referenční laboratoře v pražských Lysolajích k testům. Dosud jich tamní lékaři vyšetřili 267.

"U žádného se nákaza ptačí chřipkou zatím neobjevila, jde o běžné úhyny. Měli jsme tu třeba kormorána, který se udusil rybou. Testováním ale musejí projít všechna dovezená těla," říká Bedřich Horyna, ředitel Státního veterinárního ústavu, pod který laboratoř spadá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue