Veterináři chtějí od EU peníze na BSE

Praha, Brusel - Česko zřejmě požádá Evropskou unii o příspěvek na vyšetření skotu na nemoc šílených krav (BSE). Unie poskytne členským zemím příspěvek do 30 euro na jedno vyšetření. Česká státní veterinární správa soudí, že na tento příspěvek má morální nárok i Česko, neboť nemoc sem byla zavlečena právě ze zemí unie.

Českou republiku vyšetřování porážených kusů skotu starších 30 měsíců na BSE bude letos stát přes 200 milionů korun, v příštím roce asi o stovku milionů více, pokud se EU nerozhodne věkovou hranici skotu ještě snížit.

Veterinární správa uvědomila ministerstvo zemědělství, které by mělo o podporu požádat. Podle veterinářů zejména proto, že EU zařadila Česko mezi rizikové země.

Unie: v Česku je riziko BSE
Evropská unie v dubnu označila Česko za zemi, kde je vysoce pravděpodobný výskyt nemoci šílených krav. Usoudila tak z toho, že Česko dováželo hodně živého dobytka z EU.

BSE
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Stejně dopadli Maďaři, Poláci i Slováci. Ani u nich do té doby nebyl zaznamenán případ krávy, nemocné na BSE.

"Všechny zkoumané východo-, středo- a jihoevropské země dovážely značné množství živého dobytka a masokostní moučky ze zemí EU, v nichž byl potvrzen výskyt BSE. Až donedávna nebyla zavedena vhodná opatření proti riziku jako zákaz masokostní moučky pro přežvýkavce," vysvětlil Stálý veterinární výbor EU svůj verdikt.

Na rozdíl od Brazílie či Botswany, které unie prohlásila za bezpečné, musí od té doby čeští řezníci od masa pečlivě oddělovat rizikové materiály: kraví mozek, míchu a páteř.

Svou klasifikaci začala unie zpracovávat poté, co se ve většině jejích zemí případy BSE objevily. Od loňského léta provádí unie hodnocení rizika BSE ve všech státech světa. Nyní byly například Spojené státy zařazeny mezi země, kde také existuje riziko BSE, ale kde je minimální. Na rozdíl od Čechů či Maďarů se do USA nevyvážela masokostní moučka z unie. I USA ale musí oddělovat rizikové materiály, chtějí-li vyvézt maso do unie.

Zatím jediný případ BSE v Česku byl potvrzen 8. června. Postiženým dobytčetem byla šestiletá kráva z Dušejova na Jihlavsku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video