Irák - Nadžaf - milice

Irák - Nadžaf - milice - Členové Mahdího armády, milic věrných radikálnímu duchovnímu Muktady Sadra, sledují z kopce u Nadžafu americké jednotky. (15. dubna 2004) | foto: Reuters

Veteráni domů nejedou, obléhání pokračuje

  • 136
Na 21 tisíc amerických veteránů v Iráku se po roce služby těšilo domů. Kvůli zhoršení bezpečnostní situace ale zůstanou další tři měsíce. Američané čelí vzpouře radikálů. Obklíčili Fallúdžu, kde se přes příměří dál střílí a umírají lidé. Ve vojenském svěráku je i Nadžaf.

Prodloužení pobytu se týká 14 500 příslušníků 1. obrněné divize dislokované v
Německu a šesti tisíc mužů ze základny Fort Polk v Louisianě. Čtvrtina z tohoto počtu jsou příslušníci Národní gardy nebo rezervisté.

"Litujeme, že jsme museli prodloužit jejich pobyt," prohlásil ministr obrany USA Donald Rumsfeld. Americká veřejnost je jim vděčná, dodal. "To, co dělají, je důležité, je to vznešené poslání a nakonec bude úspěšné," řekl.

V Iráku se v posledních týdnech rozmnožily útoky ozbrojenců na vojenské konvoje, což vojáky vyčerpává.

Americké jednotky pokračují v obléhání sunnitské Fallúdži, kde od vypuknutí povstání zahynulo nejméně 500 lidí a desítky koaličních vojáků. Vojáci zároveň obkličují Nadžaf, kde se skrývá šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož milice - takzvaná Mahdího armáda - rozpoutaly na řadě míst nepokoje.

Fallúdža: mrtví a provokující tlampače
Ve Fallúdží panuje už několik dní křehké příměří, které však narušuje střelba. Při nočních střetech údajně zahynulo patnáct Iráčanů a dvacet bylo zraněno poté, co povstalci podnikli dva minometné útoky na jordánskou nemocnici východně od města.

Americké jednotky ostřelovaly v noci některé čtvrti města granátomety. Na pozice povstalců útočila i letadla. "Chci používat bojové letouny AC 130 každou noc," prohlásil americký podplukovník Brennan Byrne.

Armáda se snaží vyprovokovat povstalce pomocí ironických poselství a hlučnou hudbou vysílaných z kamiónů. "Přestaňte se schovávat za sukněmi svých žen a pojďte se s námi bít," ozývalo se z tlampačů. Podle agentury AFP se dva povstalci nechali vyprovokovat, ale hned se stali oběťmi americké palby.

Ve čtvrtek vpodvečer byla údajně zasažena i druhá největší mešita ve městě Hadret Muhammadíja. Byl zničen minaret a sousední náboženská škola. Americké velení předtím varovalo, že nebude váhat nařídit palbu na mešity, pokud je budou využívat povstalci při útocích.

Poláci varují před útokem na Nadžaf
Dalším městem, které zažívá americké obléhání, je šíitské poutní město Nadžaf, kde se skrývá radikální vůdce Muktada Sadr. Američané zároveň vedou s povstalci jednání, která mají zabránit krveprolití.

Proti útoku na Nadžaf a násilnému zajetí Sadra se staví podle renomovaného deníku Gazeta Wyborcza velení polských jednotek, které dohlížejí na bezpečnost ve své zóně na jihu Iráku, kde leží i Nadžaf.

"Vstup do Nadžafu by byl katastrofou. Odvrátí od nás hlavní šíitské vůdce. Pokud se Sadr vzdá násilí, měli bychom s ním jednat. Chceme mluvit v Iráku s každým, kdo na nás nestřílí," citoval list nejmenovaného vysoce postaveného polského diplomata.

Poláci také tvrdí, že je Američané neinformovali o zákazu deníku spojeného se Sadrem a o rozhodnutí zatknout jeho klíčového spolupracovníka Jakubího. "Následné násilí nás zaskočilo," uvedl Robert Strzelecki, mluvčí polského kontingentu v Iráku o síle 2400 mužů se sídlem v Karbale.

Místo snížení stavu další posily
Pentagon prodloužením mise 21 tisíc vojáků porušil slib, podle něhož nikdo neměl v Iráku zůstat déle než rok. Prodloužením bojového nasazení zároveň přiznal, že nepokoje zhatily plány snížit počet amerických jednotek v zemi.

O posily v Iráku naléhavě požádali podle předsedy amerického sboru náčelníků štábů Richarda Myerse velitel jednotek rozmístěných v Iráku Ricardo Sanchez a velitel amerických sil v oblasti Perského zálivu John Abizaid.

V Iráku je přibližně 135 tisíc amerických vojáků. Pentagon zahájil rozsáhlou výměnu jednotek, po níž se měl v létě počet amerických vojáků snížit na 115 tisíc. Teď není zatím jasné, o kolik vojáků budou oddíly nakonec naopak posíleny.


Video