Vetchý: demisi neřeším s novináři

Ministr obrany Vladimír Vetchý odmítl po návratu ze služební cesty z Číny odpovědět na otázku, zda uvažuje o demisi. Kvůli špatnému stavu armády trvají spekulace tisku o jeho odchodu už několik měsíců. Vyvrcholily článkem deníku Právo, podle něhož by měl Vetchý složit funkci už v neděli 29. dubna.

Vetchý novinářům řekl, že otázky demise přes tisk řešit nebude. Ministra podle médií vede k úvahám o demisi nejen špatný stav armády, ale stav celého resortu, což vrhá špatné světlo na sociální demokracii.

Vetchý rovněž odmítl spekulace o tom, že se již během pobytu v Asii radil ze svými spolupracovníky o dalším setrvání na ministerstvu. "V Číně jsme jednali o spolupráci obou států v oblasti hospodářství jako takovém. Ta cesta byla velmi prospěšná," řekl Vetchý.

Vetchý Číně nabízel vojenskou spolupráci
Podle informací, které se začaly objevovat už před návratem ministra, měl Vetchý během své návštěvy Číny nabízet vrcholným představitelům tamního režimu vojenskou spolupráci. Mluvčí ministra Milan Řepka to nepřímo potvrdil, když upřesnil, že šlo o předjednání vojenské dohody, která by umožnila konkrétní spolupráci obou zemí.

Vetchý novinářům řekl, že si velice cení toho, že čínský ministr obrany přijal pozvání na návštěvu České republiky. "Čína chce industrializovat svůj západ a tady mají české podniky obrovské možnosti," prohlásil Vetchý.

Úvahy o vojenské spolupráci však poměrně citlivě vnímají ostatní státy NATO, které poukazují na napjaté vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. Vetchý k tomu pouze poznamenal, že "hovořit o vzájemné důvěře mezi státy je vždy vhodné".

Ministr obrany Vladimír Vetchý na tiskové konferenci, kde oznámil, že navzdory kritice zůstává ve funkci, 4. dubna 2001.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video