S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září...

S důkladnou ostrahou vybavenou i samopaly dorazil do Brna ve čtvrtek 4. září cenný náklad. Obsahoval tři nejhodnotnější české muzejní poklady - Věstonickou venuši (na snímku), hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic a soubor meteoritů z Opavy-Kylešovic. Až do konce září bude vše k vidění v Dietrichsteinském paláci v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

TEST - PROSÍM NEČÍST: Věstonická Venuše se přesunula. co kam?

  • 8
Pod policejním dohledem opustila sejf Moravského zemského muzea v Brně slavná Věstonická Venuše. Stane se totiž nejcennějším exponátem výstavy nazvané Lovci mamutů. K vidění bude od středy 11. října v Národním muzeu.

Návštěvníci budou mít na Venuši dostatek času. Výstava z období středního paleolitu, tedy třiceti až dvaceti tisíc let před naším letopočtem, v Praze zůstane až do konce dubna.

Ačkoli byla bezpečnostní opatření velice přísná, lidé, kteří po poledni procházeli kolem bočního vchodu muzea na Václavském náměstí, si kromě tří aut ničeho nevšimli. Vozidla se vzácným nákladem a ostrahou totiž projela až na dvůr budovy, kde byla bedna vyložena. 

Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

Její obsah, pouhých 11,5 centimetru vysokou černošedou figurku, střežila šestice policistů v černém s kuklami na hlavách a samopaly v rukou.

Soška nalezne místo v trezorové vitríně, vyrobené speciálně pro tuto expozici, která je naším hlavním výstavním projektem roku.Pojištěna je na jeden milion korun. Jak už to u podobných skvostů bývá, jde pouze o fiktivní částku.

Unikátní předměty, pokud by byly zničeny, totiž nelze nahradit,“ řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.Podle kurátorky výstavy Blanky Kreibichové není běžné, aby Věstonická venuše byla z Brna půjčována na výstavy.

Proto je to pro nás veliký svátek. V novém tisíciletí ještě neopustila trezorový sejf Moravského zemského muzea a počet zápůjček v minulém století by se dal spočítat na prstech jedné ruky,“ prozradila.

31. ročník Českého lva. NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI - Němá tajemství – Milena Steinmasslová . (9. března 2024)

Věstonickou venuši, považovanou za symbol plodnosti, objevil 13. července 1925 uprostřed velkého popeliště na pravěkém sídlišti lovců mamutů mezi dnešním Pavlovem a Dolními Věstonicemi tým známého archeologa a

speleologa Karla Absolona. Figurka z pálené hlíny byla unikátem, protože se do té doby předpokládalo, že v paleolitu keramika ještě známa nebyla.

A tak je vlastně nejstarší keramickou lidskou soškou na světě.

Free template: XML inklud jen jako datový zdroj.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video