Vesmírný turista přešel do kosmické lodi ISS

  • 10
Po dokončení nezbytných prověrek otevřeli astronauti v 11:24 SELČ hermetické poklopy mezi Sojuzem a modulem Zarja, kde byli návštěvníci přivítáni dlouhodobou posádkou stanice. Tu tvoří ruský velitel stanice Jurij I. Onufrijenko a američtí palubní inženýři Carl E. Walz a Daniel W. Bursch. Desetiminutový uvítací ceremoniál byl vysílán televizí na Zemi.

Návštěvnická "taxikářská" osádka stráví celkem osm dní na družicovém komplexu, jehož hmotnost nyní po připojení transportní lodi činí 156 tun. Jejich odlet ve starém Sojuzu-TM 33 je plánován na neděli 5. května. v 01:05 SELČ. Přistát mají ještě téhož dne kolem 05:53 SELČ na území Kazachstánu v okolí města Arkalyk.

Během svého pobytu uskuteční celkem jedenáct vědeckých experimentů, připravených ruskými, italskými, německými a jihoafrickými vědeckými pracovišti. První úkolem však bude příprava starého "záchranného člunu" k návratu na Zemi.

Transportní loď Sojuz-TM 34 se úspěšně spojila s třetí návštěvnickou osádkou přibližně s minutovým předstihem v 09:56 SELČ. Připojení ke spodnímu stykovacímu uzlu modulu Zarja ruského segmentu Mezinárodní kosmické stanice řídil v automatickém režimu navigační systém Kurs.

PÁTEK 26. dubna:

Turista se v kosmu dobře prospal
Kosmický turista z jižní Afriky Mark Shuttleworth, který ve čtvrtek v ruské lodi Sojuz odstartoval k Mezinárodní kosmické stanici, prožil první noc ve vesmíru klidně a dobře se vyspal. Na ISS, kde stráví osm dní, s ním cestují kosmonauti Roberto Vittori z Itálie a Jurij Gidzenko z Ruska.

"V televizních záběrech při rozhovoru s kontrolním střediskem, který proběhl těsně po probuzení posádky, se Shuttleworth a Vittori smáli a na všechny otázky odpovídali dobrou ruštinou, což znamená, že jsou v pořádku," řekl zástupce ředitele ruské části ISS Viktor Blagov.

To potvrdil i zástupce vedoucího letu Igor Gončarov z mezinárodního řídícího střediska u Moskvy. "Den startu byl velmi rušný, zvláště pro nováčky," a dodal: "Proto také Shuttleworth a italský kosmonaut Vittori spali velmi tvrdě."

Start z Bajkonuru
Tříčlenná posádka odletěla ve čtvrtek ráno z kazašského kosmodromu. Výchozí oběžné dráhy dosáhl Sojuz osm minut a 50 vteřin po odstartování z rampy číslo 1, odkud se před 41 lety vydal do vesmíru i první kosmonaut Jurij Gagarin.

Posádka by se měla vrátit 5. května, kdy je očekáváno její přistání v kazašských stepích.

Kolik magnát zaplatil?
Experti odhadují, že magnát, který jen v roce 2000 získal půl miliardy dolarů prodejem bezpečnostní a certifikační služby Thawte, Rusku za cestu zaplatil na 25 milionů dolarů. Shuttleworth, druhý kosmonaut-amatér na světě a první africký občan v kosmu, ale na cenu nedbá. V žertu prohlásil, že vzhledem k tomu, že ho do kosmu vynese ruská loď, by si měl změnit jméno na Soyuzworth.

"Je to něco, po čem jsem toužil od doby, kam až má paměť sahá," říká snílek, který se "rád vrací domů". Nyní žije v Londýně, kde hledá nové příležitosti v globálních technologiích.

"Věřím, že rozšíříme hranice kosmu a že i naší zásluhou se vesmír stane v několika příštích letech dosažitelnější," dodal.

Shuttleworth bude dělat testy
Osmadvacetiletý internetový milionář se na vesmírnou cestu připravoval osm měsíců. Učil se rusky a absolvoval s profesionálními astronauty týdenní trénink v kosmickém středisku NASA v Houstonu. Prošel i instruktážním kursem jihoafrického biologa Daniela Barryho. Na ISS tak bude moci provádět některé testy.

Zkoumat bude například vliv stavu beztíže na buňku a embryo a všímat si bude i krystalizace proteinů v souvislosti s nemocí AIDS.

Přípravy na start
Tým i záložníci Gennadij Padalka a Oleg Kononěnko přiletěli z Hvězdného městečka 19. dubna. V neděli astronauti prověřili loď a seznámili se s jejími systémy. Na Bajkonuru, nejstarším podobném zařízení na světě, pak byla nosná raketa s lodí Sojuz TM-34 umístěna do startovací polohy.

Podle hlavního inženýra Igora Barmina všechno pokračuje normálně a v klidu. "Žádné problémy nečekám," tvrdí muž, který má hladký průběh akce na starosti.

Podle ruské tradice a také pověrčivosti se členové posádky příprav na start neúčastní a zůstávají v hotelu Kosmonaut.

Na zem se Shuttleworth vrátí s tou samou posádkou, se kterou startuje. Sojuz TM-34 zůstane u stanice jako záchranný dopravní prostředek pro případ nouze.

Spolucestující na lodi
Členy mise jsou i čtyřicetiletý Rus Jurij Gidzenko, kapitán Sojuzu, který už byl ve vesmíru dvakrát. Jednou na ruské kosmické stanici Mir a podruhé na ISS; ve vesmíru strávil 319 dní.

Dalším členem posádky Sojuzu je nováček kosmu, sedmatřicetiletý italský letecký inženýr Roberto Vittori. Ten prošel výcvikem vojenského pilota, než před čtyřmi roky přešel k Evropské kosmické agentuře ESA.

Sojuz, který veze tříčlennou posádku, je spolu s nosnou raketou dlouhý 49 metrů a váží asi 300 tun. Sám modul s kosmonauty váží sedm tun. Sojuz zkonstruoval za sovětských časů ruský koncern Eněrgija, který vyvinul i první
umělou družici Země Sputnik a také kosmickou loď Vostok, jež v roce 1961 vynesla do vesmíru Gagarina. Sojuz poprvé odstartoval v roce 1966.

Náplast na peníze
Ruská kosmonautika našla loni náplast na nedostatek peněz. Rusové totiž umožnili americkému podnikateli Dennisu Titovi údajně za dvacet milionů dolarů let k Mezinárodní kosmické stanici. Americkému úřadu NASA původně vadilo, že Tito neprošel dostatečným výcvikem a bude posádce ISS překážet.

Titova týdenní mise však nakonec byla úspěšná. Zájemci z řad civilistů musí kromě peněz být zdravotně naprosto v pořádku a absolvovat řádný kosmický výcvik.

POSLEDNÍ DNY PŘED ODLETEM

Spolu s ruským a italským kolegou absoloval Mark desetidenní předstartovní program. Kromě svých blízkých vidí prakticky jen lékaře a techniky.

"Poslední dny před letem doporučujeme kosmonautům devět hodin spánku a tři hodiny procházek, aby se připravili na možné stresové situace, které při dvoudenním letu k vesmírné stanici mohou nastat," řekl jeden z šéfů programu Valerij Bogomolov.

Od víkendu Mark po ránu pravidelně cvičil a dostával bohatou stravu plnou vitamínů. I když alkohol není povolen, šéf lékařů Valerij Morgun upřesňuje: "Samozřejmě kosmonautům nikdo nebrání v tom, aby si se svými blízkými dali skleničku vína. Není to tady žádný kriminál." Neexistují údajně ani omezení, pokud jde o sex...

Lokomotiva táhne kosmickou loď Sojuz TM-34 ke startovací rampě na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Loď s ruským kosmonautem Jurijem Gidzenkem, Italem Robertem Vittorim a "vesmírným turistou", jihoafrickým internetovým magnátem Markem Shuttleworthem, míří k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). (23. dubna 2002)

Kosmická loď Sojuz TM-34 se přesouvá ke startovací rampě na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Loď s ruským kosmonautem Jurijem Gidzenkem, Italem Robertem Vittorim a "vesmírným turistou", jihoafrickým internetovým magnátem Markem Shuttleworthem, míří k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). (23. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video