Vesmírnou stanici zamořil zápach

  • 5
Mezinárodní vesmírnou stanici zahltil ve čtvrtek nepříjemný zápach. Vycházel z přechodové komory modulu Quest a jeho příčinou bylo vypékání absorpčních patron Metox. Ty se používají k odstraňování oxidu uhličitého v klimatizaci skafandrů. Přestože řídicí středisko v Houstonu posádku ubezpečilo, že zápach je neškodný, většinu dne strávila posádka v ruské části stanice. Do americké sekce astronauti vstupovali jen v nejnutnějších případech.

Nejpravděpodobnější příčinou zápachu je plíseň usazená na patrolách. Posádka je totiž ponechala v regenerační peci od jejich posledního použití v červenci 2001 při prvním výstupu z modulu Quest.

Kvůli zápachu byla také odložena rekonfigurace přechodové komory modulu. Také úprava tlaku v prostorách stanice doplněním kyslíku z tlakových nádrží nákladní lodi Progress-M17 byla odložena.

Americký segment byl částečně izolován od ruského části uzavřením průlezu v tunelu PMA-1, přechodová komora A/L byla hermeticky uzavřena. Vypojena byla i ventilace mezi ní a zbytkem stanice. Vzduch čistil systém odstraňování škodlivin ze vzduchu laboratoře Destiny.

Astronauti opět vyšli do vesmíru
Astronauti ve středu 20. února ukončili 34. vesmírnou vycházku při výstavbě Mezimárodní vesmírné stanice ISS. Američané Carl Walz a Dan Bursch se do kosmické lodi vrátili po čtyřech hodinách a 47 minutách. Protože vše probíhalo bez problémů, ukončili výstup o hodinu a tři čtvrtě dříve, než se počítalo. Podle původních plánů měli v otevřeném kosmu strávit šest a půl hodiny.

Jediné, co astronauti ve stavu bez tíže nesplnili, byla demontáž položených kabelů, kterými na počátku montážního výstupu propojili laboratorní modul s příhradovou konstrukcí. Ta nese panely slunečních baterií.

Požádalo je o to řídicí středisko v Houstonu. Technici při jejich testování totiž zjistili nečekané kolísání elektrického napětí. Zkoušky proto budou dál pokračovat.

Jak výstup začal
Američtí astronauti vystoupili do vesmíru ve středu ve 12:47 středoevropského času. Velitel čtvrté dlouhodobé expedice na ISS, ruský kosmonaut Jurij Onufrijenko, je jistil z nitra stanice.

Chcete vidět přelet ISS? ZDE najdete  tabulku, kdy a kde to bude možné.

Teprve podruhé v historii stanice přitom posádka k výstupu použila americkou přechodovou komoru Quest. Tu na oběžnou dráhu dopravil raketoplán. Součástí komplexu je od 15. července 2001.

Během první vycházky se ve vybavení modulu Quest objevily drobné závady, zejména pomalá dekomprese přechodové komory před výstupem. Tyto nedostatky se osádky družicového komplexu pokoušely během uplynulého půl roku odstranit.

Původní plán práce
To, zda se jim to povedlo, měl zjistit středeční výstup. Další návštěvnická posádka, která má v raketoplánu Atlantis odstartovat 4. dubna, by totiž měla do kosmu vyjít celkem čtyřikrát. Bude se přitom z modulu Quest pokoušet namontovat nový příhradový nosník S0.

Kromě prověrky modulu Quest měli astronauti Walz a Bursch za úkol nainstalovat na povrchu stanice několik nových kabelů.

Z konstrukce dále měli odstranit tepelnou izolaci a také přenést ze schránek na povrchu stanice zpět do přechodové komory část nářadí. I tyto práce byly přípravou na chystanou dubnovou montáž.

Pak měli astronauti demontovat z přechodového tunelu PMA-1 pomocné adaptéry, na nichž byl dočasně umístěn ruský jeřáb Strela-2. Ten astronauti při předchozím výstupu definitivně přesunuli na modul Pirs.

Přestaly pracovat počítače
Ze zatím nezjištěných příčin vypadly v pondělí 4. února řídicí počítače modulu Zvězda ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V důsledku toho přestal pracovat i systém řízení polohy SUD a to omezilo dodávku elektrické energie. Panely slunečních baterií totiž nebyly přesně zaměřeny na Slunce. Posádka proto vypojila všechny postradatelné systémy, aby šetřila energii. Bylo ovlivněno i spojení se Zemí.

Řídicímu středisku v Koroljovu u Moskvy se sice podařilo počítač uvést velice rychle opět do provozu. Obnovení plné funkčnosti výpočetního systému však bude trvat ještě několik hodin. Posádka stanice není v nebezpečí.

První stálá posádka se na ISS usadila 2. listopadu 2000 v jedenáct hodin GMT.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video