Vesmír zažil první pohřeb v dějinách

  • 6
Pohřební společnost Celestis z texaského Houstonu posílá od roku 1997 na oběžnou dráhu skleněná pouzdra s popelem nebožtíků, kteří si u nich zaživa tuto službu objednali. Asi sto lidí za to zaplatilo každý kolem 5500 dolarů. Až dnes se ale ve vesmíru konal první pohřeb.

V hustých vrstvách atmosféry totiž zanikl poslední stupeň nosné rakety Pegasus-XL. K němu bylo připojeno pouzdro CPAC (Celestis Payload Attach Container). V něm bylo čtyřiadvacet ampulek. V každé z nich bylo sedm gramů popela zemřelých lidí.

Na oběžnou dráhu se tak dostalo mnoho z těch, kteří byli v minulosti nějakým způsobem spojeni s výzkumem vesmíru.

Byli mezi nimi například Gerard K. O'Neill, americký fyzik z Princetonské univerzity, který vytvořil projekt kosmických kolonií.

Do kosmu "letěl" i Krafft Ehricke, německý technik, jenž se podílel na vývoji balistické rakety A-4 a také zakladatel International Space University Todd Hawley.

Jako "prestižní" mrtvý byl vybrán i Gene Roddenberry, tvůrce televizního seriálu Star Trek.

Bývalý pilot a pozdější televizní producent si vytvořil představu o 22. století jako o věku bez hranic, kdy se lidstvo rozšířilo do vzdálených oblastí vesmíru, kde nalézá stále nové formy života.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video