Věřitelé záložny by mohli získat peníze

Moravské Budějovice - Odhadem patnáct až dvacet procent z přihlášených pohledávek by mohli po prohlášení konkursu a zpeněžení majetku obdržet věřitelé Rodinné družstevní záložny, spotřebního a úvěrního družstva, se sídlem v Moravských Budějovicích. Na dotaz ČTK to sdělil nucený správce záložny Vladimír Cigánek.

Na záložnu, jež je s více než dvaceti tisíci členy a vklady kolem 1,75 miliardy Kč druhou největší domácí kampeličkou, podal návrh na konkurs nucený správce letos v květnu. Návrh podle informací z Krajského obchodního soudu v Brně zatím prošetřuje Vrchní soud v Olomouci.

Záložna měla podle účetní závěrky, která je částečně uveřejněna na internetových stránkách kampeličky, ke konci minulého roku aktiva 464,4 milionu korun, cizí pasíva 1,89 miliardy korun a vlastní jmění vykázalo zápornou hodnotu 1,45 miliardy korun.
Ztráta záložny loni činila 279,2 milionů korun, proti předloňskému prodělku 1,178 miliardy korun.

Bývalý nucený správce záložny Jiří Hromada minulý rok uvedl, že za ztrátami byly mimo jiné úvěry, poskytované nedostatečně prověřeným podnikatelům, riskantní investice do opčních smluv nebo nákupy nemovitostí za nereálné ceny. Nucená správa na záložnu byla uvalena loni od 1. června, letos v květnu byla opakovaně prodloužena. Navíc záložna nesmí do 15. září nakládat s vklady nebo přijímat vklady a poskytovat úvěry členům.

V případě záložny bylo podle mluvčí Úřadu vyšetřování Soni Jindrákové podáno asi sto padesát trestních oznámení. U jednoho bývalého člena managementu záložny šetření skončilo a byla podána žaloba pro maření výkonu soudního rozhodnutí. Rozsudek však zatím po skončeném hlavním líčení není pravomocný. Další dvě osoby, pracovníka záložny a jejího klienta, úřad stíhá pro trestní čin podvodu a pro spolupachatelství. Další žaloby úřad zatím prověřuje, vazebně nikdo stíhán není.  

Rodinná družstevní záložna chce podat žalobu
na Asset Capital Enterprises

Rodinná družstevní záložna připravuje podání žaloby na vymáhání pohledávky na a.s. Asset Capital Enterprises (ACE), která jí má dlužit peníze za prodej akcií firmy Doprastav. ACE totiž neuhradila záložně fakturu 153,3 milionu korun vystavenou na uhrazení smluvního závazku. Na dotaz ČTK to potvrdil místopředseda kontrolní komise záložny Miroslav Milostný.

ACE koupila letos v lednu akcie Doprastavu od záložny za 415 Sk za kus, a podle smlouvy měla polovina rozdílu při dalším prodeji akcií připadnout záložně. Podle údajů, které má záložna z bratislavské burzy, měla ACE prodat akcie několik dní po nákupu od záložny za 1500 Sk. Miroslav Šimek, který je podle internetové verze Obchodního rejstříku členem představenstva ACE, se tento týden ČTK odmítl k záležitosti vyjádřit. ACE se podle předchozích informací z tisku hájí tím, že částka na burze byla jen deklarovaná a ve skutečnosti prodávala akcie dál levněji.

Nákup akcií Doprastavu, a.s. Bratislava, patřil podle předchozího nuceného správce záložny Jiřího Hromady k nejproblémovějším investicím kampeličky, protože nákupní cena měla být dvou až trojnásobně přemrštěná. Dceřiná firma záložny, Campell CZ s.r.o., nakoupila 34,16 procenta akcií v roce 1999 za 1455 Sk za kus. Nákup akcií Doprastavu i jeho prodej také prošetřuje Krajský úřad Vyšetřování v Brně.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video