Topolánek tvrdí, že s firmou už nemá nic společného

Topolánek tvrdí, že s firmou už nemá nic společného | foto: Jan Horník, MF DNES

Věřitel umazal Topolánkově firmě 4,6 milionu z dluhu

  • 936
Šéf ODS Mirek Topolánek vydělal na firmě, která se topila ve finančních problémech. Za více než dva miliony korun prodal podíl ve firmě VAE, která měla obrovské problémy s placením finančnímu úřadu či odvodů zdravotního pojištění.

Věřitel firmě podle zjištění MF DNES dokonce odpouští milionové dluhy. Není jasné proč.

Peníze z prodeje akcií loni Topolánek investoval do nákupu luxusního bytu na pražských Hradčanech. Zaplatil za něj přes osm milionů korun. - více zde

Firma VAE dosud zcela nesplatila miliony, jež původně dlužila pražské První městské bance a které nyní splácí firmě Eltodo EG. Právě ta podle výroční zprávy firmy VAE odpustila této společnosti část dluhu. V té době byl ještě jejím čtvrtinovým vlastníkem Topolánek.

Ušetřili téměř pět milionů
Společnost VAE tak ušetřila celkem 4,6 milionu korun. Tedy zhruba třetinu z téměř šestnácti milionů, které původně dlužila pražské První městské bance. "O detailech splácení dluhu nebudeme hovořit," řekl předseda dozorčí rady firmy Eltodo EG Jan Rafaj. Proč prominula miliony Topolánkově firmě, odmítl říct.

Jednou z aktivit společnosti Eltodo je i budování veřejného osvětlení. Právě na to získala v minulosti smlouvu od pražského magistrátu. Topolánek až dosud veřejně nemluvil o tom, komu loni prodal svůj podíl ve VAE. Vyburcovalo ho k tomu až tvrzení premiéra Jiřího Paroubka, že dluží miliony korun.

"Já už s tou firmou nemám nic společného. Podíl jsem prodal už loni Zdeňku Hillovi. Nikomu nic nedlužím, ale nebudu se s Paroubkem soudit, to bych totiž nedělal nic jiného," řekl Topolánek.

Paroubek dokonce o víkendu tvrdil, že může poskytnout písemné podklady každému, kdo o to bude mít zájem. MF DNES měla možnost se s Paroubkovými "důkazy" seznámit. Není v nich nic, z čeho by vyplývalo, že šéf ODS něco dluží.

"Dobrá, ale dlužil," trvá dál na svém Paroubek. Naráží na transakci, kvůli níž Praha přišla o 10 milionů korun. Topolánkova firma si totiž v roce 1999 vzala u První městské banky úvěr 67,5 milionu korun. Její investice do plynových kotelen však nevyšla a zůstala bance dlužna 15,9 milionu korun.

Nedobytnou pohledávku převzalo město a se ztrátou ji za 5,5 milionu prodalo. Pohledávku teď drží firma Eltodo, která pak Topolánkově společnosti část dluhu umazala. Na konci roku 2004 tak firma VAE dlužila "jen" 7,3 milionu korun. "Existuje dohoda o splácení dluhu, kterou plníme," tvrdí předseda představenstva a ředitel VAE Hill.

Partneři podíl nechtěli
Kvůli své politické kariéře už nechtěl být Topolánek s firmou spojován, a tak nabídl svůj podíl k prodeji. Jenže ani jeden z dalších tří spoluvlastníků - Petr Konařík, Lubomír Smetana a Jiří Kubeša - předkupní právo na Topolánkovy akcie nevyužil.

"Nabízel svých sedmdesát akcií za dva miliony tři sta šedesát či osmdesát tisíc korun. To jsme neakceptovali," řekl Konařík. Topolánek uspěl až u Hilla. Mělo jít o částku blížící se 2,5 milionu korun. "Částku nepotvrzuji, ani nevyvracím," řekl Hill. "Bylo to asi tolik peněz," uvedl Topolánek.

Ale jak mohl dostat takovou částku za podíl ve firmě, která měla tak velké problémy? Na to nikdo přímo neodpověděl.

Jisté je jen to, že stržené peníze šéf ODS přidal ke svým dosavadním úsporám a k více než pětimilionové hypotéce a koupil si byt nedaleko Pražského hradu. Dluh, o němž mluví Paroubek, se ho však nyní už opravdu přímo netýká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video