Němci vymysleli modlomaty. Automaty mají sloužit věřícím k rozjímání. V repertoáru mají na 300 modliteb v 65 jazycích. Čeština chybí. | foto: ČTK

Němec nabízí náhražku za kostel i mešitu. Modlomat

  • 24
Německý umělec Oliver Sturm vymyslel užitečnou pomůcku pro věřící - modlitební automat. Červená budka s nápisem modlomat připomíná kabinu na pasové fotografie. Místo oslnivého blesku však lidem nabízí chvíli klidu a rozjímání. Automat zvládá přednášet Otčenáš pro křesťany, ale i páteční modlitby pro muslimy.

Automat stojí v Berlíně a Frankfurtu nad Mohanem. V repertoáru má asi 300 modliteb v 65 jazycích. Vedle známého Otčenáše, jenž je schopen odpřednášet ve více než desítce jazykových verzích včetně korejštiny, indonéštiny či syrštiny, která vychází z aramejštiny, umí přepnout i na muslimské páteční modlitby či židovské sabatové písně.

Zájemci o duchovno ci však mohou vyhledat i mnohem exotičtější příspěvky, jako jsou zpěvy tibetských mnichů, rituální písně domorodců ze Šalamounových ostrovů či náboženské texty kontroverzních scientologů.

Čeština v nabídce zatím chybí. Sturm však počítá s tím, že by modlomat v budoucnu postavil i v Praze. "Myslím, že by to bylo zajímavé," poznamenal v narážce na dobře známý ateismus Čechů.

Za modlitby se dřív platilo, teď jsou zadarmo

Berlínský modlomat (v němčině Gebetomat) je v nákupní hale Arminiovy tržnice za radnicí čtvrti Tiergarten. Svou červenou barvou splývá s rudou cihlovou stěnou, u níž stojí zcela mimo hlavní obchodní ruch, a náhodný kolemjdoucí ho tak zaznamená až díky bílé svítící stříšce nebo zcela netržním zvukům, které se linou z jeho útrob.

"Dobrý den, vítejte v modlomatu," zdraví uklidňující ženský hlas návštěvníka, který veden touhou slyšet slovo boží nebo jen čistě ze zvědavosti usedne do nepříliš prostorné krabice na plastovou stoličku před modrý displej a dotkne se ho. Na obrazovce se před ním rozbalí nabídka světových náboženství, jimiž se může proklikat až k modlitbě, kterou chce slyšet.

"Mým hlavním kritériem při výběru bylo, aby ukázal co největší pestrost a byl co nejvíce internacionální," vysvětlil dvaapadesátiletý Sturm. Nápad dostal v roce 1999 v newyorském metru, kde slyšel mluvit podobný stroj. Začal uvažovat, jaké by to bylo, kdyby odříkával modlitby. Před třemi roky takový přestavěný automat na fotografie poprvé představil veřejnosti.

Původně ho zamýšlel jako placenou službu, jak dokládá otvor na vhazování mincí po straně dotykové obrazovky. Jeden Otčenáš vyšel na 50 centů (12 korun). Dnes je ale otvor přelepený a všechny modlitby jsou zdarma. "Byla to taková umělecká provokace narážející na to, že náš svět zašel už tak daleko, že vyrábí automaty, v nichž se musí za duchovní věci platit," popisuje Sturm.

Německý farář automat za konkurenci nebere

A jaký mají na modlomat názor Němci? "Je to úplně praštěný," mávl rukou jeden z prodavačů v okolních stáncích. "Náhrada za kostel to není, ale pokud to lidem pomáhá se v modlitbách najít, tak proč ne," neodsuzuje ho naopak evangelický farář Martin Germer.

Sám Sturm má prý převážně pozitivní reakce. "Je hodně lidí, kteří se nejprve smějí a říkají, co je to za bláznivý nápad. Ale pak si sednou dovnitř a převládne zájem o všechna ta náboženství. Je jen málo takových, kteří jsou skeptičtí nebo vyloženě kritičtí," tvrdí tvůrce, který nyní pracuje na anglické verzi, jež poputuje do Manchesteru.

V budoucnu by svůj automat chtěl představit také v New Yorku a v Japonsku; zájemce už má prý z Dubaje.

Modlomat by se ale mohl dobře vyjímat také v Bonnu. Tam by mohl doplňovat automaty pro prostituky, které v něm za provádění svého řemesla začaly platit daně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video