Věřící Slovenky dostanou vlastní gynekologii

  • 18
Těhotné Slovenky jsou v gynekologických ordinacích často terčem posměšků a lékaři je mnohdy zbytečně navádějí k potratu. Tvrdí to zástupci Konference biskupů Slovenska. Podpořila proto myšlenku založení gynekologické ambulance pro věřící ženy.

Nová ambulance by měla začít fungovat od března v soukromé nemocnici s poliklinikou Milosrdní bratři v Bratislavě.

"Těhotné ženy se knězi mnohdy svěří, že jsou u gynekologa vystaveny posměškům a velkému psychologickému tlaku," vysvětluje mluvčí Konference biskupů Slovenska (KBS) Marián Gavenda.

Vícenásobné matky podle něj lékaři třeba trápí dotazy, proč mají tolik dětí. "Při možnosti císařského řezu je rodičkám zase někdy doporučováno, aby si dítě raději nechaly vzít a zbytečně neriskovaly. Jedná se samozřejmě o část gynekologů, ale špatné zkušenosti matek nejsou vzácným jevem," doplnil Gavenda.

Nábožensky založené ženy se prý začaly obracet na kněze, aby jim pomohli sehnat věřícího gynekologa, který by je objektivně informoval o jejich zdravotním stavu a zároveň by s nimi jednal slušně.

Potraty se budou provádět i ve "věřící" ordinaci
Biskupská konference proto podpořila myšlenku nábožensky orientovaných zdravotnických odborníků ohledně založení gynekologické ambulance v nemocnici, kterou spravuje řehole Milosrdní bratři.

"Je to vlastně rozšíření nabídky pro ženy nespokojené se svým gynekologem na příslušném obvodu, aby se měly na koho obrátit," dodal Gavenda.

V krajním případě ale může i lékař v "katolické" ambulanci ženě doporučit umělé přerušení těhotenství. Mluvčí KBS připustil, že při ohrožení života rodičky se někdy takovému řešení nelze vyhnout.

Budoucí maminky, které se rozhodnou donosit i dítě, u kterého je pravděpodobnost zdravotního postižení, si už ale nebudou muset vyslechnout žádné ironické poznámky. Ve státních ambulancích se jim to prý někdy stává.

Pokud se bratislavský experiment osvědčí, nelze vyloučit, že se podobné ambulance otevřou i v dalších slovenských městech. O vyšetření v takové ambulanci patrně zájem bude, protože Slovensko je obecně považováno za katolickou zemi. Podle Gavendy však budou mít dveře do ordinace otevřeny i nevěřící ženy.

Častější je korupce a nedostatečná péče
Gynekologové ve státních ordinacích se brání nařčením, že maminky zesměšňují nebo jim neodůvodněně doporučují interrupce. Také oni prý považují potrat za krajní řešení.

"Někdy prostě jiný způsob neexistuje. Vždy se ale snažím najít řešení, aby mohlo přežít dítě i matka. Myslím, že takto budou muset postupovat i kolegové ve zmiňované nové ambulanci," řekl jeden z bratislavských gynekologů.
 
Slovenští gynekologové se ale čas od času musí bránit podezřením z nedostatečné péče o pacientky nebo korupce. Například loni propukl skandál, kdy lékaři z několika východoslovenských nemocnic vysvětlovali nařčení, že romským ženám prováděli nezákonně sterilizace.

Obvinily je nevládní organizace Středisko pro práva na reprodukci v New Yorku a slovenská Poradna pro občanská a lidská práva. Vyšetřování policie ani ministerstva zdravotnictví však podezření neprokázalo.

Slovenská policie zase koncem ledna zadržela bratislavského gynekologa, který údajně vzal od jistého manželského páru sedmitisícový úplatek za péči a vyšetření související s porodem. Po případném prokázání viny mu hrozí pětileté vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Korupce, Slovensko

Video