Jan Pavel II.

Jan Pavel II. | foto: Herbert Slavík, MF DNES

Věřící si připomínají rok od smrti Jana Pavla II.

  • 276
Desítky tisíc katolických poutníků se chystají strávit neděli v Římě. Chtějí zde uctít památku papeže Jana Pavla II., který právě před rokem po vážné nemoci navždy odešel – jak sám prohlásil – do "otcova domu". Vzpomínkové akce se konají také v jeho rodném Polsku i v České republice.

INFOGRAFIKA:
ŽIVOT JANA PAVLA II. ZDE

SOUHRN ČLÁNKŮ O JANU PAVLOVI II.

Už v pátek sloužil nástupce Jana Pavla II., papež Benedikt XVI., za zesnulého zádušní mši. K poctě Karola Wojtyly, jak znělo občanské jméno polského pontifika, se na vatikánském Svatopetrském náměstí shromáždily tisíce věřících.

Hrobka oblíbeného papeže v kryptě svatopetrské baziliky se stala poutním místem už záhy po jeho smrti. Denně ji zhlédne asi 20 tisíc, během církevních svátků pak až 25 tisíc návštěvníků. Nejde jen o křesťany.

I turisté z jiných kultur prý přistupují k hrobce polského pontifika s nehranou úctou. A hlavně zvědavostí. Věřící pak popisují cestu do svatopetrského podzemí slovníkem náboženského prožitku.

"Pro opravdového katolíka znamená pouť k papežově hrobce kontakt s jeho osobností, která nám poskytovala po tolik let sílu a lásku. Pro nás papež Wojtyla stále žije," svěřila se reportérovi agentury AFP jedna z mladých italských jeptišek.

V kryptě centrální svatyně katolického světa je podle tradice pochován svatý Petr a více než stovka jeho následovníků, tedy papežů. Privilegium spočinout zde udělil papež Pavel VI. i kardinálu Josefu Beranovi, českému exulantovi, kterému komunisté znemožnili návrat do vlasti.

Blahořečení v plném proudu
Smrt slavného rodáka si připomenou i Poláci. Města se připravují na náboženská shromáždění, kde se budou promítat filmy o životě a skutcích Karola Wojtyly.

V Krakově, kde byl Jan Pavel II. před zvolením do čela církve arcibiskupem, věřící plánují sedm minut po půl desáté večerní shromáždění pod okny metropolitní kurie. Právě odtud papež Jan Pavel II. promlouval k věřícím během svých návštěv Polska.

Ve 21:37, tedy v okamžik, kdy papež zemřel, by se měl rozeznít zvon Zygmunt v katedrále krakovského hradu Wawel. Jeho zvuk se ozývá pouze ve výjimečných chvílích.

V souvislosti s výročím úmrtí Karola Wojtyly se opět objevily spekulace o jeho urychleném blahořečení. Tento církevní proces, který může být, a často také je, předstupněm svatořečení, začal už dva měsíce po papežově smrti.

To je nezvykle krátká doba: obvykle musí  adept blahořečení čekat na zahájení procesu pět let. Polští katolíci by prý také byli rádi, kdyby nový papež Benedikt XVI. blahořečil svého předchůdce již při své návštěvě v Polsku, tedy letos v květnu. Podle signálů z církevních kruhů to však není pravděpodobné.

V katedrále krakovského hradu Wawel se v pátek naposledy sešla polská část tribunálu, který vyslýchal svědky v procesu blahořečení Jana Pavla II. Výpovědi zapečetila a poslala do Vatikánu. Svědčili například někdejší prezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwasniewski.

Papež vyzdvihl odkaz Jana Pavla II.

Papež Benedikt XVI. na nedělním poselství věřícím připomněl "obrovský odkaz", který po sobě zanechal Jan Pavel II. Zastřeným hlasem zavzpomínal také na jedno z posledních požehnání, při kterém jeho předchůdce před rokem ztratil hlas.

"Nikdy na toto požehnání nezapomeneme... Bylo to to nejbolestnější, nepohnutější požehnání, které bylo důkazem jeho obrovské vůle dokončit své poslání," řekl Benedikt davu věřících, nad kterým vlálo množství červenobílých polských vlajek.
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video