Verheugen obrátil unii vzhůru nohama

V sobotu prohlásil komisař Evropské unie pro otázky jejího rozšiřování Günter Verheugen, že o přijímání nových členů do EU by mělo Německo rozhodnout v referendu. Jeho slova zapůsobila jako bomba. Většina diplomatů z unie se okamžitě snažila vzít jeho slova zpět. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer dokonce vyrukoval i s termínem vstupu první skupiny kandidátských zemí - začátek roku 2005.
Reakce na Verhaugenovy návrhy:
Předseda Evropské komise Romano Prodi: Verheugen vyslovil osobní názor, který se neshoduje ani s postojem komise, ani se stanoviskem německé federální vlády.
Německý ministr Joschka Fischer: nápad stranického kolegy mi připadá nedomyšlený, referendum o rozšíření EU v Německu si nedovedu představit.
Španělský ministr Josep Pique: referendum je špatný nápad, jímž se jeho vláda nehodlá inspirovat.
Švédská ministryně Anna Lindhová: Verheugen udělal chybu, jako komisaři mu nepřísluší navrhovat něco, co je v kompetenci německé vlády.
Finský ministr Erkk Tuomioj: komisař vyvolal zděšení, protože se nezachoval jako člen Evropské komise, ale jako německý politik.
Francouzský ministr Hubert Védrine: všichni byli překvapeni.
Rakuská ministryně Benita Ferrerová-Waldnerová: rakouská vláda žádná referenda pro rozšíření neplánuje.
Francouzský list Le Figaro: škoda už byla napáchána.
Frankfurter Allgemeine Zeitung: jmenování Verheugena evropským komisařem byla chyba.
Rakouská vicekancléřka a předsedkyně nacionalistické strany Svobodných (FPÖ) Passerová se ve vídeňském listu Neuen Kronen-Zeitung vyjádřila k Verheugenově úvaze kladně. Mezi EU a občany panuje krize důvěry a komisařova myšlenka nepředstavuje žádné nebezpečí, nýbrž znamená šanci.

"Byl jsem překvapen, nikoli však znepokojen. Naše vůle a naše závazky jsou jasné a nic se nemění," objasnil předseda Evropské komise Romano Prodi novinářům v reakci na Verhaugenův výrok.

"Incident skončil. Nejdůležitějším úkolem nyní je ubezpečit kandidátské země, že toto malé nedorozumění není sebemenším důvodem ke znepokojení, a dát jim naopak stále silnější poselství o naší podpoře," ujistil Prodi. S ministry zahraničí patnáctky se shodl, že je nezbytné proces urychlit.

Joschka Fischer: Česká republika vstoupí do EU na začátku 2005
Ve snaze ztlumit šok, způsobený Verheugenovými plány kandidátským zemím na vstup do unie, vyslovil německý ministr zahraničí Joschka Fischer poprvé veřejně konkrétní datum možného rozšíření EU.

"Doufám, že první skupina zemí včetně Polska bude moci vstoupit do EU nejpozději na začátku roku 2005," prohlásil v pondělí při poradě německých velvyslanců na ministerstvu zahraničních věcí. Zároveň požádal, aby byl proces rozšiřování čitelnější a aby byl ještě letos vypracován jasný jízdní řád etap celého procesu.

Verheugen hájí svůj návrh o konání referenda v Německu
Komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen v rozhovoru pro sobotní vydání listu Süddeutsche Zeitung uvedl, že by se v Německu mělo konat referendum o přijetí České republiky a dalších kandidátů do EU. Podotkl zároveň, že zatím je jeho uspořádání nemožné, protože by vyžadovalo změnu ústavy SRN.

"Moje teze je, že by se v Německu neměla opakovat chyba učiněná při zavádění eura. Měna byla zavedena za zády obyvatelstva. Už tehdy jsem byl pro referendum. Bylo by přinutilo elity, aby opustily svou slonovinovou věž a pustily se do dialogu s lidmi o euru. Nyní, v případě rozšíření, také nesmíme rozhodovat nad hlavami občanů," řekl Verheugen.

Proti nesčetným a bouřlivým výpadům kritiky se Verheugen hájil tím, že nevznesl žádný požadavek a že vyjádřil pouze osobní politování nad tím, že v Německu nemáme nástroj, který by dal širokým vrstvám obyvatelstva možnost vyjádřit se k nynějším epochálním změnám v Evropě.

Jediným zastáncem komisařovy myšlenky je rakouská vicekancléřka Passerová
Svým návrhem, který je v rozporu s německou ústavou a který na kandidáty vstupu zapůsobil jako úder do tváře,  promluvil Verheugen ze srdce všem euroskeptikům bavorské i jiné provenience. Jeho myšlenku ale otevřeně uvítala jenom rakouská vicekancléřka a předsedkyně nacionalistické strany Svobodných (FPÖ) Passerová, když prohlásila, že referendum nepředstavuje žádné nebezpečí, ale naopak - šanci pro občany.

Svobodní jsou poslední dobou v Rakousku hnacím motorem rozporů vládní koalice. Nejenže požadovali zablokování vstupu České republiky do EU podmínkou zrušení Benešových dekretů, ale pokoušeli se v této souvislosti odvolat i rakouského zmocněnce pro rozříření EU J.Buseka pro údajně nedostatečné obhajování rakouských zájmů.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Verheugen se na funkci nehodí
Ukazuje se, že rozšiřování Evropské unie je tak obtížný projekt, že veškeré vstupní termíny jsou stále znovu odkládány. Neveřejně se už dokonce mluví o tom, že první noví členové by mohli být přijati nejdříve až v roce 2005, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Pro příslušného komisaře EU, který má co nejrychlejší a co nejhladší přijetí nových členů na starosti, je proto stále těžší zachovávat si od jedné uklidňovací mise ke druhé svou
věrohodnost. Teď se ale právě německý člen Komise EU Günter Verheugen o věrohodnost připravil sám.

Nad návrhem Verheugena museli ministři zahraničí EU, kteří se o víkendu sešli v Evianu, a ze všech nejvíc ten německý, jen kroutit hlavou. A i když to nikdo z nich nechtěl říct nahlas, všem bylo jasné: obsazení této funkce právě Verheugenem se ukázalo jako chyba, uzavřel FA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video