Zdravotnictvím loni proteklo 231 miliard. Ilustrační foto

Zdravotnictvím loni proteklo 231 miliard. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zdravotnictví loni chybělo 1,5 miliardy, malé pojišťovny pomáhaly VZP

  • 20
Ve zdravotnictví se loni utratilo z veřejných peněz 231 miliard korun. Léčilo se přitom i na dluh. Ten činil 1,5 miliardy korun. Schodek je tak nízký jen díky tomu, že menší zdravotní pojišťovny musely přerozdělit své rezervy ve prospěch Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud by k nucenému přerozdělení rezerv nedošlo, byl by dluh českého zdravotnictví téměř sedm miliard. Píše se to v materiálu, který ve středu projednala vláda.

Hodnocení hospodaření pojišťoven také říká, že závazky po lhůtě splatnosti měla jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, která loni zastupovala 59 procent všech pojištěnců. Tyto závazky dosáhly 740 milionů korun. Přitom jen tato pojišťovna měla loni výdaje 148 miliard korun.

"Z pohledu celého českého zdravotnictví není situace dramatická. Náš zdravotní systém pracuje s celkovým rozpočtem v úrovni 300 miliard korun ročně s malými odchylkami v řádu několika málo procent. A tato relativně velká stabilita existuje i v situaci, kdy zdravotnictví trápí několik významných systémových témat, která nemají dlouhodobě garantované řešení, jakými jsou například nadstandardy, konkurence zdravotních pojišťoven či propojení zdravotního a sociálního systému ," domnívá se Petr Knap, partner společnosti EY pro podnikové poradenství a řízení rizik.

Ani brzda v podobě přerozdělování rezerv menších pojišťoven ve prospěch VZP ale nezastavila redukci lůžek. Vládní materiál říká, že jen VZP dokázala svojí smluvní politikou redukovat 2 928 lůžek akutní péče. U následné péče jich 95 přibylo a o 20 lůžek více je v následné intenzivní a dlouhodobé intenzivní péči.

Zajímavým detailem je informace od VZP, že jen její klienti za rok zaplatili za stokorunový regulační poplatek 1,4 miliardy. Tento poplatek, který jde nemocnicím, léčebnám, lázním či ústavům, přitom v lednu načas, nebo natrvalo odpadne (více čtěte zde).

Vývojem hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění se vláda zabývá každý rok. V posledních letech systém byl v minusu. Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger v minulosti uklidňoval, že červená čísla nejsou tak velká, aby to systém ohrožovalo. Později se ale pokusil prosadit navýšení platby za státní pojištěnce, což se povedlo až Rusnokově vládě. Do systému tím přijde ročně o o  4,7 miliardy navíc (více čtěte zde).

Zdravotnictví se má i letos ocitnout v deficitu. Podle důvodové zprávy k návrhu na zvýšení platby za státního pojištěnce to bude osm miliard korun. Žádné rezervy už není možné přerozdělovat, pojišťovny je totiž nemají. Příští týden proto vláda ještě rozhodne, zda VZP získá bezúročnou půjčku. VZP žádala o 2,6 miliardy korun (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video