Ředitel Czechinvestu Miroslav Křížek se před půl třetí vrátil do budovy, kde od

Ředitel Czechinvestu Miroslav Křížek se před půl třetí vrátil do budovy, kde od rána probíhá policejní razie. S novináři se moc nechtěl vybavovat. "Je normální pracovní den, tak jdu pracovat," tvrdil (8. srpna 2012, Praha). | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud napodruhé uložil bývalému řediteli CzechInvestu Křížkovi podmínku

  • 0
Obvodní soud pro Prahu 2 uznal vinnými bývalého ředitele státní agentury CzechInvest Miroslava Křížka a jeho známého Zdeňka Hurského. Obžaloba tvrdila, že si Křížek u Hurského objednal personální audit za 2,2 milionu, ale ten nebyl nikdy vypracován. Oba proto vinila z podvodu. Podle soudu však audit vznikl, ale jeho hodnota neodpovídala ceně.

Miroslav Křížek se podle verdiktu dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, Zdeněk Hurský pak podílnictví. Křížek byl proto podle nepravomocného verdiktu odsouzen k osmnáctiměsíčnímu trestu s podmíněným odkladem na tři roky, Hurský k ročnímu trestu také s tříletou zkušební lhůtou. CzechInvest byl s náhradou škody odkázán občanskoprávní řízení. Jejich obhájci se na místě odvolali.

„Hodnota předaného personálního auditu byla hrubě v nepoměru k tomu, co bylo vyplaceno,“ uvedl soudce Milan Rossi a později dodal, že i v hrubém nepoměru k tomu, co dovoloval zákon.

Obvodní soud nejprve letos v únoru oba muže zprostil obžaloby. Proti tomu se však odvolal státní zástupce: Městský soud následně verdikt zrušil a vrátil případ k doplnění (o prvním verdiktu obvodního soudu zde).

Soud proto vyslechl bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka, který Křížka v roce 2010 do čela CzechInvestu jmenoval. Dále pak vypovídali znalci, kteří na žádost Křížka řešili, zda je cena za audit odpovídající a zda je takový audit možné vytvořit v šesti lidech za dobu jednoho měsíce. Na to znalci odpověděli, že ano.

V závěrečných řečech žalobce i obhájci shodně tvrdili, že doplnění nemělo vliv na jejich názor a ten je stejný jako u prvního líčení. Státní zástupce proto zopakoval, že se oba obžalovaní podle něj dopustili podvodu. Požadoval pro ně nepodmíněný trest v dolní polovině sazby, která je dva až osm let vězení. Navrhl i finanční pokutu 200 tisíc korun a náhradu škody. Tu zmocněnkyně vyčíslila na 2,16 milionu korun.

Obhájci Oldřich Chudoba a Karolina Zelenková shodně žádali pro své klienty zproštění. Uvedli, že obžaloba nemá pro svá tvrzení důkazy. Naopak u soudu svědci uvedli, že audit viděli, další důkazy pak svědčí o tom, že vznikal a že Zdeněk Hurský s pracovníky agentury komunikoval. Verdiktu městského soudu, který případ vrátil, pak vytkli, že se nekriticky ztotožnil se závěry státního zástupce.

Miroslav Křížek stál v čele CzechInvestu v září 2010. V srpnu 2012 byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce. Tuto spornou zakázku získala firma Glafin, podle médií ji vedl Křížkův známý.

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině.


Video