Bojovník hnutí al-Šabáb na snímku z roku 2008

Bojovník hnutí al-Šabáb na snímku z roku 2008 | foto: AP

Aš-Šabáb vyslal své verbíře za hranice, bojovníky hledají i na fotbale

  • 1
Somálská teroristická organizace aš-Šabáb mění taktiku a nové bojovníky verbuje přímo na území Keni. Vláda v Nairobi vyhlásila amnestii pro desítky mladých lidí, kteří odešli bojovat po boku islamistů do Somálska.

„Vláda tímto vyzývá všechny, kteří odešli do Somálska za výcvikem a chtějí se zříci terorismu, aby se nahlásili na úřadech,“ citoval keňský deník Standard Digital ministra vnitra Josepha Nkaisseryho.

Keňa kajícníkům garantuje amnestii a pomoc při návratu do společnosti. S těmi, kteří vládní nabídku do deseti dnů (tedy do 24. dubna) nevyužijí, však bude nakládáno jako se zločinci.

Ženy v černém a zákaz filmů. O co jde milicím aš-Šabáb?

Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008.

Ministr vnitra vyzval rodiče, kteří postrádají své dítě a domnívají se, že odešlo bojovat do Somálska, aby informovali úřady. „Pokud to neoznámí, povede to k domněnce, že jsou si toho vědomi a tolerují to nebo jsou zapojeni do výcviku teroristů, což bude mít následky,“ varoval Nkaissery.

Keňské úřady se domnívají, že během posledních let odjely za teroristickým výcvikem do Somálska desítky mladých lidí.

„Během tréninku je jim mimo jiné vštípena vražedná teroristická ideologie zaměřená vůči obyvatelům Keni, která vede k nesmyslnému zabíjení a mrzačení nevinných civilistů,“ tvrdí Nkaissery. Vláda se obává, že mladé lidi často verbují teroristé převlečení za muslimské kazatele.

Mnozí Keňané v Somálsku zemřeli, další se z rozvrácené země nikdy navrátili. Ti, kteří řady teroristů opustili, se bojí pomsty aš-Šabábu a hledají azyl v sousedních státech jako například v Ugandě.

Aš-Šabáb verbuje mladé i na fotbalových turnajích

Oznámení ministerstva vnitra přichází po jednom z největších teroristických útoků v Keni, kdy příslušníci aš-Šabábu zabili na univerzitě v Garrise téměř 150 lidí a další stovku zranili (více zde). Jeden z ozbrojenců byl keňské národnosti.

Aš-Šabáb podle posledních zpráv posiluje především na severovýchodě Keni, kde začal verbovat mladé muže. Podle BBC to značí proměnu v taktice teroristické organizace, která se hlásí k al-Káidě.

Extremisté se v poslední době soustředí i na fotbalová hřiště. Mnozí rodiče si všimli, že jejich děti se během turnajů v kopané radikalizovaly, píše server allAfrica. Příslušníci aš-Šabábu se vydávají za trenéry a mezi mladistvými rozsévají nenávistnou ideologii džihádu. „Verbíři jsou čím dál vychytralejší a boj proti nim je čím dál složitější,“ řekla webu obyvatelka regionu Mandera na severovýchodě Keni.

Guvernér Mandery Ali Roba vyzval rodiče, že pokud o někom podezřelém vědí a bojí se informovat policii, mohou to udělat anonymně. „Aš-Šabáb je nepřítel číslo jedna a my ho musíme porazit,“ vyzval.

Vláda se snaží přesvědčit muslimskou komunitu, aby jí s bojem proti radikalizaci mladých lidí pomohla. Nicméně jeden z nejvlivnějších muslimských lídrů v zemi, šejk Abdullahi Salat tvrdí, že ve společnosti panuje velká nedůvěra v bezpečnostní složky. Upozornil, že mezi policií, armádou a tajnými složkami je rozšířena korupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue