Šéf ČMKOS Richard Falbr odpovídá na tiskové konferenci

Šéf ČMKOS Richard Falbr odpovídá na tiskové konferenci - Předseda ČMKOS Richard Falbr krátce poté, co se nedočkal Věry Valterové, odpovídá na otázky novinářů, 22. ledna 2001 | foto: Michal Růžička, MF DNES

Věra Valterová : návrh ČMKOS je ultimativní

Ustupovat ultimativním požadavkům stávkujících zaměstnanců České televize už nehodlá řízením ČT pověřená Věra Valterová. Přesto prý je jednání otevřená a očekává vstřícné kroky druhé strany. Oznámila také, že premiér Miloš Zeman jí předběžně potvrdil, že může hledat firmu, která provede forenzní audit televize. Ten požaduje Poslanecká sněmovna. Předseda vlády, který podle ní nechce audit odkládat, si tuto otázku ještě nechá prověřit.
Poslechněte si Věru Valterovou, Richarda Falbra a právníka stávkujících - ikonka audio.
Podívejte se na fotogalerii.

S otázkou, zda má kontrolu zadat, se vedení ČT, jmenované bývalým ředitelem Jiřím Hodačem, obrátilo i na předsedy obou parlamentních komor. Pokud dostane kladnou odpověď, může audit podle ředitelky zpravodajství Jany Bobošíkové začít do několika dnů. Dodala, že jeho součástí by měl být i personální audit. Auditorská firma má podle ní navíc vybrat třicet nových pracovníků televizního zpravodajství.

Valterová nepřišla na jednání, stávka pokračuje

Návrh dohody na řešení krize v ČT vypracovaný konfederací odborových svazů představil představil Richard Falbr

- zavazuje vedení ČT, aby stáhlo výpovědi zaměstnancům i trestní oznámení na ně

- zavazuje vedení ČT, aby ředitelce zpravodajství Janě Bobošíkové a finančnímu řediteli Jindřichu Beznoskovi
nebyla přidělována práce

- zavazuje stávkující, aby po splnění těchto bodů ukončili stávku

Jednání nového vedení České televize s jejími stávkujícími zaměstnanci se dopoledne nikam neposunulo. Věra Valterová, kterou Jiří Hodač pověřil řízením Kavčích hor, se omluvila ze schůzky s odboráři ČT, kterou zprostředkoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr.

Valterová v otevřeném dopise, který Falbr dostal asi půl hodiny před plánovaným začátkem schůzky, uvedla, že se jednání nezúčastní, protože zesilují nátlakové akce ze strany stávkujících.

Předsedu ČMKOS postoj nového vedení ČT nepřekvapil. "Po včerejší debatě na Primě jsem pochopil, že televizi řídí Bobošíková," řekl Českému rozhlasu Falbr.

Jana Bobošíková toto prohlášení se smíchem odmítla a v podstatě zavrhla i Falbrem předložený návrh na kroky, vedoucí k ukončení stávky v ČT.

"Já si myslím, že moje role skončila. Snažil jsem se, nepomohlo to. Myslím si, že by dál moje angažmá bylo zbytečné. Ať se snaží dohodnout sami," prohlásil rezignovaně Falbr.

"Domnívám se, že postoj paní doktorky Valterové znovu prokázal, že dosazenému vedení ČT jde právě o to, aby v televizi byl nestabilizovaný stav," poznamenal k tomu právník stávkujících televizních pracovníků Petr Čunderlík.

Falbr předložil návrh, stávkující souhlasí
Návrh dohody o ukončení stávky v České televizi vypracovaný Českomoravskou konfederací odborových svazů nabídl stávkujícím zaměstnancům i vedení televize předseda konfederace Richard Falbr.

Dohoda, kterou prezentoval na tiskové konferenci, zavazuje vedení ČT, aby stáhlo
výpovědi zaměstnancům i trestní oznámení na ně a aby ředitelce zpravodajství Janě Bobošíkové a financí Jindřichu Beznoskovi nebyla přidělována práce. Stávkující by po splnění těchto bodů ukončili stávku.

Adam Komers z Krizového výboru ČT pak novinářům řekl, že Falbrův návrh se do značné míry kryje s kroky, které chtěli na schůzce s Valterovou navrhnout stávkující.

Vzbouřenci: Chceme ukončit stávku
Vzbouření zaměstnanci ČT hodlali přijít s novou nabídkou, která podle nich mohla být zlomová a směřovala k ukončení stávky.

"Vstřícné gesto se týká bodu tři z požadavků stávkujících: odchod Hodače a všech jím nasmlouvaných subjektů z televize," uvedl před jednáním šéf odborů ČT Antonín Dekoj.

Zprostředkovatel schůzky, odborový předák Richard Falbr po čtvrtečním jednání mezi Valterovou a stávkujícími řekl, že požadavky stávkového výboru se dají zredukovat na dva: odchod finančního ředitele Jindřicha Beznosky a šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové.

Stávkující s oběma odmítají spolupracovat a dnešek na tom - i přes nabídku k jednání - nic nezmění. "Tento vstřícný krok neznamená, že stávkující začnou respektovat kohokoli z Hodačova vedení," prohlásili odboráři.

Valterová: Falbrův návrh je ultimátem
Věra Valterová o Falbrově návrhu ale tvrdí: "Pan Falbr se nabídl pouze jako prostředník, pan Falbr není protektor našeho jednání. Koneckonců my do jeho
odborové organizace ani nepatříme," upozornila. Poznamenala také, že nechápe proč a o čem s ní chce stávkový výbor jednat, když ve vysílání ČT zpochybňuje její kompetence a pravomoci.

Předchozí jednání k ničemu nevedla
První schůzka obou znesvářených stran s Richardem Falbrem minulý týden k ničemu nevedla. Valterová sice oznámila, že bude zvažovat, zda by nemohla Bobošíkovou i Beznosku pověřit jinou prací, vzápětí však dala najevo, že to zatím neudělá. Bobošíková včera znovu potvrdila, že sama z funkce v žádném případě neodejde.

Televizní odbory se novou nabídkou snaží přimět Hodačův management, aby s nimi znovu začal jednat. Předchozí rozhovory zmrazila středeční akce vzbouřenců, při níž se pokusili převzít vedení televize, kterou podle nich v té chvíli nikdo neřídil. ČT tak několik hodin šéfoval bývalý finanční ředitel Ladislav Paluska, jehož odvolal právě Hodač.

Paluska o víkendu připustil, že při přebírání vedení nedomyslel všechny důsledky. "Uvědomuji si, že tento krok nebyl právně podložen, ale odpovědnost za něj rozhodně ponesu sám," uvedl. Hodačovo vedení kvůli středeční události podalo další trestní oznámení.

Veřejné mínění pořád přeje rebelům, čtěte ZDE.

Bobošíková: Zůstávám
Jana Bobošíková odchod z funkce ředitelky zpravodajství České televize, do níž ji jmenoval generální ředitel Jiří Hodač, neplánuje. Její odchod požadují stávkující zaměstnanci ČT.

V pořadu Nedělní partie televize Prima Bobošíková uvedla, že Věra Valterová, kterou Hodač před svou rezignací pověřil řízením televize, nechce, aby odešla.

"V pátek bylo jednání kolegia generálního ředitele, kde paní ředitelka Valterová informovala o svém jednání s odbory a mne informovala, že vzhledem k současnému vývoji v ČT není nakloněna této  myšlence," řekla v pořadu Bobošíková k dotazu o svém odchodu z funkce ředitelky zpravodajství. Do pořadu pozvala televize Prima i zástupce stávkujících zaměstnanců ČT. Podle moderátora pořadu se však zaměstnanci ČT po poradě rozhodli pozvání nepřijmout.

"Kolego, vy už zde nepracujete"
Na ředitelku zpravodajství čekal před budovou televize Prima hlouček novinářů. Když jí chtěl položit otázku reportér ČT Marek Wollner, odmítla s ním Bobošíková hovořit. "Ne, pane kolego, nezlobte se, vy už nepracujete v České televizi," řekla mu Bobošíková a věnovala se ostatním novinářům.

Wollner patří k těm pracovníkům ČT, jimž se Bobošíková již v počátcích sporu pokusila dát výpověď.

Spolupracovníci Bobošíkové odmítli výzvu k rezignaci vedení ČT
Dva spolupracovníci ředitelky zpravodajství České televize Jany Bobošíkové odmítli výzvu 27 osobností českého kulturního a veřejného života, aby vedení, které jmenoval odstupující generální ředitel Jiří Hodač, odstoupilo.

Moderátorka Dušica Zimová a editor Stanislav Kněnický ve dvou samostatných textech kritizují i postup stávkujících zaměstnanců televize. "Od začátku celé kauzy ČT nejde o svobodu slova a kvalitu televize jako takové, ale především o nekontrolované využívání finančních prostředků a zakonzervování kontaktů současných pracovníků televize s politickými, uměleckými či jinými zájmovými
skupinami," napsal Kněnický signatářům výzvy.

Nové vedení ČT brání i Zimová. "Pokud jsou zkompromitováni, pak pouze svým neochvějným, občanským postojem, který se snaží o to, aby v této zemi byla dodržována zákonnost," píše moderátorka.

O roli prezidenta Václava Havla tvrdí: "To z hlediska role pana prezidenta v této tragikomické absurdní komedii už vůbec není směroplatné, jak by řekla Máňa z filmu Kulový blesk," píše dále Zimová. Ta dále tvrdí, že důvěryhodnost Česka v zahraničí byla porušena. "V demokratických státech totiž bývá zvykem dodržovat zákon," uzavřela.

Odchod Beznosky, Valterové a Bobošíkové žádají i kulturní osobnosti
Sedmadvacet osobností českého kulturního a veřejného života v neděli vyzvalo členy vedení České televize, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, aby rezignovali a umožnili tím řešení měsíc trvající krize ve veřejnoprávní televizi.

I po odvolání Rady ČT a Hodačově odchodu každým dnem narůstají hospodářské ztráty ČT a řízení televize je paralyzováno, uvádějí signatáři dopisu.

Prohlášení podepsali spisovatel a herec Jiří Suchý, houslista Václav Hudeček, lékař Pavel Pafko, zpěváci Marta Kubišová a Ivan Hlas, evangelický kněz Svatopluk Karásek, vrchní rabín Karol Sidon, sochař Olbram Zoubek, režiséři Ladislav Smoljak a Jan Svěrák, jeho otec scenárista Zdeněk Svěrák a řada dalších.

Osobnosti současně vyzvaly Poslaneckou sněmovnu, aby co nejrychleji jmenovala kompetentního prozatímního ředitele České televize a aby zajistila, že nový zákon o ČT znemožní politické ovlivňování obsahu vysílání a řízení veřejnoprávních médií.

Výzva osobností k odstoupení vedení dosazeného Hodačem

Vážení spoluobčané,
jsme pobouřeni. Krize v České televizi trvá už měsíc. Rozděluje společnost a otřásá důvěrou ve schopnost politických stran nacházet zodpovědná a státnická řešení. Měsíc od vzniku tohoto sporu je situace v České televizi podstatně horší než na začátku.
I po odvolání nekompetentní Rady a rezignaci ředitele Hodače Českou televizi dále ovládají jím najmenovaní nedůvěryhodní lidé. Nikdo nezrušil desítky výpovědí, které zaměstnancům rozdali. Hospodářské ztráty každým dnem nebezpečně narůstají. Řízení veřejnoprávní televize  je paralyzováno.
Jsme v situaci, kdy tři zkompromitovaní a osamocení lidé drží deset  milionů občanů této země jako rukojmí. Nestačilo, že muže, který je přivedl, vyzval k odchodu prezident republiky, obě komory parlamentu, vláda i statisíce občanů. Nestačilo a nestačí porušení důvěryhodnosti České republiky v zahraničí. Dokud Jindřich Beznoska, Jana Bobošíková a Věra Valterová neodejdou, bude sebeobranná stávka zaměstnanců oprávněná. Lidé, kteří v rozporu s mezinárodními úmluvami i s českými zákony jednali o násilném ukončení stávky, kteří přivedli na obrazovku cenzuru a politický diktát a jejichž manažerské zkušenosti vzbuzují zděšení i u politiků, nejsou a nikdy nebudou důvěryhodní.  Vyzýváme Jindřicha Beznosku, Janu Bobošíkovou a Věru Valterovou, aby okamžitě rezignovali, a vytvořili tak prostor pro zodpovědné a systémové řešení všech otázek.
Vyzýváme Poslaneckou sněmovnu České republiky, aby ze sebe sňala podezření, že tuto krizi záměrně vyvolala či zneužívá, a aby co nejrychleji jmenovala kompetentního prozatímního ředitele a aby zajistila, že v nové zákonné úpravě bude jednou provždy znemožněno politické ovlivňování obsahu vysílání a řízení veřejnoprávních sdělovacích prostředků. To, spolu s neustálou veřejnou pozorností a kontrolou, bude nejlepší odpovědí vážnému znepokojení našich spoluobčanů a mnoha mezinárodních institucí, včetně Rady Evropy. Jenom rychlé ukončení této krize obnoví důvěru v nenarušitelnost svobody slova.                       

Vaši
Michal Caban, Marek Eben, Táňa Fischerová, Jiří Grygar, Ivan Hlas, Eva Holubová, Václav Hudeček, Svatopluk Karásek, Ivan Klíma, Marta Kubišová, Petr Oslzlý, Pavel Pafko, Jan Potměšil, Jiří Reinsberg, Jaroslav Róna, Boris Rősner, Karol Sidon, Ladislav Smoljak, Jiří Stránský, Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák,  Doubravka Svobodová, Jiří Suchý, Jan Urban, Ludvík Vaculík, Michal Viewegh, Olbram Zoubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue