Venuše se točí v protisměru

Planety s hustou atmosférou si mohou vybrat, jak budou rotovat. Tvrdí to francouzští vědci na základě výzkumů druhé planety sluneční soustavy - Venuše. Ta se otáčí kolem své osy opačným směrem než Země a většina ostatních planet, které rotují ve směru jakým obíhají kolem Slunce. Opačná rotace Venuše je prý nevyhnutelná hlavně kvůli složení její atmosféry.

Jak píše britský časopis Nature vysvětlovali až dosud badatelé tento jev tím, že se osa Venuše postupně převrátila až o 180 stupňů. To je prý výsledek tření mezi jádrem planety a pláštěm a také následek působení atmosféry.

Osa byla vychýlená už při vzniku planety
Alexandre Correia a Jacques Laskar z Národního střediska pro vědecký výzkum CNRS, který je francouzskou obdobou akademie věd, předpokládají, že rotační osa Venuše byla výrazně vychýlena vzhledem k oběžné dráze již v počátcích existence planety. Atmosféra Venuše ale může jen za část počátečních odchylek. Za další deformace prý je odpovědný chaotický vývoj tělesa.

Rotace na čtyři způsoby
Matematické modely teorie chaosu podle výpočtů Correii a Laskara ukazují, že planety podobné Venuši mohou rotovat jen čtyřmi způsoby. Dva z nich jsou přímé a dva zpětné. Jeden přímý i jeden zpětný přitom jsou při otočené ose. Vědci doufají, že jim nové poznatky pomohou ve výzkumu těles mimo sluneční soustavu.


JAK TO VYPADÁ NA VENUŠI

Nejzářivější ze všech planet sluneční soustavy je podobná naší planetě svou velikostí (93 procent průměru Země), hmotností (80 procent váhy Země),
hustotou, chemickým složením a mladým povrchem bez větších kráterů. Atmosféru tvoří především oxid uhličitý, kterého je 90krát více než na Zemi. Jinak ovzduší Venuše obsahuje několik hrubých vrstev oblaků kyseliny sírové, které povrch planety zahalují. Síra způsobuje, že je na povrchu Venuše asi 470 stupňů Celsia.Večernice se od ostatních planet sluneční soustavy odlišuje velmi
pomalou rotací. Než se otočí kolem své osy, mají pozemšťané za
sebou již 243 dní. Pomalé otáčení společně s oběhem kolem Slunce
vede k tomu, že pokud je Venuše nejblíže Zemi, vidí lidé stále
tutéž stranu planety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video