Venuše přešla přes Slunce

  • 55
Planeta Venuše přešla přes sluneční kotouč. Mimořádný úkaz, který byl naposledy zaznamenán v roce 1882, začal po sedmé hodině ranní a skončil ve 13:23. Cesta planety byla pozorovatelná s tmavými brýlemi nebo jiným filtrem. iDNES nabízí unikátní sérii snímků.

INFOGRAFIKA
Co a proč vidíme
FOTOSERIÁL
Průběh přechodu

Unikátní fotografie pořídila hvězdárna v Hradci Králové.

Pro astronomy to byl učiněný svátek. Přechod Venuše přes Slunce totiž dosud nikdo z žijících obyvatel naší planety neviděl a lidé budou ojedinělý jev pozorovat teprve popáté v historii.

"Poslední pozorování proběhlo v roce 1882. Venuše projde přes Slunce vždy dvakrát za osm let a potom až po sto dvaceti letech. Lidé ji tedy před Sluncem mohou vidět nejvýš dvakrát za život," vysvětlil astronom hvězdárny v Hradci Králové Jan Veselý.

Pozorovat mohl každý, kdo měl filtr
S vhodným vybavením lze jev sledovat i pouhým okem. K tomu je však třeba kvalitní svářecí filtr. Jinak je samozřejmě lepší dívat se dalekohledem nebo přímo z hvězdárny. Třeba v Hradci Králové nebo v Úpici. Jeden dalekohled je dokonce i na hradeckém Velkém náměstí.

"Pozorování přes disketu nebo CD disk je nebezpečné, protože málo pohlcují sluneční svit. Filtry lze koupit buď na hradecké hvězdárně, nebo v informačních centrech na Velkém náměstí a na Gočárově třídě. Při sledování dalekohledem se jev promítá například na přiložený papír," řekl Veselý a varoval, že při přímém pohledu dalekohledem na Slunce může člověk přijít o zrak.

Úkaz pomůže změřit vzdálenost
Pro astronomy měl v minulosti přechod Venuše přes Slunce velký význam. "Díky tomuto úkazu dokázali poprvé přesně spočítat vzdálenost Venuše od Země a z toho určit, jak daleko je Slunce. Do té doby to nikdo přesně nevěděl," řekl Veselý.

I tentokrát tisíce astronomů, profesionálních i amatérských, dělaly podobná měření. Údaje z celého světa pomohou zpřesnit dosud známé údaje.

Venuše jako kapka
Nejzajímavějším momentem přechodu Venuše přes sluneční kotouč byla jeho úvodní a závěrečná fáze, tedy chvíle, kdy se planeta "dotknula" Slunce. V ten okamžik dostala nakrátko tvar kapky.

Je to jen optický klam a velmi ztěžuje pozorovatelům přesné určení časových okamžiků vstupu a výstupu ze Slunce, které jsou zásadní pro měření vzdáleností.  Efekt trvá jen několik sekund.

Venuše se v úterý dotknula slunečního kotouče deset minut před půl osmou ráno a opustila ho v sedm minut před půl druhou odpoledne. Hvězdárny se zájemcům otevřely v sedm hodin. 

V Praze mohli lidé přijít například do Štefánikovy hvězdárny na Petříně, kde jim bylo k dispozici pět dalekohledů. Projekci vzácného úkazu připravili v planetáriu v Královské oboře a v Národním technickém muzeu.

Dvaasedmdesátiletý fanda astronomie Ranjit Sinha sleduje v Kalkatě mimořádný úkaz na obloze - přechod Venuše přes Slunce. (8. června 2004)

Přechod Venuše přes Slunce sledovali lidé i na Hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích. (8. června 2004)

Astronomové přivítali na hvězdárnách po celém Česku návštěvníky, kteří chtěli vidět přechod Venuše přes Slunce. (8. června 2004)

Venuše se dotkla Slunce v levé části obrázku. (8. června 2004 čas 7:29 SELČ)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video