Voják dohlíží na nákupy v supermarketu Día Día (3. února 2015).

Voják dohlíží na nákupy v supermarketu Día Día (3. února 2015). | foto: AP

Venezuela zestátní řetězec supermarketů, hromadil si zásoby

  • 171
Venezuelský prezident Nicolas Maduro nařídil zestátnění řetězce supermarketů Día Día. Důvodem je to, že si v době nedostatku hromadil jídlo. Tento týden na prodej v řetězci museli dohlížet vojáci. Ve venezuelských obchodech už delší dobu chybí často základní zboží, nově jsou nedostatkové kondomy.

„Día Día vedl válku proti obyvatelstvu,“ řekl Maduro v pátečním televizní projevu. Národní agentura pro distribuci potravin o víkendu začne přebírat 35 obchodů, nicméně není jasné, zda se jedná o trvalou změnu, píše BBC.

Ředitel Día Día a dva představitelé největšího venezuelského farmatického řetězce Farmatodo byli v tomto týdnu zatčeni kvůli obvinění z destabilizace ekonomiky.

Podle prezidenta řada podnikatelů vede „ekonomickou válku“ a záměrně dělá nakupovaní „noční můrou“ pro obyvatelstvo, které musí stát nekonečné fronty. Někteří Venezuelané dokonce svá vystátá místa prodávají. Podnikatelé mají tajné dohody s politickou opozicí ve snaze sesadit vládu, tvrdí prezident.

Caracaská obchodní komora podle agentury AP odmítá obvinění soukromého sektoru z toho, že způsobil ekonomickou krizi a nedostatek. Podle ní za problémy může „ekonomický model, socialismus 21. století, který svými kontrolami a překážkami ničí soukromé produktivní kapacity země“.

Venezuelská ekonomika je těžce zasažena poklesem cen ropy, jejíž prodej  představuje až 96 procent devizových příjmů země. Maduro se proto snažil přesvědčit členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu na snížení její produkce (více zde). Analytici navíc dodávají, že měnová kontrola, která omezuje dostupnost dolarů pro dovoz, hraje klíčovou roli při tvoření nedostatku mnohého zboží.

Nedostatek zboží se dostává do ložnic Venezuelanů

Regály obchodů zejí prázdnotou, k nedostatkovému zboží patří například mléko, mouka a hygienické prostředky. Americká stanice CNN si všímá nedostatku kondomů a antikoncepčních pilulek ve Venezuele. Z osmi navštívených lékáren v hlavním městě čtyři neměly žádné kondomy a další jen omezené množství.

Zavřená cukrárna

Cukrárna, která se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů počtem zmrzlin, musela zavřít. Není mléko.

Zavřeno kvůli nedostatku mléka, uvádí se na nápisu na dveřích slavné cukrárny.

„Jaké jsou následky? Jeden je, že lidé nemají pod kontrolu rozhodnutí, zda mít děti či ne. Toto právo je ztracené. Další je, že se lidé nemohou chránit před sexuálně přenášenými chorobami,“ řekl Magdymar Leon z Venezuelské asociace pro alternativní sexuální vzdělávání.

Na internetovém obchodě Mercado Libre jeden prodávající dokonce nabízel krabičku 36 kondomů za 4 760 bolivarů, tedy přes 18 tisíc korun. Tato cena představuje 85 procent minimální venezuelské mzdy.

V červnu loňského roku prezident Maduro slíbil postavení továrny na kondomy. Což se skutečně stalo, nicméně manažeři lékáren tvrdí, že stejně nestíhá uspokojovat poptávku. Navíc kvalita kondomů podle nich není taková, jakou si zákaznici přejí.  

Na konci ledna tisíce Venezuelanů protestovaly v Caracasu. Demonstraci svolala opozice, aby ukázala nespokojenost lidí s kriminalitou, nedostatkem základního zboží a vysokou inflací, která v loňském roce dosáhla šedesáti procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video