Venezuelský prezident Hugo Chávez s ruským prezidentem Medveděvem v rezidenci Barvicha u Moskvy (10. září 2009)

Venezuelský prezident Hugo Chávez s ruským prezidentem Medveděvem v rezidenci Barvicha u Moskvy (10. září 2009) | foto: AP

Venezuela uznává nezávislost Abcházie a Osetie, prohlásil Chávez v Rusku

  • 37
Venezuela se stala třetím státem, který uznává samostatnost separatistických gruzínských regionů Abcházie a Jižní Osetie. Řekl to prezident Chávez na návštěvě v Moskvě. Obě provincie chtějí nezávislost na Gruzii od 90. let, Moskva je uznala po loňské letní válce. Pak se připojila Nikaragua, ale zbytek světa oba regiony dál považuje za součást Gruzie.

Venezuela považuje Abcházii a Jižní Osetii za nezávislé "ode dneška", řekl Hugo Chávez ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi v rezidenci Barvicha u Moskvy.

Abcházie a Jižní Osetie jsou separatistické proruské regiony, které o nezávislost na Gruzii usilují od 90. let minulého století. I před loňským konfliktem fungovaly v podstatě samy, vláda v Tbilisi v nich měla pramalý vliv. Na rozdíl od Moskvy, která kupříkladu obyvatelům regionů rozdávala ruské pasy.

Ruský prezident Medveděv s venezuelským prezidentem Chávezem v rezidenci Barvicha u Moskvy (10. září 2009)

Ruský prezident Medveděv s venezuelským prezidentem Chávezem v rezidenci Barvicha u Moskvy (10. září 2009)

Gruzie se loni v létě pokusila dostat Jižní Osetii zpět pod svou kontrolu. Poslala do provincie vojáky, ale neuspěla. Ba naopak. Dostala "výprask" od Ruska.

Ruští vojáci během několikadenní války pronikli hluboko do gruzínského území, poničili infrastrukturu země a i když se nakonec stáhli, v odštěpeneckých oblastech zůstali. Gruzie proto od konce srpna 2008 považuje Abcházii a Jižní Osetii za "teritoria okupovaná Ruskem". - vše o válce v Gruzii najdete zde

Po válce Moskva vyhlásila, že uznává samostatnost obou provincií. Po ní to udělala ještě Nikaragua a v případě Abcházie také palestinská samospráva, která však není státem.

A teď Chávez, venezuelský prezident a hlasitý kritik USA a Západu vůbec. Když Západ něco zakáže, neuzná, neudělá, Chávez to zpravidla povolí, uzná, udělá.

Příklad z poslední doby? S íránským prezidentem Ahmadínežádem se dohodl, že Venezuela bude Íránu dodávat palivo, aby Teherán zvládl energetické sankce, které na něj chystají USA a EU kvůli jadernému programu. - čtěte Teherán se chystá na sankce, naftu mu bude dodávat Venezuela

Chávez přijel nakupovat tanky

Chávez ale nepřijel do Ruska proto, aby uznal nezávislost separatistů. Dorazil hlavně na nákupy, napsaly britské The Times. Konkrétně na nákupy zbraní. V době, kdy je vztah Venezuely se sousední Kolumbií napjatý k prasknutí, je Chávez připraven utratit až 500 milionů dolarů za stovku tanků, uvedl deník.

A varoval: Pokud mu je Moskva prodá, rozzlobí Obamovu administrativu. Z napětí v Latinské Americe se pak stane jakýsi "zástupný" konflikt dvou starých rivalů z dob studené války.

Ruský prezident Medveděv s venezuelským prezidentem Chávezem v rezidenci Barvicha u Moskvy (10. září 2009)

Kreml podle všeho tuhle šanci nepromarní. Prezident Medveděv po setkání s Chávezem odpoledne prohlásil, že jeho země je připravená prodat Caracasu tanky i další zbraně. "Rusko dodá Venezuele ty typy zbraní, o něž bude požádáno. Dodáme tanky, máme dobré tanky," citovala šéfa Kremlu agentura RIA Novosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video