Těhotná žena čeká na porod v nemocnici ve venezuelském městě Maracaibo. (19....

Těhotná žena čeká na porod v nemocnici ve venezuelském městě Maracaibo. (19. června 2015) | foto: Isaac UrrutiaReuters

Jako v 19. století. Doktorům ve Venezuele chybí léky, přístroje i voda

  • 83
Krize ve Venezuele dopadá tvrdě i na nemocnice. Lékaři postrádají přístroje, antibiotika, mýdlo i vodu, kterou by z operačních stolů omyli krev. Pacienti léky shánějí na černém trhu a sami si je nosí do nemocnice. „Je to jak v 19. století,“ postěžoval si jeden z lékařů z nemocnice v Méridě na západě země.

Během noci zemřeli tři novorozenci a ráno se řešily běžné problémy - nedostatek antibiotik, nitrožilního roztoku i jídla. Potom vypadla elektřina v celém městě a lékaři museli ručně pumpovat novorozencům vzduch do plic. Do večera byly další čtyři děti mrtvé, píše v reportáži z venezuelských nemocnic deník The New York Times.

„Umírající děti jsou náš denní chleba,“ řekl doktor Osleidy Camejo, který dělá na chirurgii v Caracasu. Podle dalších lékařů je situace tak špatná, že v nemocnicích umírají i lidé, kteří přijdou víceméně zdraví.

Venezuelci umírají i v sanitkách, protože záchranáři nemají kyslíkové bomby. V nemocnicích nefungují rentgeny ani dialýza. V nemocnici ve městě Barcelona na severu země není dostatek postelí a lidé leží v kalužích krve na zemi. Reportér New York Times Nicholas Casey popsal zdravotní ústav jako „válečnou nemocnici v zemi, kde není žádná válka.“

„Došel nám i papír,“ konstatuje suše doktor Freddy Díaz. Lékařské zprávy tak píše například na druhou stranu bankovních výpisů.

Ekonomická krize ve Venezuele kvůli nízkým cenám ropy a neschopnosti socialistické vlády eskaluje každým dnem. Inflace stoupá, dochází zásoby jídla i základních potřeb a u supermarketů hlídkuje armáda (o nedostatku potravin v zemi jsme psali zde). V zemi vypadává stále častěji elektřina a ve tmě jsou nejen domácnosti, ale i továrny, z nichž mnohé musely zastavit výrobu (více zde).

18. května 2016

Lékaři operují bez rukavic i mýdla

V nemocnici v horském městě Mérida na západě země chybí dokonce i voda a zdravotní personál tak nemá čím smýt z operačních stolů krev. Pokud musí lékaři operovat, umyjí si ruce minerálkou. „Je to jak v 19. století,“ rozčiluje se doktor Christian Pino.

Venezuelská krize

Operuje i přesto, že nemá k dispozici mýdlo, rukavice ani antibiotika. Když však přijede například pacient s akutním zánětem slepého střeva, nemá na vybranou. Rodiny pacientů si léky často musí sehnat na černém trhu, například léky pro onkologické pacienty jinde nejsou k dostání. Než se jejich blízkým podaří obstarat nedostatkové léky, je často pozdě a pacient zemře.

Ani když se rodině podaří léky sehnat a nemocného dovezou do nemocnice včas, nemají vyhráno. Svědčí o tom příběh Luny Martinezové Thiago, jejíž syn má otok na mozku a nutně potřebuje operaci. I když rodina má potřebné léky, operační sál v místní nemocnici není provozuschopný. „Cítím se bezmocná. Není to už v našich rukách. Nemůžeme spravit klimatizaci nebo dekontaminovat sál. Stav našeho syna se přitom zhoršuje,“ uvedla pro web al-Džazíra zoufalá matka.

Podle prezidenta Nicoláse Madura je však zdravotnictví v zemi v nejlepším pořádku. „Pochybuji, že kdekoliv na světě, s výjimkou Kuby, je lepší zdravotní systém, než je ten náš,“ řekl venezuelský prezident v televizi. Spřátelená vláda v Havaně posílá do Venezuely už řadu let své doktory a školí venezuelské mediky. Caracas za to dodává Kubě ropu. Otázkou však je, jak dlouho se to při současných nízkých cenách černého zlata Havaně vyplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video