Velvyslanec William Cabaniss během setkání s Václavem Klausem.

Velvyslanec William Cabaniss během setkání s Václavem Klausem. | foto: ČTK

Velvyslanec USA: Zrušení víz je na vás

  • 135
Praha minulý týden hostila přes tisíc delegátů kongresu Americké asociace cestovních kanceláří. Tato akce završila několikaleté úsilí české vlády, Americké hospodářské komory a mnoha dalších a měla moji plnou podporu, protože rozšiřování vazeb, jež pojí naše dvě země, vnímám jako svoji prioritu.

Během svého dvouletého působení na postu velvyslance jsem se vždy snažil usnadnit cestování Čechům, kteří chtěli Spojené státy navštívit nebo v nich studovat či podnikat.

Témata, jako jsou víza a kontroly na hranicích, jsou velmi citlivá, zejména pro Čechy, kteří žili několik desítek let v režimu omezujícím cestování do zahraničí. Stejně tak i v mé zemi, která je uprostřed vášnivé debaty o přistěhovalectví a bezpečnosti.

Cestování do USA se striktně řídí americkými zákony. Všichni návštěvníci, pokud nejsou ze zemí v programu bezvízového styku, musí mít vízum.

Pravidla programu bezvízového styku jsou přesně stanovena Kongresem Spojených států, který do něj také zařazuje nové země. Podmínky jsou přesně dané včetně nízkého počtu odmítnutých vízových žádostí a bezpečnostních standardů pro pasy.

Zákon prezidentovi neumožňuje zrušit vízovou povinnost na základě úzkých politických vazeb nebo například členství v NATO či v Evropské unii.

Země, kterým se nedaří plnit zákonem stanovené podmínky, jsou z programu bezvízového styku vyřazeny. Jde tedy o administrativní, nikoli politické rozhodnutí.

Česká republika stále ještě nesplňuje požadavky nutné pro zařazení do programu bezvízového styku. Nicméně, jako důkaz úzkých vztahů našich zemí navrhl minulý rok prezident Bush vytvoření takzvané "cestovní mapy" pro Českou republiku a několik dalších nových členských zemí EU.

Tento mimořádný krok je navržen tak, aby urychlil způsobilost České republiky získat se Spojenými státy bezvízový styk. Vlády obou zemí se dohodly, že budou postupovat podle sjednaného scénáře a založí bilaterální pracovní skupinu ke zlepšení spolupráce v této citlivé oblasti.

Kromě úsilí směřujícího k bezvízovému styku se průběžně snažíme, abychom zlepšili vyřizování žádostí o víza. To je náš dlouhodobý cíl, protože i cizinci ze zemí bez vízové povinnosti určité druhy víz potřebují.

Vydávání víz kdekoliv na světě je podřízeno americkým zákonům, které stanoví postup našich konzulárních úředníků včetně povinných pohovorů, otisků prstů, poplatků i ověření si, že žadatelé disponují prostředky k návratu a skutečně se chtějí vrátit domů.

Devět z deseti českých žadatelů vízum dostává, což je velmi dobrý výsledek ve srovnání s jinými zeměmi v tomto regionu. Mnoho Čechů si ještě pamatuje situaci z poloviny devadesátých let, kdy počet žádostí přesahoval naše kapacity a žadatelé museli vystát na velvyslanectví dlouhé fronty.

Tyto dny jsou dávno pryč. Zavedli jsme systém, kdy si mohou žadatelé sjednat schůzku na termín dle svého výběru, a pokud přijdou v dohodnutý čas, trvá celý proces nejdéle hodinu.

Pohovor je v českém jazyce a je jim také ihned sděleno, zda bude jejich žádosti vyhověno, nebo ne. Pro některé žadatele z řad studentů a obchodníků jsme zavedli možnost podání žádosti přes internet.

Jsem hrdý na konzulární služby, které americké velvyslanectví poskytuje. Měl jsem tu čest náš konzulární provoz ukázat ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi, velvyslanci Petru Kolářovi i jiným českým úředníkům a jsem rád, že naše pozvání přijal i premiér Paroubek, kterému ukážeme celý postup vyřizování víz.

Doufám, že naše spolupráce bude pokračovat, tak aby přibývalo návštěvníků mezi oběma zeměmi. My skutečně chceme, aby Spojené státy navštívilo více Čechů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video