Tomáš Pojar působí jako velvyslanec v Izraeli od února 2010.

Tomáš Pojar působí jako velvyslanec v Izraeli od února 2010. | foto: Hynek Glos, MAFRA

Stěhování ambasády není na pořadu dne, říká český velvyslanec v Izraeli

  • 7
Jeruzalém (Od zpravodajky iDNES.cz) - Výrok prezidenta Zemana z konce září o přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma podle velvyslance Tomáše Pojara Izraelci vítali s nadšením. Česko pro Izrael představuje hlavní oporu na starém kontinentu. Navzdory tomu však žádné stěhování nehrozí. "Je to čistá spekulace," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Jaké jsou vztahy mezi Českou republikou a Izraelem?
Česko-izraelské vztahy jsou vřelé a vřelé byly posledních sto let, tedy ještě v době, než vůbec vznikl stát Izrael. V roce 1927 byl v Jeruzalémě prezident Masaryk jakožto vůbec první prezident, který navštívil židovskou komunitu v tehdejší mandátní Palestině.

Tomáš Pojar

Jako velvyslanec působí v Tel Avivu od února 2010. Předtím pět let pracoval pro ministerstvo zahraničí. Než vstoupil do služeb diplomacie, dlouhé roky působil v organizaci Člověk v tísni, v letech 1997 až 2005 jako její ředitel.

Koncem prosince oslaví čtyřicáté narozeniny. Je ženatý, má tři děti. 

K Izraeli má jeho rodina blízko: post velvyslance zastával po revoluci také jeho otec Miloš Pojar. Ten byl vůbec prvním ambasadorem, kterého tehdejší Československo do této blízkovýchodní země vyslalo.

Změnilo se tedy vůbec něco ve vztahu obou zemí za ty roky?
V posledních letech je daleko víc společných projektů na poli kultury, obchodu, investic a koneckonců do Izraele jezdí i víc českých turistů. Tato spolupráce mezi jednotlivými institucemi, firmami a kulturními spolky nejlépe symbolizuje, že se nejedná pouze o dobré vztahy mezi oběma státy a jejich vládami, které jsou tradičně dobré, ale také mezi oběma národy, a to je to nejpodstatnější.

Dá se tedy říci, že Izrael považuje Českou republiku za svého spojence?
Izraelští představitelé několikrát prohlásili, že jsme evropskou zemí, která je Izraeli nejbližší, co se týče porozumění v mnoha otázkách. Proto třeba když cestujete po Izraeli a řeknete, že jste z České republiky, tak se vám dostane jednoznačně pozitivní odezvy. Zároveň o tom svědčí i sto tisíc Izraelců, kteří každý rok navštíví Českou republiku, a to nejen Prahu. Jste-li českým velvyslancem v Izraeli, máte všechny dveře otevřené. A dveře zde má otevřené také český návštěvník.

Jsme přímočaří a snadno čitelní, nepřekvapujeme

Když mluvíte o vřelých česko-izraelských vztazích, nelze v tomto případě opomenout otázku vztahů s Palestinci. Jaký je postoj České republiky k Palestinské autonomií?
Vztahy s Palestinskou autonomií jsou velmi přímočaré. Řekl bych, že jsme dlouhodobě čitelní a otevření. Palestinci si vždycky této naší otevřenosti a upřímnosti velmi cenili a my jsme si téhož cenili na nich. Veškerá rozhodnutí, která jsme kdy činili, nepřekvapovala ani Izraelce, ani Palestince. Tato dlouhodobá čitelnost bez ohledu na to, kdo vládl v Praze, je onou devizou, kterou oceňují jak Izraelci, tak Palestinci. A to bez ohledu na to, jestli se jim konkrétní rozhodnutí líbí, nebo ne.

Odvíjí se ovšem postoj k Palestinské autonomii od toho, jaký má Česká republika vztah k Izraelcům, nebo politická rozhodnutí týkající se palestinských otázek jsou činěna zcela nezávisle na něm?
Když Česká republika dělá nějaká rozhodnutí, tak v první řadě zvažujeme, co chceme a proč takové rozhodnutí chceme udělat. Zvažujeme pro a proti a podle toho se rozhodujeme. Nikoliv primárně podle toho, jaké vztahy budeme mít s jednotlivými zeměmi, ale odvíjí se to od vlastní podstaty toho, o čem dané rozhodnutí je.

Stěhování ambasády není na pořadu dne

Nejen doma, ale také v zahraničí vzbudil rozruch výrok prezidenta Zemana o stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jak byly tyto výroky vnímány samotnými Izraelci?
Izraelci byli samozřejmě výroky pana prezidenta potěšeni, byť zdaleka to zde nepřineslo takovou mediální smršť a hlubokou debatu jako v českém tisku. Celá tato událost byla víc diskutována u nás doma, než tady v Izraeli nebo v arabských zemích.

Co říkají na přesun ambasády Palestinci?

Jak se k otázce možného přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma staví Palestinci si můžete přečíst v rozhovoru se šéfem palestinské diplomacie.

Oslovili vás třeba k podání vysvětlení oněch výroků představitelé palestinské samosprávy?
Mě nikdo nekontaktoval. To ale neznamená, že někdo nekontaktoval někoho jiného.

Co by to vůbec znamenalo pro českou ambasádu jako takovou, pokud by k nějakému stěhování došlo?
Znamenalo by to, že bychom pravděpodobně museli prodat budovu velvyslanectví v Tel Avivu a koupit nebo pronajmout budovu v Jeruzalémě.

Uvažuje se o tedy o přestěhování české ambasády do Jeruzaléma?
V tuto chvíli to opravdu není na pořadu dne. Je to čistě hypotetická otázka, co by bylo, kdyby náhodou pozitivně dopadla mírová jednání. Myslím, že v tuto chvíli je to čistá spekulace a zkrátka nemá smysl se tím ani na minutu zabývat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video