Richard Graber se chce vrátit do soukromého sektoru. Ilustrační foto.

Richard Graber se chce vrátit do soukromého sektoru. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Velvyslanec Graber skončil ve funkci, vrátil se do USA

  • 1
Americký velvyslanec v Česku Richard Graber skončil ve své funkci a odletěl zpět do Spojených států. Chce se vrátit do soukromého sektoru, přesnější plány ale nesdělil. Odchází v den, kdy Barack Obama nahradí v křesle prezidenta George Bushe. O Graberově nástupci rozhodne až Obamova administrativa.

Graber považuje za jeden z největších úspěchů zrušení vízové povinnosti pro Čechy cestující do USA, která skončila loni 17. listopadu. Češi od té doby cestují do Spojených států s pomocí systému internetového povolování cest. Graber doufá, že se v budoucnu podaří prosadit vybudování radarové základny v Česku, a je rád, že už se podařilo prosadit ve Sněmovně hlavní smlouvy o radaru.

Graber doufá, že se do České republiky bude často s rodinou vracet. "Česká republika se nám svým způsobem stala druhým domovem. Stejně jako moji předchůdci i já doufám, že se sem budeme často vracet, abychom si užili tuto skvělou zemi, kde máme teď mnoho přátel," řekl ve vysílání Radia Česko.

Graber by také rád zůstal zapojený do dění v Česku. Jeho manželka je aktivní v oblasti zdravotnictví, oba doufají, že v tom bude možné pokračovat.

Během svého působení měl prý možnost setkat se s mimořádnými lidmi. "Od prezidenta Havla přes Karla Schwarzenberga po Arnošta Lustiga," vyjmenoval Graber v Radiu Česko. Připomněl také, že měl často příležitost se setkávat s běžnými občany. "To vám umožní udělat si představu o lidech a o tom, jaká tady panuje atmosféra," uvedl bývalý velvyslanec.

Richard Graber chce po svém návratu do Spojených států působit v soukromém sektoru. Připustil však, že na návrat do této oblasti není kvůli ekonomické krizi ta nejvhodnější doba. "Myslím, že určité příležitosti tam budou a že Česká republika je součástí těchto budoucích příležitostí."

Na začátku roku se spekulovalo o tom, že by Graber mohl zůstat v ČR až do června, aby se zachovala kontinuita po dobu českého předsednictví EU.

O tom, kdo Grabera ve funkci nahradí, se rozhodne zřejmě až na jaře. Na začátku prosince se objevily v amerických médiích spekulace o tom, že by jej mohla nahradit Madeleine Albrightová, česká rodačka a bývalá ministryně zahraničí prezidenta Billa Clintona. Albrightová ale tyto zprávy popřela. - čtěte Albrightová popřela, že by mířila do Prahy jako velvyslankyně

Dvaapadesátiletý Graber byl ve funkci velvyslance od roku 2006, předtím působil jako šéf Republikánské strany ve Wisconsinu. Je vystudovaný právník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video