Velvyslanec byl opět ve "svém" městě

Olomouc - Už je to víc než dvacet let, co Noel Noe Lehoko křižoval ulicemi Olomouce. Tehdy byl studentem fakulty medicíny a říkal si Marenyane. Kvůli politickému pronásledování musel zapřít svoje jméno i vlast - Jihoafrickou republiku. Nyní přijel do Olomouce znovu. Své jméno už neskrýval a každému, kdo měl zájem, s úsměvem rozdával vizitky: Dr Noel N Lehoko, ambassador of South Africa.

"Jako student jsem tady zažil hodně. Měl jsem tu spoustu kamarádů, Čechů, Afričanů i studentů z arabských zemí. Řada z nich mi zůstala dodnes. Telefonujeme si a o Vánocích jsem je poprvé přijel navštívit. Teď jako velvyslanec se s nimi mohu vídat častěji," těší se jihoafrický velvyslanec, na kterého v Olomouci zcela nezapomněli.

"Byl to takový nevelký kulaťoučký Afričan se zlatými kulatými brejličkami," vzpomíná na Lehoka lékař Vladimír Jorda ze Společnosti přátel Afriky, která velvyslance do Olomouce pozvala.

Noel Lehoko se zřejmě moc nezměnil. Brýle sice při oficiální návštěvě olomoucké radnice na nose neměl, ale působil velmi přátelsky a sympaticky. Ochotně naslouchal a se stejnou ochotou odpovídal, když byl tázán.

Do Československa přijel v roce 1973 jako obyvatel malého afrického království Lesotho, do kterého v sedmnácti letech uprchl před apartheidem. Jako člen Afrického národního kongresu bojoval za odstranění rasové segregace nejen v Lesothu, ale i Botswaně a Zambii.

Po příjezdu do Československa se soustředil na studia. "Nepociťoval jsem, že komunismus je totalitní režim. Všichni se k nám chovali slušně a pomáhali nám. Tady jsem se politicky neangažoval, hlavní pro mě bylo studium," říká Lehoko.

Po promoci absolvoval postgraduální studium v Ostravě, pak jeho kroky zamířily do západoněmeckého Salzgitteru a zpět do Lesotha. Do Jihoafrické republiky se vrátil již jako specialista na všeobecnou a úrazovou chirurgii v roce 1995. Nastoupil do slavné nemocnice Groote Schur v Kapském Městě, v níž byla v roce 1967 provedena první transplantace srdce na světě. Poté pracoval v nemocnici ve Welkomu a v Pretorii.

"Medicínu jsem dělal už moc dlouho a potřeboval jsem změnu. Podal jsem si žádost na ministerstvo zahraničí a loni v prosinci jsem se stal velvyslancem," zjednodušuje svůj postup do světa diplomacie. Fakt, že umí česky a německy, mu v tom pomohl.

"Olomouc se změnila. Je to hezké, čisté město a lidé vypadají spokojenější, než byli tehdy," hodnotí Lehoko. Ani po letech nezapomněl, která cesta kam vede. "Když jsem se přijel podívat na letošní Floru, šel jsem v noci po městě sám a neměl jsem strach, že bych se ztratil," dodává velvyslanec.

Noel Noe Lehoko, velvyslanec Jihoafrické republiky v tuzemsku, při návštěvě Olomouce, kde studoval medicínu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video