Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonci zabili u Antarktidy přes 300 plejtváků. Studujeme ekosystém, říkají

  20:19
Japonští velrybáři se opět vydali na lov do vod Jižního oceánu, obklopujícího Antarktidu. Zpátky si přivezli jako kořist více než tři sta plejtváků malých. Zabíjení velryb je kritizováno ekology i vědci, na komerční lov platí mezinárodní moratorium. Podle Japonců se však jednalo o výzkumnou misi s účelem studovat tamější ekosystém.
Plejtvák malý ulovený japonskými rybáři údajně pro vědecké účely (5. září 2016)

Plejtvák malý ulovený japonskými rybáři údajně pro vědecké účely (5. září 2016) | foto: Profimedia.cz

To mnozí považují za pokrytectví. „Bez ohledu na způsob a podobu neakceptujeme v žádném případě zabíjení velryb pro takzvané ‚vědecké účely‘“, zlobil se například v roce 2015 australský ministr životního prostředí Greg Hunt. Jeho výrok tehdy souzněl s celosvětovou kritikou poté, co Japonsko v sezoně 2015–2016 opět spustilo program lovu velryb v antarktických vodách a ulovilo 333 plejtváků malých. Většinu z ulovených kytovců přitom tvořily březí samice, píše National Geographic.

Lovem velryb Japonsko nerespektuje rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ) z března 2014, v němž soud dočasně zakázal Tokiu lovit u Antarktidy. Předsedající slovenský soudce Peter Tomka v odůvodnění mimo jiné poznamenal, že „vzhledem ke skutečnosti, že výzkumný program běžel od roku 2005 a jeho součástí bylo zabití asi 3 600 plejtváků malých, konečný vědecký výstup se zdá být malý.“

Japonsko navíc nedokázalo vysvětlit, proč ulovilo obrovské množství pro maso ceněných plejtváků malých, ale nedokáže naplnit stanovené kvóty u plejtváka myšoka a keporkaka (více o rozhodnutí ICJ si můžete přečíst zde).

Žaloba iniciovaná Austrálií se tak dočkala naplnění. Japonsko oznámilo, že rozhodnutí respektuje a v sezóně 2014–2015 velryby v antarktické oblasti nelovilo. Jenže zastavení programu bylo jen dočasné. Tokio totiž předložilo Mezinárodní velrybářské komisi nový program, podle něhož plánuje v letech 2015–2027 ulovit ve vodách Antarktidy 3 996 velryb, tedy 333 za sezonu. V porovnání s předchozími roky se jedná o dvoutřetinový pokles (více zde).

Spotřeba velrybího masa klesá, tvrdí ekologové

K zabíjení velryb pro vědecké účely v době sběru DNA ovšem docházet nemusí, vysvětluje Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW). Vzorky mohou vědci získat z kůže, které se velryby zbavují, z rybího tuku či vzorků stolice. Japonsko navíc nijak zvlášť neskrývá, že velrybí maso je posléze možné najít v obchodech, restauracích či školních jídelnách.

Podle ekologů však spotřeba velrybího masa klesá a s lovem kytovců nesouhlasí ani většina japonské veřejnosti. „Z lovu pro Japonsko neplyne žádný přínos... ale nikdo neví, jak to zastavit,“ řekla reportérovi stanice BBC Junko Sakuma, která pracovala pro Greenpeace a stále se lovem velryb zabývá. „Většina Japonců nyní velrybí maso nejí, spotřeba klesá a ani ceny nerostou,“ dodala.

Lov podle ní nedává ekonomicky smysl a navíc vrhá na Japonce špatné světlo. Jenže zabíjení velryb je v zemi vycházejícího slunce spojeno s kulturní tradicí a roli hraje také snaha ukázat suverenitu v mezinárodním společenství. Lov velryb má navíc silnou lobby mezi poslanci a úředníky.

Střety s aktivisty

Na komerční lov velryb platí moratorium Mezinárodní velrybářské komise (IWC) od roku 1986. Souhlasilo s ním i Japonsko, které však výlov nadále označuje jako vědecký. Pod stejnou záminkou pokračují v lovu také Island či Norsko. Oficiální výjimka ze zákazu platí jen pro některé domorodé populace na Sibiři, Aljašce a v Grónsku.

Na velryby v Jižním oceánu se navíc vztahuje zvláštní ochrana, vyhlášená IWC v roce 1994. Japonsko však ve „vědeckých“ výpravách pokračuje i přes hlasité protesty Austrálie, mezinárodní odborné veřejnosti a organizací na ochranu zvířat.

Z nich se ve věci angažuje především nevládní organizace Sea Shepherd, která se v minulosti dostala opakovaně do přímého střetu s japonskými velrybáři, když se jim snažila zabránit v lovu například namotáním lan do lodních šroubů, házením nádob s barvou nebo zapáchající kyselinou na palubu lodí či dokonce potopením některých plavidel.

Aktivisté sledovali japonskou rybářskou flotilu také letos v lednu. Následně zveřejnili na sociálních sítích snímky, na nichž zachytili mrtvého plejtváka na palubě japonské lodi v australském chráněném území, kde je lov velryb zakázaný. „Když se náš vrtulník přiblížil k lodi, začala posádka urychleně zakrývat velrybu plachtou a ... uklízela své harpuny,“ citoval National Geographic Wyandu Lublinkovou ze Sea Shepherd Global. „To jen dokazuje, že dobře věděli, že dělají něco špatně,“ dodala.

16.ledna 2017 v 07:45, příspěvek archivován: 31.března 2017 v 15:57

Sea Shepherd claims it caught a Japanese vessel with a dead whale on board https://t.co/3Asic93BSK https://t.co/keuQWrRZpa

Velryby loví na Antarktidě stále ty samé japonské lodě. Z flotily pěti lodí se zatím vrátily tři, s nimi ovšem i ta nejdůležitější, Nišin Maru, píše britský deník The Guardian.

Sea Shepherd

Sea Shepherd Conservation Society je nevládní nezisková organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Organizace byla založena bývalým členem Greenpeace Paulem Watsonem roku 1977. Ten se s Greenpeace rozešel mimo jiné kvůli tomu, že považoval jejich akce za málo důrazné. Organizace získala pro své akce podporu mnoha celebrit z oblasti showbyznysu (Martin Sheen, Daryl Hannah, Edward Norton, Pierce Brosnan, Christian Bale) a některých bohatých podnikatelů. Ti jim také poskytují finance na provoz

Zdroj: Wikipedia

Právě s Nišin Maru se střetli v únoru 2013 lodě Sea Shepherd Steve Irwin, Bob Barker a Sam Simon. A doslova při tom skřípal kov o kov. Nejzávažnější incident měla velrybářská loď s plavidlem Bob Barker. Aktivisté se snažili vlastní lodí, která je asi osmkrát menší, zabránit natankování Nišin Maru na moři. Rybářská loď ale začala Bob Barkera postupně tlačit až k tankeru Sun Laurel.

Aktivisté nechtěli ustoupit a lovci velryb taktéž ne. Loď Bob Barker byla tak poškozena, že musel kapitán vyslat nouzový signál Mayday. V ten okamžik se Nišin Maru otočila na sever a odplula.

S jinou japonskou lodí, Jušin Maru 3, se zase ekologové srazili v únoru 2014 (více si můžete přečíst zde).

Podívejte se, jak se srazila loď aktivistů s plavidlem lovců velryb v roce 2014:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...