Japonci zabili u Antarktidy přes 300 plejtváků. Studujeme ekosystém, říkají

  20:19
Japonští velrybáři se opět vydali na lov do vod Jižního oceánu, obklopujícího Antarktidu. Zpátky si přivezli jako kořist více než tři sta plejtváků malých. Zabíjení velryb je kritizováno ekology i vědci, na komerční lov platí mezinárodní moratorium. Podle Japonců se však jednalo o výzkumnou misi s účelem studovat tamější ekosystém.
Plejtvák malý ulovený japonskými rybáři údajně pro vědecké účely (5. září 2016)

Plejtvák malý ulovený japonskými rybáři údajně pro vědecké účely (5. září 2016) | foto: Profimedia.cz

To mnozí považují za pokrytectví. „Bez ohledu na způsob a podobu neakceptujeme v žádném případě zabíjení velryb pro takzvané ‚vědecké účely‘“, zlobil se například v roce 2015 australský ministr životního prostředí Greg Hunt. Jeho výrok tehdy souzněl s celosvětovou kritikou poté, co Japonsko v sezoně 2015–2016 opět spustilo program lovu velryb v antarktických vodách a ulovilo 333 plejtváků malých. Většinu z ulovených kytovců přitom tvořily březí samice, píše National Geographic.

Lovem velryb Japonsko nerespektuje rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ) z března 2014, v němž soud dočasně zakázal Tokiu lovit u Antarktidy. Předsedající slovenský soudce Peter Tomka v odůvodnění mimo jiné poznamenal, že „vzhledem ke skutečnosti, že výzkumný program běžel od roku 2005 a jeho součástí bylo zabití asi 3 600 plejtváků malých, konečný vědecký výstup se zdá být malý.“

Japonsko navíc nedokázalo vysvětlit, proč ulovilo obrovské množství pro maso ceněných plejtváků malých, ale nedokáže naplnit stanovené kvóty u plejtváka myšoka a keporkaka (více o rozhodnutí ICJ si můžete přečíst zde).

Žaloba iniciovaná Austrálií se tak dočkala naplnění. Japonsko oznámilo, že rozhodnutí respektuje a v sezóně 2014–2015 velryby v antarktické oblasti nelovilo. Jenže zastavení programu bylo jen dočasné. Tokio totiž předložilo Mezinárodní velrybářské komisi nový program, podle něhož plánuje v letech 2015–2027 ulovit ve vodách Antarktidy 3 996 velryb, tedy 333 za sezonu. V porovnání s předchozími roky se jedná o dvoutřetinový pokles (více zde).

Spotřeba velrybího masa klesá, tvrdí ekologové

K zabíjení velryb pro vědecké účely v době sběru DNA ovšem docházet nemusí, vysvětluje Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW). Vzorky mohou vědci získat z kůže, které se velryby zbavují, z rybího tuku či vzorků stolice. Japonsko navíc nijak zvlášť neskrývá, že velrybí maso je posléze možné najít v obchodech, restauracích či školních jídelnách.

Podle ekologů však spotřeba velrybího masa klesá a s lovem kytovců nesouhlasí ani většina japonské veřejnosti. „Z lovu pro Japonsko neplyne žádný přínos... ale nikdo neví, jak to zastavit,“ řekla reportérovi stanice BBC Junko Sakuma, která pracovala pro Greenpeace a stále se lovem velryb zabývá. „Většina Japonců nyní velrybí maso nejí, spotřeba klesá a ani ceny nerostou,“ dodala.

Lov podle ní nedává ekonomicky smysl a navíc vrhá na Japonce špatné světlo. Jenže zabíjení velryb je v zemi vycházejícího slunce spojeno s kulturní tradicí a roli hraje také snaha ukázat suverenitu v mezinárodním společenství. Lov velryb má navíc silnou lobby mezi poslanci a úředníky.

Střety s aktivisty

Na komerční lov velryb platí moratorium Mezinárodní velrybářské komise (IWC) od roku 1986. Souhlasilo s ním i Japonsko, které však výlov nadále označuje jako vědecký. Pod stejnou záminkou pokračují v lovu také Island či Norsko. Oficiální výjimka ze zákazu platí jen pro některé domorodé populace na Sibiři, Aljašce a v Grónsku.

Na velryby v Jižním oceánu se navíc vztahuje zvláštní ochrana, vyhlášená IWC v roce 1994. Japonsko však ve „vědeckých“ výpravách pokračuje i přes hlasité protesty Austrálie, mezinárodní odborné veřejnosti a organizací na ochranu zvířat.

Z nich se ve věci angažuje především nevládní organizace Sea Shepherd, která se v minulosti dostala opakovaně do přímého střetu s japonskými velrybáři, když se jim snažila zabránit v lovu například namotáním lan do lodních šroubů, házením nádob s barvou nebo zapáchající kyselinou na palubu lodí či dokonce potopením některých plavidel.

Aktivisté sledovali japonskou rybářskou flotilu také letos v lednu. Následně zveřejnili na sociálních sítích snímky, na nichž zachytili mrtvého plejtváka na palubě japonské lodi v australském chráněném území, kde je lov velryb zakázaný. „Když se náš vrtulník přiblížil k lodi, začala posádka urychleně zakrývat velrybu plachtou a ... uklízela své harpuny,“ citoval National Geographic Wyandu Lublinkovou ze Sea Shepherd Global. „To jen dokazuje, že dobře věděli, že dělají něco špatně,“ dodala.

16.ledna 2017 v 07:45, příspěvek archivován: 31.března 2017 v 15:57

Sea Shepherd claims it caught a Japanese vessel with a dead whale on board https://t.co/3Asic93BSK https://t.co/keuQWrRZpa

Velryby loví na Antarktidě stále ty samé japonské lodě. Z flotily pěti lodí se zatím vrátily tři, s nimi ovšem i ta nejdůležitější, Nišin Maru, píše britský deník The Guardian.

Sea Shepherd

Sea Shepherd Conservation Society je nevládní nezisková organizace, která se zabývá ochranou moří a oceánů. Organizace byla založena bývalým členem Greenpeace Paulem Watsonem roku 1977. Ten se s Greenpeace rozešel mimo jiné kvůli tomu, že považoval jejich akce za málo důrazné. Organizace získala pro své akce podporu mnoha celebrit z oblasti showbyznysu (Martin Sheen, Daryl Hannah, Edward Norton, Pierce Brosnan, Christian Bale) a některých bohatých podnikatelů. Ti jim také poskytují finance na provoz

Zdroj: Wikipedia

Právě s Nišin Maru se střetli v únoru 2013 lodě Sea Shepherd Steve Irwin, Bob Barker a Sam Simon. A doslova při tom skřípal kov o kov. Nejzávažnější incident měla velrybářská loď s plavidlem Bob Barker. Aktivisté se snažili vlastní lodí, která je asi osmkrát menší, zabránit natankování Nišin Maru na moři. Rybářská loď ale začala Bob Barkera postupně tlačit až k tankeru Sun Laurel.

Aktivisté nechtěli ustoupit a lovci velryb taktéž ne. Loď Bob Barker byla tak poškozena, že musel kapitán vyslat nouzový signál Mayday. V ten okamžik se Nišin Maru otočila na sever a odplula.

S jinou japonskou lodí, Jušin Maru 3, se zase ekologové srazili v únoru 2014 (více si můžete přečíst zde).

Podívejte se, jak se srazila loď aktivistů s plavidlem lovců velryb v roce 2014:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dalších šest let s Putinem: dosáhl toho, co chtěl, nejspíš ještě přitvrdí

19. března 2024

Premium Vladimir Putin si může gratulovat. I když se mu na Západě mnozí vysmívají, že v Rusku zorganizoval...

„Prázdný Topol“ či „kráva“ poslankyně. Nevybíravě mluvili premiéři i prezidenti

19. března 2024

Premium Andrej Babiš omylem poslal e-mail jinému adresátovi a v úterý se kvůli tomu mimořádně scházejí...

Slovenská prezidentská debata: jak se „krasomluvec“ Pellegrini otřel o Čechy

18. března 2024  20:40,  aktualizováno  23:36

Dva největší favorité slovenských prezidentských voleb se vůbec poprvé utkali v televizním duelu....

Na silnici z Klatov do Plzně bourala čtyři auta, v nemocnici skončil i kojenec

18. března 2024  21:06,  aktualizováno  21:37

Na hlavní silnici z Klatov do Plzně u Přeštic bouraly čtyři osobní automobily. Čtyři lidi včetně...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...