Velmoci ztrácejí s Irákem strpení

  • 35
Světové velmoci ztrácejí s Irákem strpení. Podle britského premiéra Tonyho Blaira dospěl celý proces do závěrečné fáze. Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že velká část odpovědnosti za současnou krizi padá na Bagdád a jeho neochotu spolupracovat. Důkazy, že Irák skrývá zbraně hromadného ničení, však stále chybějí. Ministr zahraničí USA Colin Powell ujistil, že je předloží ve středu.

Na setkání s italským premiérem Silviem Berlusconim Putin řekl, že Moskva nepřestává Irák tlačit k odpovědi na dotazy, jak zlikvidoval zbraně, které v minulosti vlastnil. Inspektoři OSN by podle něj měli mít čas dokončit práci v Iráku a informovat o ní Radu bezpečnosti OSN. Rusko nyní nepovažuje za nutné připravovat další rezoluci o Iráku, ale nevylučuje ji.

Powell ujistil, že předloží RB OSN jasné důkazy o tom, že Bagdád ukrývá zakázané zbraně a zbrojní programy. Důkazy mají být založeny na elektronickém odposlechu, ale americký tisk je skeptický co do jejich přesvědčivosti.

Ředitel odboru pro politickou strategii Powellova úřadu Richard Haass mírnil naděje na průkaznost Powellova materiálu, když v rozhovoru pro egyptský tisk řekl, že zpráva bude složena z bodů, z nichž lze iráckou vinu vyvodit, nikoli ze snímků konkrétních hlavic.

Inspektoři pracující v Iráku ale žádají od USA jasné důkazy, které je dovedou ke konkrétním místům. Šéf zbrojních inspekcí Hans Blix stále nepovažuje spolupráci Iráku za dostatečnou.

Bílý dům je na rozdíl od amerických zpravodajských služeb neochvějně přesvědčen o kontaktech Iráku s teroristickou sítí Al-Kajda.

Londýn nepřestává plně podporovat americké tvrzení o zakázaných zbraních. Tony Blair nepochybuje, že Irák s inspektory nespolupracuje, a krizi chce řešit prostřednictvím OSN.

Zatímco na maďarské základně v Taszáru začali Američané cvičit irácké emigranty pro použití k eventuální válce, irácká opozice tvrdí, že Irák zahájil přípravy na zapálení ropných vrtů. Bagdád chce USA zabránit, aby se zmocnily iráckých ropných zásob.

Obsazením iráckých ropných polí jsou údajně pověřeny britské jednotky. Na 26 tisíc Britů zahájí výcvik po svém příjezdu do Kuvajtu v polovině února.

Američané mají nyní v Perském zálivu k dispozici tři mateřské lodě. K plavidlu Constellation a Harry S. Truman o víkendu přibyla loď Abraham Lincoln.

Na plavbu do oblasti se má během několika dní vydat také letadlová loď Theodore Roosevelt, jejíž posádka dokončuje výcvik u východních břehů USA.

O načasování útoku se zatím jen spekuluje a nejpádnějším faktorem dohadů je počasí a s jarem se zvyšující teploty v Iráku.

Bývalý velitel československé protichemické jednotky v Perském zálivu Jan Valo se domnívá, že nejzazší termín pro začátek války je únor nebo začátek března. Při dubnových teplotách podle něj nelze spoléhat na přesnost přístrojů a dostatečnou odolnost lidí.

Vedení amerických škol v Kuvajtu, kterému Irák hrozí napadením v případě, že proti němu USA začnou válku, rozhodlo školy uzavřít od 10. února do 22. března. Právě na toto období pedagogové odhadují zahájení vojenské operace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video