Velkým opicím hrozí do deseti let vyhynutí

Nejbližším příbuzným člověka v živočišné říši hrozí vyhynutí. Specialisté zapojení do nového programu OSN varují, že gorily, šimpanzové a orangutani mohou do deseti let zmizet z povrchu Země. Stále však doufají, že vyhynutí tvorů, z nichž někteří mají s člověkem společných až 98 procent znaků, lze zabránit. "Z hlediska velkých opic ukazují hodiny minutu před dvanáctou," citovala experty internetová verze britské BBC.

Kromě řádění pytláků jsou opice nejvíce ohroženy ničením přirozeného prostředí a válkami. Ekologický program OSN se proto rozhodl zahájit projekt na jejich záchranu nazvaný Grasp (Projekt na záchranu velkých opic), jenž bude řízen z Washingtonu.

"Abychom přemohli tuto katastrofu, k tomu budeme potřebovat celosvětovou podporu," prohlásil výkonný ředitel programu Klaus Töpfer, někdejší německý spolkový ministr životního prostředí. OSN vloží do projektu 150 tisíc dolarů zbytek nákladů odhadovaných na milion bude získán sbírkami a z příspěvků firem.
V současnosti jsou pro opice životně důležité nejen regenerace pralesů, kde žijí, lékařská pomoc, ale také osvěta mezi lidmi.

"V některých oblastech velké opice zcela zmizely velmi rychle, přitom každá z nich představuje velkou ztrátu pro lidstvo, ztrátu pro obyvatele dané oblasti a trhlinu v ekologii celé planety. Není možné nadále jen přihlížet zániku těchto úžasných stvoření," řekl Töpfer. "Dobrá vůle nestačí. Potřebujeme dary a podporu ze všech vrstev společnosti," prohlásil šéf Unep.

Dodal, že lidé by se měli o velkých opicích a jejich přínosu k ekologii celé planety dozvědět co nejvíce, což je jedním z předpokladů, aby se projekt skutečně rozběhl a měl šanci na úspěch.

"Svět má povinnost zachránit velké opice, a to nejen proto, že jejich genetická výbava odpovídá z 98 procent výbavě člověka. Zastavit jejich vymírání znamená zachránit řadu dalších druhů zvířat i rostlin," řekl pro BBC specialista Unep Robert Hepworth.

Projekt záchrany opic nazvaný Grasp má být uplatněn v těch oblastech Afriky a jihovýchodní Asie, které jsou domovem goril, šimpanzů a orangutanů. Předpokládá kombinaci různých opatření. Patří k nim zastavení ničení přírody na územích, která velké opice obývají, snaha o jejich návrat do původního stavu, ale i rozsáhlá osvěta. Díky ní se podařilo proces vymírání opic v některých částech světa zpomalit.

"Když například vznikla turistika za velkými opicemi, v Ugandě, v parku Bwindi a Kibale se stala živá zvířata pro místní lidi mnohem důležitějším zdrojem zisků než mrtvá. Pytláctví téměř vymizelo," řekla Heather Evesová, spoluorganizátorka projektu, v němž má na starosti osvětu.

Bohužel například o úloze goril, kterou sehrávají při regeneraci zalesněných ploch roztrušováním semen a olamováním větví příliš hustě rostoucích stromů, stále ví jen málo lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video