Velký Špalíček v historickém centru Brna.

Velký Špalíček v historickém centru Brna. | foto: Radek Miča, MAFRA

Velký Špalíček je podle památkářů „nevratná ztráta“ Brna

  • 97
Brněnští památkáři vytvořili seznam největších proměn v historickém centru města. Vybrali několik budov, které za posledních 20 let nejzásadněji zasáhly do okolí. Pochválili například knihovnu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity či Kapitol. Kritiky se pak dočkaly Anenské terasy nebo Velký Špalíček.

"Současné Brno je takový zahnívající rybník. Urbanistická hrůza," komentoval nekoncepci historického centra Roman Čerbák z brněnské pobočky Národního památkového ústavu. Spolu s kolegou Karlem Doleželem vytvořil seznam nejvýraznějších novostaveb, které v historickém centru Brna vznikly v posledních dvaceti letech. Za historickou zástavbu jsou zde brány bloky, které vznikaly až do meziválečného období.

Jak hodnotí nové stavby památkáři

Nevratné ztráty

Stavby, které místo nebo město nevratně poškodily.

  • Velký Špalíček
  • Anenské terasy
  • Polyfunkční objekt Josefská

Za oponou

Není na první pohled vidět, ale zásadně mění historické stavby.

  • Okolí Velkého Špalíčku (domy v ulici Starobrněnská 2 a Dominikánská 3 a 5)
  • Schwanzův palác
  • Zara

Nové ve starém

Úspěšně doplňují, nebo dokonce obohacují historické prostředí.

  • Víceúčelový dům M. Horákové 20
  • Dům Kapitol
  • Knihovna filozofické fakulty
  • Dům DPMB

Živé město

Zdařilé opravy veřejných prostranství.

  • Rekonstrukce části Moravského náměstí
  • Rekonstrukce Denisových sadů a kapucínských teras

Zdroj: www.npu.cz/novostavby

"Není to ale rozhodně tak, že by se památkáři za každou cenu bránili čemukoli novému nebo že by byli proti architektům," uvedl Čerbák a jeho slova dokládá pochvalná kategorie s názvem Nové ve starém.

Do té památkáři řadí stavby, které se povedly a citlivě doplňují původní zástavbu. Co je tím myšleno, vysvětlil architekt a památkář Čerbák na příkladu stavby knihovny Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

"Díky ní se uzavřel dvorek a vznikl tak prostor s trávníkem, který celý areál oživil. Navíc kontrastní forma nové stavby a historických budov dává vyniknout oběma stavebním vrstvám," vysvětlil.

Povedené stavby? Většinou zásluha osvíceného investora

Do kategorie vydařených staveb zařadili památkáři ještě například Kapitol, víceúčelový dům v ulici Milady Horákové nebo sídlo Dopravního podniku. Společné mají to, že za nimi většinou stojí soukromí vlastníci. "Povedené stavby jsou většinou výsledkem osvíceného investora, nikoli investicí veřejného sektoru," řekl Čerbák. Tuto skutečnost přičítá třeba tomu, že ve výběrových řízeních na projektanta je často jediným kritériem cena.

Vznikají potom stavby, které památkáři řadí do kategorie Nevratné ztráty. "Kromě toho, že tyto budovy do historického centra nepatří, totiž kvůli nim mizí staré stavby. Například když se při stavbě Velkého Špalíčku strhly historické domy," popsal památkář. Kromě Špalíčku jsou na seznamu třeba i Anenské terasy.

Kontroverzní Anenské terasy v Brně, kterým je vyčítáno, že zakrývají výhled na Petrov z Pekařské ulice

Shodou okolností tyto dvě stavby označil za nepovedené, nezávisle na památkářích, i brněnský architekt Ivan Ruller. "Třeba ty terasy nejsou jako objekt špatné, jsou ale urbanisticky nevhodné," popsal problém Ruller. Naopak za zdařilý označil palác Omega.

Ten byl původně i v návrhu památkářů do kategorie Nové ve starém. Nakonec se ale do nejužšího výběru čítajícího dvanáct položek nedostal.

Dopravní podnik města Brna
Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně

Budovu Dopravního podniku města Brna (vlevo) i knihovnu filozofické fakulty (vpravo) odborníci chválí

Další kategorie, kterou památkáři vypíchli, se jmenuje Za oponou. Věnuje se stavbám, které na první pohled působí historicky, ale jsou falešné. "Ať už materiálem, nebo tím, co se nachází uvnitř," naráží Čerbák na pseudohistorické domy obklopující Velký Špalíček.

Nové stavby v centru? Co nejméně, soudí historička

Poslední, opět pochvalnou kategorií, je Živé město. Tam spadají rekonstrukce veřejných prostranství. "Vždy když se z náměstí odstraní parkoviště a je z něj znovu náměstí, tak to prostoru a městu pomůže. Pak se dá samozřejmě polemizovat s konkrétním provedením a detaily," vysvětlil Čerbák ke kategorii, ve které je například zařazena rekonstrukce části Moravského náměstí.

Konzervativnější pohled než památkáři nebo architekt Ruller má brněnská historička Milena Flodrová. "Za nádražím ať se klidně staví domy střechou dolů, tam to nevadí. Ale jsem té zásady, že nové stavby by se měly v historickém středu objevovat co nejméně," říká historička, kterou v poslední době zaujala opravená kavárna Era a naopak zarmoutil nový vzhled Stopkovy pivnice na České ulici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video