(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Velký pátek bude zřejmě svátek. Pro je i vláda, proti jen komunisté

  • 732
Velký pátek se s velkou pravděpodobností stane svátkem a dnem pracovního klidu. Vláda novelu předloženou lidovci projedná ve středu a podle předběžného vyjádření ji podpoří. Návrh podporují poslanci všech stran kromě komunistů.

Normu podepsalo devadesát poslanců včetně premiéra Bohuslava Sobotky (více čtěte zde). Pro jsou i vicepremiéři Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiše (ANO) a lídři opozičních TOP 09, ODS a Úsvitu.

Předkladatelé zákona argumentují, že Velký pátek připomínající ukřižování Ježíše Krista, je svátkem v řadě evropských států. Patří mezi ně například Slovensko, Rakousko, Německo a skandinávské země.

Státní svátky

V současnosti se v Česku slaví 13 svátků, z toho dva z nich jsou v jeden den. Volných dnů je tedy 12, některé pak připadnou na víkendy.

Velikonoce podobně jako Vánoce považují za významné svátky i nevěřící, uvádějí autoři zákona. Upozorňují také, že na Velký pátek mají školáci volno, takže by rodiny mohly být pohromadě (více o návrhu lidovců čtěte zde).

Ministerstva financí spočítalo, že by den volna navíc ochudil ekonomiku o 0,4 procenta ročního hrubého domácího produktu. Podle jiných výpočtů by byl reálný dopad mnohem nižší, nejvýše 0,1 procenta.

Návrh ve Sněmovně byl již v předminulém volebním období. Poslanci ale tehdy nestihli do voleb senátní úpravu projednat. Předkladatelé se nyní snaží o to, aby dolní komora novelu schválila zrychleně již v prvním čtení.

Souhlasíte s tím, aby Velký pátek byl svátkem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. června 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 4457
NE
NE 781
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video