Velký bílý žralok - světoběžník

Velký bílý žralok, kterému věčnou slávu největšího predátora zajistil film Čelisti, byl dlouho považován za relativně zápecnického tvora, který loví v malém okruhu pobřežních vod a jen zřídka se vzdaluje dál od břehů. Nyní se však ukazuje, že tito masivní žraloci, kteří dorůstají délky až sedmi metrů a dosahují hmotnosti až 2100 kilogramů, jsou ve skutečnosti zdatnými světoběžníky. Někteří z nich při záhadných přesunech uplavou tisíce kilometrů na otevřeném oceánu.

Za lachtany - a dál
"Výsledky výzkumu mě šokovaly," řekl Burney Le Boeuf, biolog z univerzity v kalifornském SantaCruz a jeden z autorů studie zveřejněné v lednu v časopise Nature.

"Zahajovali jsme jej s předpokladem, že bílý žralok cestuje jen kolem pobřeží jižní Kalifornie, nanejvýš kousek na sever, za svou oblíbenou lachtaní lahůdkou. Ale ve skutečnosti jsme zjistili, že část jejich života probíhá na otevřeném moři, a dokonce ve velkých hloubkách."

Vědci při krmení na lachtaním stanovišti v průběhu let 1999 a 2000 elektronicky označkovali šest dospělých žraloků a sledovali je přes satelit. Každé dvě minuty přístroje zaznamenávaly informace o prostředí, v němž se žraloci nacházejí, včetně hloubky vody, teploty a množství světla, takže bylo možné neustále sledovat, kde se nacházejí.

Každá elektronická značka byla naprogramována, aby se určitý den od zvířete odpojila a vyplavala na povrch, kde byly údaje odečteny. Jaké bylo překvapení vědců, když vyšlo najevo, že jeden žraločí samec uplaval cestu z kalifornského pobřeží do teplých havajských vod, čítající dobrých 3800 kilometrů!

Cesta za teplem
První data o pohybu žraloků potvrdila, že se skutečně zdržují v blízkosti břehů - ale jen během podzimu v Severní Americe. To tady číhají na svou kořist, lachtany a lvouny, kteří činí podstatný základ jejich jídelníčku.

Během této doby žijí predátoři v hloubce maximálně 30 metrů a ve vodě o teplotě mezi 10 a 14 stupni Celsia. Překvapení pro vědce přišlo v zimě, když čtyři z šesti označených žraloků zamířili pryč od pobřeží.

Jeden samec se vydal do blízkosti havajských ostrovů, kde bývá vidět bílý žralok opravdu zřídka, tempem 71 kilometrů denně. V teplých havajských vodách zůstal až do jara.

Tři další žraloci odpluli do subtropických vod ve východním Pacifiku, stovky kilometrů daleko od domovského kalifornského poloostrova - a i oni zůstali na otevřeném oceánu několik měsíců.

"Co tam dělají, je záhada," řekl biolog Le Boeuf. Možným vysvětlením je buď proces námluv, nebo hledání nové kořisti. Zatím američtí vědci nerozumějí tomu, kam žraloci odcházejí, kde se množí a kde se živí. Co pochopili beze zbytku, je, že jsou to kosmopolitní zvířata. A že si jdou, kam chtějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video