Rodiny, kteří budou bydlet v domech s nevyužitými místnostmi, přijdou o příspěvek na bydlení v řádu stovek až tisíc liber.

Rodiny, kteří budou bydlet v domech s nevyužitými místnostmi, přijdou o příspěvek na bydlení v řádu stovek až tisíc liber. | foto: Reuters

Zrušte „ložnicovou daň“, žádá Británii OSN. Ostudné, míní vláda

  • 153
Šéfa britských konzervativců Granta Shappse popudila zmocněnkyně OSN, která do země přijela zkoumat dopady takzvané ložnicové daně. Tu zavedla pravicová vláda letos v dubnu a jde o krácení příspěvku na bydlení pro sociálně slabé. Zmocněnkyně daň kritizuje a předseda toryů kvůli jejímu postupu hodlá protestovat až u samotného šéfa OSN.

Ložnicová daň v posledních měsících citelně zasáhla do života sociálně slabých rodin. Zjednodušeně se dá říci, že je nutí žít v co nejmenších bytech. Pokud totiž mají doma nadbytečnou místnost, přijdou o 14 procent dávky. Přičemž problémem je definice této nadbytečné místnosti.

Zákon, který britská konzervativní vláda prosadila letos na jaře s cílem ušetřit až půl miliardy liber ročně, vyvolal obrovskou vlnu nevole. Lidé proti němu demonstrovali v ulicích a podle bulvárního listu Daily Mail byly dokonce zaznamenány případy, kdy sociálně slabí kvůli ztrátě části příspěvku spáchali sebevraždu.

Ložnicová daň

Právní úprava, které je posměšně přezdíváno ložnicová daň, umožňuje krácení příspěvku na bydlení. Sociálně slabým rodinám, jejichž byt má více ložnic, než obývají, vláda strhne 14 % z příspěvku. Pokud mají nadbytečné místnosti dvě, mohou přijít dokonce o 25 % dávky.

Jak ale úřady poznají, že je nějaká místnost nadbytečná?

V úpravě je přesně popsáno, jak by měli jednotliví členové rodiny bydlet. V podstatě tak třeba nařizuje sourozencům pod 12 let, aby sdíleli jeden pokoj. Sourozenci starší dvanácti let, pokud jsou rozdílného pohlaví, mohou mít pokoj samostatný. Vůbec se přitom neberou ohledy na postižené děti, které by z logiky věci měly mít pokoj svůj. I ty ho totiž za daných podmínek musí sdílet.

Komplikace nastává i v případě manželů. Ti mají nárok pouze na společnou ložnici. Pokud se však rozejdou, a rozhodnou se i tak žít pod jednou střechou, může být i pro ně zákon nečekaně problematický.

Před dvěma týdny tak do Británie přijela Raquel Rolniková, zpravodajka OSN pro bydlení, aby dopady ložnicové daně na život chudých prozkoumala. Ve středu pak zveřejnila výsledky svého vyšetřování: zákon podle ní musí být zrušen, neboť negativně ovlivňuje postavení sociálně slabých a ještě víc snižuje jejich životní úroveň.

Rolniková byla podle svých vlastních slov šokována svědectvími postižených lidí. Když s nimi mluvila, plakali a říkali jí: "Nemám kam jít, spáchám sebevraždu." "Nechápou, proč by zrovna oni, tak zranitelní, měli platit cenu za ekonomickou krizi," uvedla inspektorka. A dodala, že restrikcím se téměř nedá vyhnout: v Británii je nedostatek menších bytů, čili není kam se přestěhovat.

Zneužití postupu?

Šéfa britských konzervativců a ministra bez portfeje Granta Shappse zpráva rozčilila. Označil dokonce postup Rolnikové za "ostudu". Zaprvé, inspektorku do Británie nepozval nikdo z ministrů. A zadruhé, Rolniková se podle něj chovala zaujatě. Ani se nesešla s ministry a už po dvou týdnech začala vyvíjet tlak na vládu, aby opatření zrušila, zlobí se Shapps.

Později sice vyšlo najevo, že se Rolniková s některými zodpovědnými úředníky setkala, to ale Shappsovi nestačí. Hodlá psát přímo generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a žádat po něm omluvu za její postup.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video