Velké rodiny pomáhají přírodě

  • 4
Rozvětvené několikagenerační rodiny přírodě pomáhají, naopak jednočlenné domácnosti se pomalu stávají její zhoubou. Tvrdí to badatelé z Michiganské státní univerzity. Podle nich jsou kvůli tomu, že města víc a víc bobtnají, přírodní zdroje čím dál hubenější.

Hlavní příčinou devastace zdrojů však není demografický růst, jak se dosud tvrdilo.
Jde totiž hlavně o to, že napřiklad spotřeba elektřiny jednotlivce v malém bytě je velmi podobná spotřebě početnější rodiny, která sdílí jedinou lednici, pračku či topení.

Množství obydlí, ve kterých žije pouze jeden, dva nebo tři lidé, může i za růst využití půdy, stavebních materiálů a vody.

Studie otištěná v časopise Nature popisuje výzkum, v němž vědci od roku 1985 až do roku 2000 sledovali demografický vývoj šestasedmdesáti zemí. Za toto období se podle expertů oddělilo od větších rodin na 155 milionů nových domácností.

Bude-li tento trend pokračovat, bude se muset životní prostředí do roku 2015 vypořádat s 233 miliony "nových" bytů pro jednoho.

Tento fakt má ty nejpřekvapivější souvislosti. Například v Číně souvisí trend tříštění větších rodin se zvýšenou těžbou dřeva v přírodní rezervací Wo-lung. Tím je - kromě jiného - ohroženo přirozené prostředí velkých pand.

Globální nárůst počtu domácností je přitom podle výzkumníků mnohem rychlejší než nárůst populace jako takové. Počet nových domácností totiž roste i v zemích, kde klesá počet obyvatel, například v Itálii, Portugalsku, Španělsku či Řecku. Důvodem je hlavně nárůst rozvodů.

Vědci z Michiganu doporučují vládám, aby se zamyslely nad změnou politiky.
Doporučují například daňové úlevy při sdílení domácnosti a nákladů. Nejlepší by ale podle nich bylo "vrátit se k mamince a tatínkovi".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video