Velké pražské výstaviště stále zůstává snem

Praha - Hlavnímu městu velmi citelně chybí kvalitní výstavní areál - takový pocit museli mít mnozí z těch, kteří si v uplynulých dnech prohlédli v Praze dva konkurenční veletrhy. V Letňanech nabízeli organizátoři k nahlédnutí především hospodářská zvířata a potraviny, v Holešovicích zase auta a zbraně. Z výroků odborníků přitom vyplývá, že šance na změnu není zatím v dohlednu.

V Letňanech vstupovali návštěvníci v rozlehlém areálu do provizorních hal, mezi kterými byly v nejlepším případě vysypány cestičky ze štěrku.

V Holešovicích se pro změnu lidé procházeli v cenných, ale stísněnných historických budovách, a přesvědčili se, že dopravní situace v této části města je velmi komplikovaná.

"Určitě by městu pomohlo, kdyby mělo jedno pořádné výstaviště stejně jako Brno," potvrzuje Hana Forejtová, manažerka letňanského veletrhu. Mohla by být spokojená, do Prahy přivedla na plochu třinásti tisíc metrů čtverečních téměř devadesát vystavovatelů a šedesát spoluvystavovatelů ze zemědělství, potravinářství, lesního a vodního hospodářství.

Sama ovšem ví, že zájem by mohl být podstatně větší. "Jenže spoustu vystavovatelů by přišla v daleko větším množství jen v případě, že by se mohli prezentovat ve slušných a velkých prostorech. Ty ovšem není možné nikde nabídnout," upozorňuje Forejtová.

Šéf pražské hospodářské komory Petr Kužel je přesvědčený, že jedinou cestou k tomuto cíli je spolupráce obou výstavišť. "Je to bezpodmínečně nutné. A ideální by bylo, kdyby obě výstaviště měly jednoho majitele, konkurence v této oblasti škodí všem. Jeden vlastník by mohl zatím vystavovat v Holešovicích a zároveň i vystavovat a rozvíjet skutečně prestižní areál v Letňanech," míní Kužel.

Hospodářská komora má s dvěma vlastníky své zkušenosti. Její zástupci museli v minulosti vyvinout velké úsilí, když po nich chtěli alespoň to, aby se dohodli na letošním kalendáři akcí.

Není to totiž tak dávno, co v jednom termínu nabízela obě výstaviště veletrhy s téměř totožným zaměřením.

Šéf komory Kužel prohlašuje, že rozhodující bude, co nyní udělá pražská radnice. "Všechny trumfy drží v rukou město. Jedním trumfem jsou pozemky v Letňanech, druhým odhodlání jeho zástupců vybudovat výstaviště budoucnosti právě na nich," konstatuje.

S názorem, že největší zodpovědnost nese politická reprezentace Prahy souhlasí všichni, stejně jako s tím, že právě ona má vinu na dosavadní špatné situaci. "Otázky na minulost a budoucnost výstavnictví musí směřovat jinam, než na firmy v tomto oboru. Vystavující firmy nezavinily problémy kolem výstavišť. To jsou otázky na město," říká Margita Holubová, tisková mluvčí Incheby Praha, společnosti, která je podepsána pod mnoha akcemi na holešovickém výstavišti.

Názory městských radních na tuto oblast jsou různorodé. Například radní Filip Dvořák však souhlasí s tím, že v minulosti se dopustilo vedení chyb, které musí rychle napravit.

"Město mělo na výstavnictví monopol, ale neumělo s ním zacházet. Jeho role byla nevýrazná, podle našich analýz vadí podnikatelům především to, že neexistuje zcela jasná koncepce výstavnictví v Praze," tvrdí Dvořák.

Jako konkrétní příklad uvádí pořádání výstav na Strahově. Přestože zástupci města slíbili investorům, že výstavy na tomto místě nedovolí, ještě do nedávna se tam konaly.

Dvořák upozorňuje na to, že investoři budou investovat do pořádného výstaviště jen tehdy, když dostanou od města některé záruky. "Musíme dopracovat a schválit koncepci výstavnictví. A ten, kdo poruší tuto koncepci byť jen o milimetr, musí být bez lítosti sťat," upozorňuje.

Kromě města hraje velmi důležitou roli společnost Incheba Praha. Někteří odborníci míní, že právě ona by mohla přinést potřebné miliardy korun, které udělají z Prahy podobnou baštu výstavnictví jako je Brno.

Její ředitel Jaroslav Čepek tuto možnost nevylučuje, ale také mluví o tom, že areál v Letňanech je zatím nevyhovující. "Sledujeme vývoj v Letňanech, vedli jsme vstupní jednání s jejich provozovatelem. Nevylučujeme, že naše společnost podstatně prohloubí spolupráci na letňanském projektu. Je však třeba říci, že pokus provozování nového výstaviště v provizorních podmínkách nenašel u vystavovatelů podporu. Je evidentní, že firmy budou vystavovat pouze v dobrých podmínkách, to znamená ve vybudovaném pevném výstavišti," uvádí ředitel Incheby.

A v tomto bodě existuje vážný rozpor - zatímco vedení města chce postupně skoncovat s vystavováním v Holešovicích, společnosti Incheba se naopak toto místo líbí. "Toto výstaviště není tak malé, jak se o tom někdy hovoří. Navíc disponuje i potřebným zázemím pro poskytování služeb a dalších věcí," obhajuje jej šéf Incheby a dodává, že v současné době je nejdůležitější zabezpečit stabilitu a rozvoj pražského výstavnictví právě v Holešovicích.

Zástupci Incheby ovšem nezůstávají jen u slov, ale získávají některé pozemky právě v holešovickém areálu, z kterého však chce mít radnice pražské zábavní a oddechové centrum.

To vedlo minulý týden primátora Jana Kasla k povdechu: "Není nám jasné, jaké má společnost plány. Budeme ji muset vyzvat k jednání." Nepřímo tím potvrdil, že reálné možnosti na vznik velkého výstavního areálu v Praze se zatím nerýsují.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video