Obrněnců Pandur chce armáda přikoupit dvě desítky. Ve spojovací a velitelsko-štábní verzi.

Obrněnců Pandur chce armáda přikoupit dvě desítky. Ve spojovací a velitelsko-štábní verzi. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Radary, vrtulníky, časem možná i tanky. Armádu čeká nebývalé zbrojení

  • 508
Po řadě chudých let se česká armáda „přepíná“ do zbrojícího módu. Zhoršující se bezpečnostní situace ve světě je důvodem, proč její rozpočet do roku 2020 má vzrůst na zhruba 70 miliard korun z letošních 47,5. Vojáci mají dostat i množství nové techniky, které se jim v posledních letech nedostávalo.

Armáda chystá zbrojení za zhruba 150 miliard korun. „Nakupovat se budou bojová vozidla, děla, různé druhy radarů, drony a také vrtulníky,“ píše v podrobném materiálu MF DNES.

Jednou z oblastí, na které se chce Česká republika výrazně zaměřit, jsou vzdušné síly. V Náměšti nad Oslavou a v Pardubicích chce cvičit zahraniční piloty vrtulníků a letadel včetně stíhaček Gripen. Jak rozsáhlý výcvikový program to bude, to záleží mimo jiné i na tom, zda si gripeny pořídí slovenské letectvo. Počítá se ale s účastí středoevropských letců a také Švédů.

Armáda chystá i doplnění personálních stavů - reálně nyní má 22 tisíc profesionálních vojáků, cílem je 27 tisíc. Některé útvary mají jen 50procentní naplněnost a jsou tak prakticky nenasaditelné - rozhodně ne v prostředí, kde je potřeba zabezpečit rotace vojáků a případné nahrazování ztrát.

K závazku je pořád daleko

Přestože český obranný rozpočet nyní roste vysokým tempem - podle ministra obrany Martina Stropnického meziročně o 9,5 % - ke hranici dvou procent HDP, k níž se Česko zavázalo při vstupu do NATO, to má stále pořádně daleko. „Realistický plán Česka je dosáhnout této hranice v roce 2030,“ říká Stropnický. Nyní Česko dává na obranu jen něco málo přes jedno procento HDP.

Odborníci upozorňují, že armáda by nedokázala vstřebat masivní skokové přidání desítek miliard korun ročně a peníze by přišly vniveč. Na druhou stranu je i rok 2030 relativně daleko - v protikladu ke změnám bezpečnostní situace ve východní Evropě a na Blízkém východě.

150 miliard na investice

Ministerstvo obrany a armáda se nyní řídí novým dokumentem, nazvaným Koncepce výstavby Armády ČR (KVAČR). Zhruba 150 miliard v příštích deseti letech má jít na investice - nákupy techniky, munice a vybavení. Nejen zbrojní, například v pondělí ministerstvo oznámilo, že za cenu do dvou set milionů korun pořídí 2 500 přístrojů nočního vidění. Výrazně větší investicí pak bude nákup nových mobilních radiolokátorů.

Těžištěm investic ovšem bude výzbroj. „Dokupovat se budou obrněné transportéry Pandur, děla s dostřelem 40 kilometrů, samohybné minomety či vrtulníky,“ vyjmenovává MF DNES.

Podle deníku chce Česko pořídit dvanáct ozbrojených víceúčelových vrtulníků, čtyři transportní stroje a do roku 2024 i nové bitevní helikoptéry. Ty by nahradily nyní provozované vrtulníky ruského původu Mi-24/35.

Gripeny, které má Česko pronajaté do roku 2027 (více o prodloužení pronájmu zde), čeká v nejbližší době doplnění o schopnost útočit na pozemní cíle (více o nové schopnosti gripenů zde).

Na zemi pak armádu čeká vyřazení letitých náklaďáků Praga V3S a původem sovětských pásových bojových vozidel pěchoty BVP. Vojsko chce dokoupit stovku nových tatrovek a také kolem čtyř desítek obrněnců Titus, vozidel z kategorie MRAP (odolná proti nástražným systémům a léčkám, pozn. red.).

Ačkoliv se v konfliktu na Ukrajině ukázalo, že konstrukce tanku T-72 nezadržitelně stárne, česká armáda si tři desítky těchto provozovaných strojů plánuje ponechat nejméně do roku 2030 s tím, že v polovině příští dekády se podle ministra Stropnického rozhodne o jejich náhradě či modernizaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video