Velké a malé zlo

  • 7
Britské kontroly se vracejí na ruzyňské letiště. Miloš Zeman v tom vidí menší zlo. Větším zlem by byla vízová povinnost. Rasismus v tom není. Chtějí tam Romové, tak honí Romy, vysvětluje Zeman. Kdyby tam chtěli krejčí, honili by krejčí. Tak jadrně se hájí předseda vlády. A označuje pachatele: Rom. Když budou kvůli Romům víza, jejich kousky vás budou stát dva tisíce. A Romové se stejně do Británie nedostanou! Kdo toto nechápe a píše do novin, že je jiné řešení, je tupolebý!

Zeman hájí v České televizi zájmy Británie - a řízně, lidově. Britská pravidla pro azylanty jsou nesmírně liberální. Však je Británie kolébkou svobody. Jsou však i nesmírně pokrytecká. Imigrační úředníci je obklopují drátěným plotem předpravidel: do Británie tě nepustíme, protože bys chtěl azyl.

Však je Británie i kolébkou praktického přístupu k životu. Ještě praktičtější by však bylo považovat Českou republiku za zemi, jejímž občanům se azyl neuděluje. Český rasismus je problém vztahů mezi lidmi, nikoliv mezi vládou a lidmi.

A takové vztahy má i Británie. Možná by postačilo vyřizovat žádosti o azyl pružněji, aby se nedaly zneužívat jako svého druhu sociální dávka. Také by stačilo nechat věci, jak jsou. Co jsou stovky Romů proti milionům cizinců a desítkám milionů Britů? Skutečně problém? Jak velký?

Vláda říká: Menší zlo. Měla by však hájit nikoliv britské zájmy, nýbrž svobody všech českých občanů - i Romů. Tou svobodou je například - odcestovat. Vláda svou moc přepustí britské moci: nepojedeš! Ale české zákony neříkají: Rom nesmí do Británie.

To je problém britský, v Británii se má řešit. Vláda by měla pátrat ještě dál a zásadněji: když Británie zavede víza, s těmi britskými vízy my vstoupíme do EU? A vstoupí do EU s námi i naši Romové? Nebo dostanou nějaké "vnitřní šedé pasy"?

Zná vláda odpověď na tyto otázky? Ptala se v Británii? Česká diplomacie se odjakživa ráda lísala k cizím pánům, místo aby bránila svobody svých občanů. Nastal však pokrok: místo Rusů Britové.

Zeman k problému říká: Kdo mi nevěří, je tupolebý. Neměl by to říkat. Jak snadno by se ta brechtovská parafráze dala doplnit: vždyť existují také prasohlaví předsedové vlád. Nadávky však jsou stejně prospěšné jako britští úředníci na Ruzyni. Pobouří, rozruší, ničemu neprospějí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video