Velká voda se valí Itálií

Mohutná záplavová vlna, která postupuje ze severu Itálie, dorazila do delty řeky Pád. Jediná překážka, která jí stála v cestě, železniční most na trati Ferrara - Benátky, byla v noci o sedmdesát centimetrů vyzdvyžena. Voda pod ním tak může volně protékat i se vším co si nese s sebou. Hráze podél řeky drží a moře přijímá vodu dobře. Na severu země v oblasti Val d'Aosta a Piemontu bylo obnoveno železniční spojení s Francií. Otevřen byl rovněž tunel pod horou St. Bernardo. Pouze obyvatelé alpského městečka Polej se nemohou kvůli nebezpečí sesuvů vrátit do svých domovů.

Stav pohotovosti bude v povodí Pádu platit až do neděle. "Přetrvávající rizika na Pádu spočívají v pevnosti protipovodňových hrází, které jsou v některých místech zatíženy na maximum. Na druhé straně začíná nápor vody postupně klesat," řekl italský ministr vnitra Enzo Bianc.

Podle jeho slov je nyní třeba sledovat situaci zejména v deltě Pádu a posílit protipovodňové zábrany, kde to bude třeba. Po víkendu se povodňová vlna rozptýlí v Jadranu.

Ze 40 tisíc evakuovaných se více než polovina zatím nemůže vrátit do svých domovů. "Většina z nich se ale bude moci vrátit do pondělka," uvedl ministr s tím, že na 4000 lidí přišlo při katastrofě o střechu nad hlavou a nemá se kam vrátit. Každý majitel zničeného domu získá vládní podporu 40 milionů lir, aby měl z čeho začít.

Záplavy a sesuvy půdy, které přišly po víkendových deštích, si v Itálii vyžádaly už  třicet životů  a dosáhl osmadvaceti. Ve švýcarském kantonu Wallis zemřelo  dosud jedenáct lidí a po pěti se ještě pátrá. 

V postižené oblasti muselo své domovy opustit už na 45 tisíc lidí.

Voda se valí na jih
V celé oblasti řeky Pád, která je nejvíc ohrožena, se ocitlo v přímém nebezpečí 3177 obcí. V povodí Pádu již muselo být evakuováno na 15 tisíc obyvatel, vzdutá voda pomalu dosahuje vrcholku hrází, které z pytlů s pískem byly vybudovány v nejohroženějších zónách.

Podle úřadů dosáhla hladina řeky nejvyšších hodnot za posledních 50 let, a dále stoupá. Ve městě Piacenza se dokonce současné hodnoty pohybují vysoko nad historickým maximem.

Celá oblast podél Pádu je proslulá nesmírně cennými kulturními, uměleckými i architektonickými památkami. "V žádném případě by nemělo nastat taková katastrofa, jakou zažila Florencie v roce 1966," tvrdí Vincenzo Pandolfi z ministerstva kultury.

Povodeň byla nejhorší od roku 1951, tvrdí starosta Turína 
V krajích Val d'Aosta, Piemont a Liguria je do záchranných prací nasazeno na osm tisíc mužů. Škody, které voda napáchala, zatím nebylo možné vyčíslit, hovoří se o katastrofě. 

Bez dodávky elektřiny je v Piemontu a ve Val d'Aosta stále zhruba 25 tisíc lidí a další dva tisíce v Lombardii. Zničena byla řada mostů. Silnice jsou na mnoha místech neprůjezdné.

"Tato povodeň byla nejhorší od roku 1951," míní starosta Turína Sergio Castellani.
"Musím však říci, že jsem se obával ještě horší situace, než jakou máme nyní," říká s úlevou.

Díky dokonalým bezpečnostním opatřením si živly nevyžádaly tak vysokou daň, jako bylo v podobných případech v minulosti. "Varování tentokrát fungovalo dokonale," podotýká Castellani. "Hlavní úkol zůstává obnovit dodávku pitné vody a elektrického proudu v některých čtvrtích."

Celkově se odhaduje, že v oblasti Piemonte byla zcela zničena sklizeň rýže, asi třetina sklizně révy a bude třeba rekonstruovat alespoň pětadvacet zničených mostů.

V úterý byla v podstatě Itálie rozdělena na dvě části, které spolu vzájemně nekomunikovaly. Mezi Milánem a Bolognou fungovala prakticky pouze dálnice, zatímco veškeré železnice a státní silnice mezi Milánem a ostatními částmi země na jihu byly přerušeny.

Obyvatelé severoitalského Ivrea se snaží odklidit bahno z cesty, 18. října 2000

Zaplenená osada v severoitalském kraji Piemont, 18. října 2000

Muž si prohlíží dvě auta, která zničila záplavová vlna ve vesnici Pollei nedaleko Aosta na severo Itálie, 18. října 2000

Letecký snímek zaplavené farmy nedaleko Locarna, 18. října 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video