Ve středu byl premiér v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku.

Ve středu byl premiér v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. | foto: Radek Miča, MF DNES

Velká voda odvolala české politiky z cest

  • 213
Premiér se kvůli záplavám odpoledne předčasně vrátí z Káhiry. Ministr vnitra Bublan ukončil návštěvu Balkánu a z vrtulníku obhlédne nejpostiženější místa. Večer zasedne k mimořádnému jednání kabinet. Prezident Klaus sledoval rozbouřenou Odru během návštěvy Moravskoslezského kraje.

- ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE
- MAPA PRŮTOKŮ V ŘEKÁCH
- INFOGRAFIKA: JAK VZNIKÁ POVODEŇ

Premiér Paroubek už ve středu navštívil Vestec na Nymbursku, jehož obyvatelé se evakuovali kvůli rozvodněné Mrlině. Poté zamířil na jižní Moravu, kde obhlédl situaci ve vesnici Podhradí nad Dyjí. - více zde

Z pracovní návštěvy Egypta se vládní delegace měla původně vrátit až v pátek ráno, premiér se ale rozhodl přijet zpět už ve čtvrtek odpoledne. Začátek jednání vlády je plánován na 21. hodinu.

"Vláda projedná zprávu o povodňové situaci a rozhodne o poskytnutí finanční pomoci státu při odstraňování následků povodní," informovalo novináře tiskové oddělení vlády.

Ministři vnitra a obrany přednesou zprávy o pomoci v ohrožených a zaplavených oblastech. Ministr zdravotnictví Rath spolu s hlavním hygienikem budou ostatní informovat, jaká přijali opatření, a o pomoci při laboratorním rozboru pitné vody v postižených místech.

Prezident Václav Klaus je zrovna na třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje. Včera odpoledne se přijel podívat na rozvodněnou Odru v Ostravě-Koblově.
Z mostu sledoval, jak se korytem valí až padesátinásobek normálního množství vody.

"V roce 1997 jsem tady stál na centimetr stejném místě se stejnými lidmi," připomněl Klaus hejtmanovi Evženu Tošenovskému okamžiky ničivé povodně na moravských řekách před devíti lety.

Česká republika je podle prezidenta nyní "výrazně více" připravena na povodně než dříve, a to díky zkušenostem z let 1997 a 2002.

"Míra připravenosti na tyto povodně není absolutní a absolutní být nemůže, nicméně je výrazně větší, než byla tehdy, a já věřím, že se to pozitivně na té povodňové situaci projeví. To je můj jednoznačný pocit i z toho, co jsem viděl v podstatě zde v Ostravě," řekl novinářům Klaus.

K činnosti vlády v době povodní se Klaus nechtěl vyjadřovat. Bylo by prý ale pošetilé se domnívat, že větší počet přeletů vrtulníku nad zatopeným územím snižuje výšku vody.

Přítomnost politiků ovlivňuje voliče
Plány kvůli povodním změnil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek, protipovodňová ochrana je v jeho kompetenci. Opustí ekologickou konferenci v Brazílii a v pátek se vrátí do České republiky.

Ambrozek na pátou hodinu odpoledne svolal Ústřední povodňovou komisi.

Ministr kultury Vítězslav Jandák přijel zkontrolovat stav ohrožených památek do Jihočeského kraje, ve kterém kandiduje v nadcházejících volbách. Zrušil kvůli tomu cestu do Egypta, kam měl jet se svým šéfem Paroubkem.

Podle politologa Rudolfa Kučery může chování politiků při záplavách ovlivnit voliče. Těm prý záleží na tom, zda s nimi byl politik v nejhorší době. Na pozdější kroky vlády, například velkorysejší pomoc po povodních, lidé tolik nedají.

V roce 2002 si vysloužil kritiku tehdejší prezident Václav Havel, který první dny záplav prožil mimo Česko, na zdravotní dovolené v Portugalsku. Podle tehdejších průzkumů veřejného mínění nezvládl svou roli. Lidé soudili, že měl dovolenou okamžitě přerušit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video