Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli dešti je ve dvou krajích stav ohrožení, zasedly povodňové komise

  7:40aktualizováno  2. června 0:37
Kvůli vytrvalému dešti, který na mnoha místech padá od pátku, hrozí ve čtyřech krajích povodně. O půlnoci platil třetí stupeň povodňové aktivity na devíti místech v Čechách. Podle předpovědi má pršet celou noc. V postižených regionech se sešly povodňové komise.

Podle výstrahy meteorologů hrozí povodně během sobotní noci a neděle v Plzeňském, Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji.

Od sobotního rána za 12 hodin napršelo nejvíce srážek na severu území, 20 až 30 mm, a západě Čech 10 až 20 mm, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Kvůli možným záplavám v Plzeňském kraji už se scházejí povodňové komise. Na Klabavě v Nové Huti a v Hrádku poblíž Plzně, na Radbuze ve Staňkově a na Úslavě v Koterově byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Podle modelu hydrometeorologů se postupně přidají i další toky. V regionu stále intenzivně prší. Povodně by mohly podle modelů dosahovat až úrovně desetileté vody.

"Radbuza se zatím rozlila jen na loukách před Staňkovem. Podle meteorologů se ještě zvedne tak o 20 až 30 centimetrů, což by neměl být problém," uvedl v deset večer na ČT starosta Staňkova Alexandr Horák

Mapa srážek nad Českou republikou v 22:45 hodin

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

"Podle posledního modelu mi vyšly třetí stupně téměř ve všech profilech, takže celá Radbuza, Úhlava v Klatovech a na horním toku. Třetí stupeň dosáhne také Úslava ve Ždírci, Prádle i v Plzni-Koterově," uvedla v odpoledních hodinách Lenka Boříková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ostatní toky se budou přidávat a nejpozději do sobotního večera a v noci se také zvednou jejich průtoky na stav ohrožení. Podle Boříkové to neznamená, že se poté růst hladin řek zastaví a budou klesat, naopak se budou na trojce držet a hladiny stoupat.

Odhady meteorologů se po deváté hodině večer začaly potvrzovat. Těsně kolem třetího povodňového stupně se zde pohybovala Úslava v měrném profilu Prádlo.

Fotogalerie

V Ústeckém kraji platil po většinu dne třetí stupeň na Kamenici v Hřensku. Třetího povodňového stupně dosáhla před čtvrtou hodinou.  Její hladina byla po druhé hodině odpoledne na 114 centimetrech, o dvě hodiny později už meteorologové hlásili 161 cm. Za normálního počasí je Kamenice v Hřensku hluboká kolem 40 centimetrů. Po sedmé hodině večer začala hladina na Kamenici mírně klesat a po osmé se dostala pod hranici třetího povodňového stupně. Situace se však mění každou minutou.

Podle starosty Hřenska Jana Havla jsou v pohotovosti místní hasiči a obecní policie informuje občany. "Myslím, že v noci na neděli se zatopí sklepy. Nervozita stoupá, občané mají silné obavy," uvedl starosta pro ČTK.

V Srbské Kamenici byl podle reportéra iDNES.cz klid. "Lidé se tady chodí koukat k řece. Kamenice je vylitá z břehů jen u hotelu Praha v Hřensku," popsal situaci před šestou hodinou večerní.

V Benešové nad Ploučnicí se rozvodnil místní potok Bystrá. Lidé jsou tu na bleskové povodně zvyklí. Radnice během odpoledne poslala esemesku, aby se připravili na evakuaci.

Manželé Loudovi, kteří bydlí přímo u potoka, měli v roce 2009 v domě 2,5 metru vody a při povodni o rok později 60 centimetrů. Během soboty raději odvezli babičku k příbuzným, uklidili květiny a chystají se stěhovat nábytek. "Připravujeme se na evakuaci," řekli reportérce MF DNES.  Podle hasičů má hladina potoka kulminovat kolem druhé hodiny ranní.

Před půlnocí dosáhl třetího stupně Flájský potok v Českém Jiřetíně. Hladina vody tam krátce po půlnoci dosahoval 104 centimetrů, o čtyři více, než je limit pro vyhlášení pohotovosti.

Velká voda zaplavuje zahrady na Rokycansku

Mimo Plzeňský kraj jsou třetí povodňové stupně hlášeny ze středních Čech na Berounce ve zbečně a v Berouně,  v jižních Čechách je pohotovost na Smutné v Božeticích nedaleko Milevska a v Libereckém kraji dosáhla třetího stupně Smědá. Na Moravě je pouze jeden první povodňový stupeń a to na Svratce v Brně-poříčí.

Nejnižšího povodňového stupně dosáhla i Svratka v Brně-Poříčí. Druhý stupeň pohotovost platil v půl jedenácté večer na Ohři na vodním díle Skalka.

Ve Středočeském kraji hrozí vylití z břehů zejména na horním toku Berounky, na které platí třetí povodňový stupeň. "Vyklízíme náplavky, upozorňujeme chataře, aby vyklidili chaty a pozemky u nich. Jsme na to bohužel zvyklí, taková situace je tu dvakrát třikrát do roka," uvedl v České televizi kolem poledne starosta Černošic Filip Kořínek.  V obci Černošice už Berounka v některých úsecích vybřežila, hlásili odpoledne meteorologové z ČHMÚ. Ve večerních hodinách pak úřady vyzvaly občany, aby opustili příbřežní chatové osady.

"Berounka v Berouně by měla kulminovat v pondělí, hladina je cca o tři metry vyšší oproti normálu," uvedl v deset večer mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

V Hlásné Třebáni se na jezu převrátil raft s trojicí vodáků. Jednomu se z rozvodněné Berounky podařilo dostat, ostatní zůstali ve vodě. Na místě je policie včetně poříčních policistů ze Slap, hasiči i záchranka (více čtěte zde).

Popadané větve zastavily kolem jedné hodiny odpoledne provoz na trati u Roztok. "Nehoda nám byla nahlášena v 13:08. Na trakční vedení dráhy napadaly kvůli povětrnostním podmínkám větve. Místem zrovna projížděl rychlík směrem na Německo a do popadaných větví narazil," uvedl pro iDNES.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Tomáš Drvota.

Posílejte fotky a videa

Nafotili jste stoupající hladinu řek?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Při nehodě nebyl nikdo zraněn, náraz do popadaných větví pouze poškodil čelní sklo lokomotivy. "V současné době probíhá na trati odklízení větví a kontrola trakčního vedení. V místě je zavedena náhradní doprava," dodal Drvota. Vlaky se opět rozjely po půl páté odpoledne.

V Praze už nejezdí lodě na Vltavě. "V sobotu v devatenáct hodin se zastaví lodní doprava v centrální Praze, to znamená v úseku od Palackého mostu po Holešovice. Do té doby musí být lodě odsunuty do ochranných přístavů. Dále budou postaveny protipovodňové zábrany  na Zbraslavi, u podchodu do Divadelní ulice u Hollara a uzavřen protipovodňového uzávěru pod hotelem Four Seasons ," řekl v poledne první náměstek primátora Tomáš Hudeček . Už v pátek byly v Praze uzavřeny náplavky a protipovodňová vrata na Čertovce.

Stoupající hladiny řek večer hlásil také Jihočeský kraj. Podle aktuálních informací meteorologů tam hrozí na Malši a Blanici dosažení třetího, nejvyššího povodňového stupně. Současně očekávají, že na mnoha místech v povodí horní Vltavy bude překročen druhý stupeň.

První stupně povodňové aktivity dosáhly některé toky v Královéhradeckém kraji. Vodohospodáři ho zde v sobotu večer vyhlásili na Labi ve Špindlerově Mlýně a na Stěnavě v Meziměstí.

Ve večerních hodinách hlásil druhý povodňový stupeň také Liberecký kraj, kde byl dosažen na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem. Počasí zde komplikuje i dopravu, podle policie jsou zaplavené dvě silnice na Českolipsku. Na Liberecku spadl přes silnici strom.

Podívejte se na uzavírání vrat na Čertovce

Pršet bude i ze soboty na neděli, varují meteorologové

Deštivá bude podle předpovědí i noc a neděle. Nejvyšší teploty však budou přibližně o stupeň vyšší než v sobotu. Zejména v povodí horní Berounky, které je již značně nasyceno předchozími srážkami kvůli tomu očekává Český hydrometeorologický ústav dosažení třetích stupňů stavu ohrožení.

K vzestupům až na úroveň třetích povodňových stupňů  může dojít i v povodí Lužické Nisy (Smědá, Mandava), a také v povodí horní Ohře. V povodí horní Vltavy začnou výrazně stoupat vodní stavy na všech řekách v noci ze soboty na neděli. "Již v nočních hodinách dojde na četných místech k překročení prvního a v první polovině neděle očekáváme překročení i druhého stupně," uvedli meteorologové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.