Velká džirga napíše osud Afghánistánu

Afghánistán čeká na svůj velký den - shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení. Velká džirga má zvolit nového šéfa státu a novou přechodnou vládu. Místo v pondělí se však kvůli organizačním potížím sejde až v úterý. Překvapivé prohlášení následovalo po jednání o politické roli bývalého krále Muhammada Záhira Šáha.

"Zahajovací slavnost je odložena na úterý kvůli logistickýmotázkám, které bylo třeba vyřešit. Nejsou to problémy, pouze si musíme být jisti, že je vše připraveno," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Umar Samad.

Vůdcové Severního spojenectví, kteří ovládají prozatímní vládu, nechtějí, aby exmonarcha hrál nějakou politickou roli. Naopak někteří činitelé a delegáti Velké džirgy prosazovali, aby Záhir Šáh měl významné postavení.

Šéf afghánské zpravodajské služby a předák Severního spojenectví Muhammad Arif poslal ozbrojené muže do přísně střeženého areálu, kde se má konat zasedání Velké džirgy. Existují obavy, že ozbrojenci byli vysláni na znamení toho, že dění je pod kontrolou menšinových etnických Tádžiků, kteří v současnosti mají křesla ministrů obrany, vnitra a zahraničí. Bývalý král patří k většinovým Paštunům.

VELKÁ DŽIRGA V KÁBULU

* Velké džirgy se má zúčastnit 1551 delegátů zastupujících 381 okresů Afghánistánu, jakož i ministři, váleční velitelé, intelektuálové, bývalé politické osobnosti, duchovní a členové královské rodiny.
* Kábul bude střežit více než 5000 vojáků z 18 zemí. Obrovský stan postavený na fotbalovém hřišti, kde se má džirga sejít, bude střežit speciálně vycvičená afghánská národní garda.

Džirga: nová vláda pušky?
Před shromážděním, které nasměruje chod země, se zdá, že Afghánci uvízli mezi optimismem, který si zoufale přejí, a skličujícím pocitem, že vše je jako obvykle, třebaže v jiném balení.

"Znovu jsme svědky vlády pušky," říká Šahala, státní zaměstnankyně, která se obává odplaty a která mluví pod podmínkou, že její příjmení nebude zveřejněno. Po chvilce ale dodává: "Jsem optimistka."

Někdo zaklepal na dveře, když nebyla doma, a otevřel její bratr. U dveří stál vůdce obce s plnou hrstí pákistánských rupií, s kalašnikovem v druhé ruce a se vzkazem: "Sami rozhodnete, jakým způsobem se to stane." 

Pro Šahalu, ucházející se o to, aby mohla zastupovat svůj okres v tříetapovém procesu, který povede k výběru nové afghánské vlády, bylo zastrašování podlé, nepříjemné, ale sotva nečekané. Přežila frakční boje v 90. letech. Přežila vládu Talibanu. Ví, že toho nesmí očekávat mnoho, píše agentura AP.

Komise dohlížející na třífázový proces výběru delegátů Velké džirgy prohlašuje, že věří ve vítězství spravedlnosti. Zároveň ale nejméně ve 20 případech zasáhla a sama určila delegáty na místech, kde podle ní spravedlnost nebyla možná.

VZNIKNE NOVÁ VLÁDA

* Velká džirga zvolí přechodnou vládu s mandátem na zhruba 1,5 roku.
* Během 18 měsíců má přechodná vláda připravit vytvoření vlády definitivní.
* Demokratické volby by se měly konat nejpozději v červnu 2004.

Džirgu předcházelo zabíjení
Nejméně osm Afghánců spojovaných s předehrou Velké džirgy bylo během uplynulého měsíce zabito, bylo mezi nimi i několik delegátů.

I když ani jedna vražda nebyla uvedena do přímé souvislosti s volebním procesem, zprávy o šikanování, zastrašování a zatýkání se v této spojitosti objevily. 

Zprávy, že devatenáctiletý syn delegáta z první fáze - šúry - byl v Mazáre Šarífu unesen a zabit nebo že v hlavním stanu Velké džirgy vybuchla puma. Nicméně lidem nervy podráždily.

"Nemůžeme čekat revoluční změnu," uvádí mluvčí komise Velké džirgy Ahmad Nadir Nadiri. "Ve městě jako Kábul, kde před šesti měsíci měl každý střelnou zbraň, se lidé alespoň mohou účastnit politického procesu."

AFGHÁNISTÁN

Karí Chalílí: Jsme optimisté, ale Taliban se nevzdává

Kábul vítá svého krále

Afghánská vláda už má nepřátele

předchozí vývoj

Problémy monitoruje OSN
OSN, která problémy monitoruje, myslí daleko dopředu. Její mluvčí Manoel de Almeida e Silva říká, že ačkoli je kvazidemokratický proces Velké džirgy sotva ideální, je zlepšením ve srovnání s bonnskou dohodou, na jejímž základě byla v prosinci vytvořena současná prozatímní vláda.

"Je bezpochyby mnohem reprezentativnější. Podílely se na něm tisíce a tisíce Afghánců," tvrdí Almeida. "Dívejme se na to jako na proces, nikoli jako na momentku," podotýká. Další fází budou - jak doufá - svobodné volby, plánované na počátek roku 2004.

Mnoho Afghánců říká, že pokud bude proces výběru řádný, budou nakloněni přijmout jeho výsledky. Avšak na nedávné šúře v Kábulu bylo jen málo toho, co by vzbuzovalo důvěru. Třebaže se sešlo přes 200 lidí, malá a hlasitě se projevující skupina v jednom rohu mešity ovládla vše.

Málo informací a zastrašování
V Kábulu i na venkově si lidé stěžují, že je o veřejných shromážděních nikdo neinformoval, že přišli, ale že je poslali pryč, že nemají právo hlasovat, protože se v uplynulých dvou desetiletích nezúčastnili džihádu, svaté války.

Další častou stížností je, že na okresních zasedáních šúr účastníky nepřímo zastrašovali muži s automatickými zbraněmi, kteří postávali kolem a vrhali na ně zlostné pohledy.

"Budou na Velké džirze skuteční zástupci? Opravdu si to nemyslím," říká náměstek ministra pro záležitosti žen v prozatímní vládě Tadžvar Kokar.

Nicméně navzdory překážkám ohrožujícím to, co západní země považují za demokracii, mnoho obyvatel Kábulu - dokonce i ti, kteří se na celý proces dívají s hlubokým podezřením, - sledují výběr delegátů a pokládají jej za pokrok.

I Šahala, která minulý týden odmítla pákistánské rupie a nakonec ji štvaní od účasti odradilo, zastává tento názor. "Je to první krok. Není to dokonalé. Není to ani dobré," říká. "Je to ale lepší, než bylo. A, kromě toho, co máme jiného na výběr?"

Afghánci si čtou noviny referující o nadcházejícím shromáždění Velké džirgy. Kmenová rada starších pod vedením bývalého afghánského krále má v Kábulu zvolit přechodnou vládu. (10. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video